Jesienią tego roku ma się rozpocząć rozbudowa Terminala T2 na gdańskim lotnisku im. Lecha Wałęsy. Prace mają potrwać dwa lata, a ich wynikiem ma być większa przepustowość lotniska i większy komfort pasażerów.
Rozbudowa Terminala T2 ma bezpośredni związek z potrzebą stałego rozwoju, podyktowanego zwiększającym się każdego roku ruchem lotniczym do i z Gdańska. W tym roku lotnisko planuje obsłużyć ponad 5 milionów pasażerów i ponad 6 tysięcy ton towarów i przesyłek pocztowych. Firma przewiduje, że w 2025 roku będzie miała ponad 6,6 miliona pasażerów rocznie, a 10 lat później już 9,5 mln.
- Dzięki rozbudowie Terminala T2 zwiększymy przepustowość naszego lotniska, które dziś w komfortowych warunkach obsłużyć może do siedmiu milionów podróżnych rocznie, po rozbudowie spokojnie obsłużymy dziewięć milionów - mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk.
Rozbudowa zakłada utworzenie nowego pirsu, stanowiącego przedłużenie Terminalu Pasażerskiego T2 w kierunku zachodnim. Powiększone zostaną strefy centralnej kontroli bezpieczeństwa i kontroli paszportowej. Po przebudowie terminala T2 liczba linii kontroli bezpieczeństwa wzrośnie z 11 do 18, gate`ów zaś z 20 do 30. Rozbudowana zostanie hala odbioru bagażu. Zwiększona będzie strefa Non-Schengen. Zbudowane zostaną 2 gate’y autobusowe. Planowana jest także rozbudowa sieci wewnętrznych dróg dojazdowych do lotniska. Port Lotniczy zyska 16 tysięcy metrów kwadratowych nowej powierzchni. To znaczący wzrost, bo dziś Terminal T2 ma 53 tysiące m2.
Budowa ruszy niedługo, tymczasem już teraz mocno rozwija się siatka połączeń. Linie lotnicze Swiss uruchomiły nowe połączenie Zurych-Gdańsk. Do Szwajcarii można podróżować na tej trasie w poniedziałki, środy, piątki i w niedziele. W nowym rozkładzie lotów pojawiły się też nowe rejsy linii easyJet do Berlina, realizowane we wtorki, czwartki i soboty. Z kolei, we wtorki i soboty Wizz Air lata do Bremy.
W nowym letnim rozkładzie Gdańsk będzie miał połączenia z lotniskiem Reus, położonym 90 kilometrów na południe od Barcelony, niedaleko Tarragony. Ryanair poleci tam w poniedziałki i niedziele. Do portu El Prat, który znajduje się 10 kilometrów na południe od stolicy Katalonii, poleci Wizz Air, rejsy będą się odbywały w środy i niedziele. W te same dni tygodnia cały rok można latać z liniami Ryanair do znanego hiszpańskiego kurortu Alicante. Zupełnie nowym kierunkiem jest Gruzja. Od 2 kwietnia we wtorki i soboty samoloty Wizz Air latają na trasie Gdańsk- Kutaisi. To miasto położone około 240 km na zachód od stolicy Gruzji Tbilisi.
Od 4 kwietnia można polecieć z Wizz Air do Oslo na lotnisko Gardermoen, położone niecałe 50 km od norweskiej stolicy. Nadal do tego portu latają linie Norwegian i SAS. Od 22 maja będą nowe loty do norweskiego Bodo (Wizz Air), miasta położonego między Trondheim a Tromso. Od kwietnia Wizz Air lata też do duńskiego Billund, gdzie z całą rodziną można zwiedzać bardzo popularny park rozrywki Legoland.
Ryanair wznowił loty z Gdańska do brytyjskiego Newcastle. Rejsy są realizowane dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki. Od 15 czerwca samoloty Wizz Air będą też latać na lotnisko Gatwick położone na południe od Londynu. Nadal latamy z Gdańska 7 razy w tygodniu na londyńskie lotniska Luton (Wizz Air) i Stansted (Ryanair). Od 11 maja powrócą loty z Gdańska do Aten. W poniedziałki i piątki do stolicy słonecznej Grecji polecą samoloty Ryanaira. Narodowy polski przewoźnik PLL LOT lata z Gdańska do Warszawy, Krakowa i stolicy
Izraela Tel Awiwu.