Od przyjaźni i wspólnych pasji do realizacji, które systematycznie upiększają polskie miasta – tak można podsumować działania grupy przyjaciół, którzy kryją się pod szyldem Traffic Design. Na szczęście twórcy stowarzyszenie pochodzą z Gdyni i to właśnie tu można zobaczyć najwięcej ich działań w przestrzeni miasta. Zapraszamy was na spacer śladami realizacji Traffic Design.

Białe bloki Gdynia,
ul. Lelewela i ul. Kołłątaja

Białe bloki to recepta na wszechogarniającą miasta „pastelozę”. Projekt po raz pierwszy został zrealizowany w 2017. Jak przyznają twórcy, działanie miało formę eksperymentu, w ramach którego chcieli pokazać, że modernistyczna, powojenna zabudowa może zyskać na „dekoloryzacji”. Blok przy ul. Lelewela wcześniej w pastelowych barwach, dziś biały, wyróżnia się w panoramie miasta. Wzór kratki nawiązuje do zastanych podziałów architektonicznych. Zdjęcie realizacji obiegło wielokrotnie media jako przykład dobrej praktyki.

 

Bar mleczny „Słoneczny”
Gdynia, ul. Władysława IV

Kultowy dla mieszkańców Gdyni bar mleczny można dziś podziwiać w nowej odsłonie, dzięki identyfikacji wizualnej zaprojektowanej przez Syfon Studio, czyli duet Ula i Filip Tofil. Realizacja powstała w ramach Biennale Traffifc Design w 2018 roku. Fasadę budynku przy ul. Władysława IV zdobi neon z nazwą oraz napis „bar mleczny” wykonany z... pomalowanych dennic. 

 

Zażółć gęślą jaźń
Gdynia,  ul. Żeromskiego

Dzięki działaniom Traffic Design Gdynia może się pochwalić realizacją jednego z najbardziej cenionych polskich projektantów – Oskara Zięty. Wykonane w technologii FiDU, a  zaprojektowanego przez Threedotstype litery alfabetu, tworzą napis zawierający wszystkie polskie znaki diakrytyczne na znanym wszystkim mieszkańcom Gdyni łączniku, pomiędzy YMCĄ a Wojewódzkim Zespołem Szkół Policealnych. - Czy „zażółć gęślą jaźń” – zwrot, na którym  typografowie prezentują wygląd liter w języku polskim ma jakiś sens? – zastanawiają się twórcy. Logiczny raczej nie, ale na pewno zwraca uwagę na ciekawy łącznik znajdujący się między budynkami i niezmiennie intryguje przechodniów. 

 

Brama Ryżko Gdynia,
ul. Abrahama

W ramach działań Traffic Design powstało już kilka bram. Ta przy ul. Abrahama to jedna z ich pierwszych realizacji metaloplastycznych. Projekt stworzony przez Pawła Ryżko nawiązuje do estetyki modernizmu, a brama stała się jednocześnie nośnikiem informacji o nazwie ulicy i numerze budynku. 

 

Lampa Gdańsk Gdańsk,
ul. Chlebnicka

Nie tylko Gdynia zyskuje na działaniach grupy. W Gdańsku w jednaj z bram możemy podziwiać lampę zaprojektowaną przez Jacka Wielebskiego. Nowoczesny projekt nawiązuje do zabytkowej zabudowy. - Wierzymy, że takie elementy wyposażenia miasta jak bramy, kraty, czy oświetlenie mogą zdobić ulicę, nieść informację i stanowić element tożsamości – mówią twórcy.