Wielu pacjentów w średnim i starszym wieku boryka się z wieloma problemami zdrowotnymi. Jedną z częstych przypadłości jest utrata większości zębów lub całkowity brak uzębienia. Taka sytuacja bardzo zmienia nasze zachowanie i swobodę funkcjonowania oraz komfort. Lekarze z kliniki SmileClinic w Gdańsku wiedzą jednak doskonale jak pomóc w takiej sytuacji.  

Czy jest sposób, aby pomóc?

Tak. Rzadko zdarza się, aby nowoczesna stomatologia nie była w stanie pomóc nawet w trudnych i złożonych sytuacjach. Mamy trzy podstawowe scenariusze z jakimi pacjenci borykają się na co dzień: brak pojedynczych zębów, brak większości zębów i całkowity brak zębów. Dobra wiadomość: można takie braki odbudować. Możliwości jest bardzo wiele i pacjent z pomocą lekarza wybiera najbardziej optymalne rozwiązanie dla siebie.

Zacznijmy zatem od braku pojedynczych zębów.

Tutaj mamy całe spektrum najnowocześniejszych na świecie rozwiązań implantologicznych. Najwyższej jakości prace tego typu trudno jest odróżnić od naturalnego uzębienia. Korony i mosty można wykonać w oparciu o własne zęby lub implanty dentystyczne. 

Brak większości zębów zapewne jest większym problemem.

W sytuacji rozległych braków zębowych pacjenci zmuszeni są do użytkowania protez częściowych ruchomych. Materiały, z których wykonane są takie protezy to najczęściej tworzywa akrylowe, które mogą być wzmocnione różnymi konstrukcjami metalowymi dla zwiększenia wytrzymałości. Minusem tego typu uzupełnień jest konieczność ich zdejmowania dla celów higienicznych oraz brak 100% kontroli nad ich stabilnym i pewnym utrzymaniem w trakcie spożywania posiłków. W niektórych sytuacjach można jednak znacząco poprawić sposób utrzymania protez przez zastosowanie tzw. precyzyjnych elementów łączących jak zamki, zatrzaski i zasuwy w połączeniu z koronami i mostami opartymi na istniejących zębach własnych lub z implantami.

A jakie rozwiązanie poleca Pan na całkowity brak zębów? 

Najtrudniejszy stan dla naszych seniorów z wielu względów. Ruchomość protez, odleżyny, trudność w spożywaniu twardych pokarmów, pękanie protez - to tylko część z długiej listy problemów. Dobre dopasowanie protez do podłoża w jamie ustnej to warunek podstawowy dla ich prawidłowego utrzymania i komfortu dla pacjenta. Efekt funkcjonalny i estetyczny wymaga także właściwego zaprojektowania pozycji zębów i utraconej w wyniku zaników objętości tkanek (kość i dziąsła). Prawidłowo wykonane protezy podpierają usta i przywracają wysokość odcinka dolnej części twarzy. Efekt wyglądu „starczego” zazwyczaj związany jest ze znaczącym skróceniem tego odcinka wynikającym z utraty zębów. Pacjenci bez zębów lub z zębami, które niedługo będą utracone mogą liczyć na pomoc. Najlepsze rozwiązania są oparte na implantach. Dzięki nim można stanowczo poprawić komfort i jakość życia. Zęby można odbudować np. w postaci mostu porcelanowego i mogą wyglądać bardzo naturalnie i pięknie. Zalety takich rozwiązań to m.in. podniebienie wolne od protezy ruchomej, przywrócenie poczucia smaku i lepsza wymowa - bez seplenienia. Aby odbudować wszystkie zęby w szczęce czasami wystarczy wszczepić tylko cztery implanty, aby życie znów nabrało kolorów.

Czy leczenie implantologiczne jest dla seniorów bezpieczne?

Tak. Warunkiem oczywiście jest przeprowadzenie badań, aby wyeliminować przeciwskazania, których lista nie jest wcale długa. Nawet przy chorobach ogólnych takich jak cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia hormonalne czy stany po terapiach onkologicznych możliwe jest zaawansowane leczenie dopasowane do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Dla bezpieczeństwa pacjentów leczenie implantologiczne wykonywane jest z pomocą tzw. nawigacji komputerowej. Są to najnowocześniejsze metody dzięki którym zabieg jest bezpieczny, bezbolesny i często nie wymaga nawet założenia szwów a zęby mogą być osadzone na implantach nawet tego samego dnia.

Od czego należy zacząć?

Każdy z nas jest inny. Leczenie powinno być indywidualnie zaprojektowane i dopasowane do naszych potrzeb i możliwości. Konsultacja to pierwszy krok w tym kierunku. Lekarz poznając oczekiwania i sytuację wyjściową może zaproponować leczenie, które całkowicie odmieni nasze życie. Używając najlepszych materiałów i technologii możemy pomóc najbardziej wymagającym pacjentom. Warto się uśmiechać a piękne zęby to także zdrowy wygląd i lepsze samopoczucie.

 

Krzysztof Chmielewski

(DDS, MSc)

 

Lekarz dentysta, specjalista implantologii – wszczepia implanty od 1996 roku. Międzynarodowy wykładowca i ekspert w dziedzinie implantologii i stomatologii estetycznej. Jeden z najbardziej doświadczonych i szanowanych implantologów w Polsce i na świecie. Wykładowca na Uniwersytecie im. Goethego we Frankfurcie. Autor pierwszej na świecie książki poświęconej nawigacji komputerowej w stomatologii. Zaangażowany w nowatorskie projekty badawcze i naukowe na świecie. Członek wielu towarzystw naukowych. 

 

 

SmileClinic Klinika Stomatologii Estetycznej i Implantologii 

Gdańsk, ul. Szymanowskiego 2. Tel: 58 521 93 93 

www.smileclinic.pl