Mocne słońce i wysokie temperatury to oczywisty znak, że nadchodzi sezon letni. A wraz z nim tysiące miłośników kitesurfingu. Już w połowie czerwca na Półwyspie Helskim rusza popularny cykl Ford Kite Cup.

Tegoroczna edycja rozpocznie się już 21 czerwca, zawodami w ramach Pucharu Polski na kempingu Chałupy III. Kolejne zagoszczą m.in. w Rewie – gdzie odbędzie się Puchar Polski Aztorin Kite Challenge i Pucku, gdzie w sierpniu zaplanowano Mistrzostwa Polski. Zawodnicy wystartują w trzech konkurencjach: Freestyle’u, Twin Tip Racingu oraz Kite Foilu. Szczególne emocje budzi rywalizacja w konkurencji Kite Foil, do której zgłasza się coraz większa liczba zawodników i zawodniczek. Bardzo popularny jest również Twin Tip Racing, który łączy zawodników na co dzień startujących w różnych konkurencjach takich, jak Freestyle czy Foilboarding. Oznacza to, że w wyścigach Twin Tip może startować praktycznie każdy kitesurfer, niezależnie od dyscypliny, którą uprawia.

Kitesurfing z roku na rok staje się coraz bardziej powszechny. W 2024 zadebiutuje na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, co z pewnością spowoduje, że liczba fanów i amatorów tego sportu jeszcze bardziej wzrośnie. 

Półwysep helski, z racji na wyjątkowe warunki do nauki tego sportu jest mekką kitesurferów, znaną także poza Polską. Działają tutaj popularne szkółki, a także trenują zawodnicy. Polscy kitesurferzy odnieśli już sporo sukcesów, a Puchar Polski Ford Kite Cup, który w tym roku odbywa się po raz 14. to dla nich doskonały sprawdzian formy.