Długie, ciemne wieczory, to idealny czas na dobrą lekturę, która rozświetli styczniową aurę. Tegoroczna zima obfituje nie tylko w pochmurne dni, ale także w ciekawą literaturę. Tradycyjnie, w zestawieniu nowości wydawniczych zadbaliśmy o lektury z trójmiejskim pierwiastkiem. Nie zabraknie podróży po XIX wiecznym Gdańsku i wyprawy elektrycznym samochodem elektrycznym z Polski do Japonii i z powrotem! Są też interesujące biografie, śledztwa i proza, która jak żadna do tej pory przekracza granice autobiografii.

ZAPISANE W PAMIĘCI

Autor: Zenon Ciesielski

Wydawnictwo: Marpress

Nakładem wydawnictwa Marpress niedawno ukazała się autobiografia cenionego prof. dr hab. Zenona Ciesielskiego. „Zapisane w pamięci” to wycieczka w przeszłość nestora i współtwórcy polskiej skandynawistyki – w jarocińskie dzieciństwo, w PRL-owską rzeczywistość, w rok 1970, gdy organizował na Uniwersytecie Gdańskim Zakład Języków i Kultury Krajów Skandynawskich, po gwałtowne zmiany lat 90. Ciesielski przywołuje nie tylko wydarzenia ze swojego życia osobistego, ale i staje się kronikarzem minionej epoki.

 

WSPOMNIENIA Z MŁODOŚCI UBOGIEJ SŁUŻĄCEJ

Autor: Marie Sansgene

Wydawnictwo: Słowo/obraz terytoria

Książka zawiera obrazki z życia gdańskiego mieszczaństwa oraz biedoty drugiej połowy XIX wieku, czyli okresu wciąż słabo znanego gdańskiej historiografii. Uwagę zwraca narracja książki, która prowadzona jest w żartobliwym tonie, językiem soczystym, pozornie naiwnym i okraszonym lokalnym słownictwem. Ta lektura to swoista podróż po domach mieszczan, kwaterach wojskowych, suterenach biedoty, miejskich sklepach i zakładach produkcyjnych. Czytelnik wraz z narratorką wędruje po tętniących życiem ulicach Gdańska, jego cichych przedmieściach i wiejskich okolicach.

 

SZCZERZE

Autor: Donald Tusk

Wydawnictwo: Agora

„Szczerze” to osobisty dziennik Przewodniczącego Rady Europejskiej. Dzień po dniu towarzyszymy jego pierwszym krokom w nowej roli, poznajemy kulisy europejskiej polityki i śledzimy najbardziej dramatyczne wydarzenia ostatnich lat: zamachy terrorystyczne w Paryżu i Brukseli, kryzys uchodźczy, śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, niekończące się negocjacje w sprawie Brexitu. W książce znajdziemy też wielowymiarowe i zaskakujące portrety najważniejszych postaci światowej polityki, od Baracka Obamy i Angeli Merkel po Donalda Trumpa i Borisa Johnsona. Jednak głównym bohaterem książki jest europejska polityka, która niekiedy bywa gorzkim rozczarowaniem.

ROZPRAWA

Autor: Wojciech Sumliński

Wydawnictwo: Wojciech Sumliński Reporter

Najnowsza propozycja najbardziej inwigilowanego i prześladowanego dziennikarza śledczego w Polsce przedstawia szokujące, całkowicie nieznane opinii publicznej, fakty o układzie gdańskim i okolicznościach morderstwa, które wstrząsnęło krajem. To historia niezwykła, niepokojąca i obnażająca świat, w którym żyjemy. Starannie zweryfikowane fakty pokazują prawdę o zdeprawowanych politykach i biznesmenach, skorumpowanych sędziach i policjantach, wylansowanych celebrytach i autorytetach moralnych, dla których w rzeczywistości liczą się tylko pieniądze i władza, cała reszta, to nieistotne szczegóły. To naprawdę dobry thriller psychologiczny, który porusza kwestie uniwersalne i skłania do refleksji nad rzeczywistością wokół nas.

 

ZNIKANIE

Autor: Izabela Morska

Wydawnictwo: Znak literanova

Znana gdyńska pisarka powróciła z niezwykłą książką - jednocześnie dziennikiem i esejem trudnej do zdiagnozowania chorobie, początkowo objawiającej się drętwieniem palców. Świat bohaterki to teraz mapa z adresami kolejnych specjalistów. Uczy się, jak być dobrą pacjentką, która pretensji nie ma nigdy, a pieniądze – zawsze. Jednocześnie z pasją naukowca rozpoczyna własne dochodzenie: co to za choroba? Co zaniedbała, czego nie zauważyła? A może choruje razem z Polską? To proza, która jak żadna do tej pory przekracza granice autobiografii i łączy śledztwo medyczne, reportaż interwencyjny oraz traktat filozoficzny o chorobie. Autorka bierze pod lupę tajemniczą chorobę, siebie jako pacjentkę, a co równie ważne – polską służbę zdrowia. Tworzy opowieść dla tych, którzy nie chcą zniknąć. Chcą wyzdrowieć.

 

BĄDŹ ZMIANĄ

Autor: Marek Kamiński, Joanna Podsadecka

Wydawnictwo: Mando

Najpierw bezkresna zielona tajga, martwe konie na dzikich stepach Mongolii i audiencja u japońskiej księżniczki. A potem surowe ziemie tajemniczych Ajnów, żydowski „raj” na terytorium Rosji i spotkanie z islamskim mistykiem. Czy to w ogóle możliwe podczas jednej wyprawy?Samochodem elektrycznym z Polski do Japonii i z powrotem. 30 000 km bez emisji CO2. Takiej wyprawy jeszcze nie było! Jednak w tej ekspedycji nie chodziło o dotarcie do kolejnego trudnego do zdobycia miejsca. Celem było wyjście poza schematy, pokazanie innej perspektywy myślenia o świecie, ekologii i technologii. Udało się! Zmiana jest możliwa. Marek Kamiński pokazał, jak można jej dokonać.