Już po raz kolejny sopocki hipodrom będzie gościć jeźdzców z pierwszej pięćdziesiątki świata. Punktem kulminacyjnym tegorocznego CSIO będzie drużynowy konkurs Pucharu Narodów Longines FEI, jeden z 12. na świecie.

Międzynarodowe Zawody w skokach CSIO w Sopocie mają już długą tradycję. Pierwszy konkurs odbył się w 1983 roku, od tego czasu rozegrano ich 22. Od pięciu lat  mają najwyższą rangę sygnowaną pięcioma gwiazdkami. 

- To znak, że w zawodach bierze udział światowa czołówka, a w puli są najwyższe wygrane. W tym roku suma nagród wyniesie ponad 2 mln zł. – mówi Kaja Koczurowska – Wawrzkiewicz, prezes Hipodrom Sopot Sp. z o.o., organizator imprezy.

Tegoroczne zawody odbędą się od 13 do 16 czerwca. Każdego dnia rozegrane zostaną konkursy w ramach tzw. Małej Rundy (wysokość przeszkód do 140 cm), Średniej Rundy (do 145 cm) i Dużej Rundy (150 cm)/. Nowością będą konkursy dla koni 6 i 7 letnich. Najważniejszym indywidualnym konkursem CSIO będzie Grand Prix. Łącznie odbędzie się 16 konkursów, z czego pięć będzie liczonych do światowego rankingu. Organizatorzy podają, że w Sopocie pojawi się 65 zawodników, z czego przynajmniej kilkunastu z pierwszej pięćdziesiątki świata. Razem z nimi przyjedzie ponad 150 utytułowanych koni.

W trakcie CSIO zostanie rozegrany także konkurs Pucharu Narodów w ramach Longines FEI Jumping Nations Cup. To cykl najbardziej prestiżowych na świecie zawodów drużynowych. W 2019 roku zaplanowano 12 konkursów, z czego 8 w Europie, a po jednym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kandzie, Meksyku i USA. Do tej pory rozegrano już 6 z nich, a sopocki puchar narodów jest siódmym z kolei. Cykl zakończy się wielkim finałem w październiku w Barcelonie. Zgodnie z regulaminem FEI pula nagród w każdej edycji, która obejmuje elitarną tzw. Pierwszą Dywizję (do takich zaliczany jest Sopot) nie może być mniejsza niż 200 tys. euro. Aż 32% puli przypada za 1 miejsce, 20% za drugie, a 16% za trzecie. W Sopocie o puchar rywalizować będą zespoły z Irlandii, Francji, Holandii, Niemiec, Austrii, Brazylii, Polski, a także zeszłoroczni zwycięzcy - Belgowie.

Zawody w Sopocie to nie tylko wielki sport, to również doskonała okazja do rodzinnego piknikowania. Na terenie hipodromu odbędzie się festiwal foodtrucków, będzie także strefa wystawców, no i oczywiście nie zabraknie gwiazd.