W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu wszystko ulega przeobrażeniom, szczególnie środowisko, w którym żyjemy – nasze miasta. Od połowy XX wieku liczba ludności w miastach wzrosła ponad trzykrotnie. Jak radzić sobie z przyspieszającym rozwojem miast? Najlepiej podpatrzeć, jak to robią Duńczycy.
Przyczyny rozrostu miast trzeba by poszukać pod koniec XIX wieku wraz z nadejściem rewolucji przemysłowej, kiedy nastąpiły migracje ludności w poszukiwaniu pracy. Dziś powód napływu ludności do miast jest podobny, a ich rozrost wciąż postępuje, nie raz wymykając się spod kontroli. Nieprzemyślane osiedla, źle wkomponowane budynki, brak miejskiej komunikacji i terenów zielonych, utrudniony dostęp do kultury i rekreacji to tylko niektóre z nich. Co można zrobić, żeby w miastach żyło się lepiej wygodniej i zdrowiej? Na te pytania starają się odpowiedzieć twórcy wystawy „Future living. Duńskie miasta przyszłości”.
O tym, że Skandynawia słynie z pragmatycznych rozwiązań nie trzeba przekonywać nikogo. Jeden z ważniejszych twórców współczesnej architektury Jan Gehl, na którego powołują się twórcy wystawy słusznie powiedział kiedyś: „Najpierw życie, potem przestrzeń, na końcu budynki. W odwrotnej kolejności to nigdy nie działa”. Dziś jednak do myślenia o ludzkich potrzebach w planowaniu przestrzeni do życia, dochodzą inne aspekty, takie jak ekologia czy technologia. Jak je wszystkie pogodzić i czy jest to możliwe, chcąc jednocześnie stworzyć budynki unikatowe? O tym, jak to robią Duńczycy opowiedział w czasie wernisażu Flemming Svendsen z pracowni CEBRA, której projekty zostały między innymi zaprezentowane na wystawie.
Na wystawie zobaczyć można przykłady ciekawych projektów architektonicznych prezentowanych na planszach i makietach, które zostały zrealizowane lub będę realizowane w najbliższym czasie. Każdy przykład jest przystępnie i ciekawie opisany. Ta wystawa zaciekawi nie tylko architektów czy urbanistów, ale wszystkich tych, którym przestrzeń wokół nie pozostaje obojętna.
Wystawa
„Future living. Duńskie miasta przyszłości”
PPNT Gdynia | bud. IV| galeria F0.20do 19 stycznia 2020