Za nami 21. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Kapituła Kolosów po raz dwudziesty przyznała podczas nich statuetki za podróżnicze dokonania roku. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Andrzej Bargiel, Szymon Kuczyński, Kamila Kielar, a Super Kolos za całokształt osiągnięć trafił w ręce czeskiego żeglarza, Richarda Konkolskiego.

W trakcie trzech dni imprezy, od piątku do niedzieli (8-10 marca), publiczność Kolosów, która jak zwykle licznie stawiła się w Gdyni, uczestniczyła w blisko stu prezentacjach, pokazach filmów i spotkaniach z autorami książek, trwającymi łącznie ponad sześćdziesiąt godzin. Podczas prelekcji można było zobaczyć pełen przegląd tego, co wydarzyło się w polskich podróżach i eksploracji w ciągu minionych dwunastu miesięcy. W kategorii PODRÓŻE Kolosa otrzymała Kamila Kielar, która opowiedziała o swojej wyprawie wzdłuż wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej, a kapituła doceniła ją za „bezwzględność w pokazywaniu mechanizmów, które sterują dzisiejszym światem, i umiejętność przykuwania uwagi do tematów ważnych”. 

Dwa równorzędne wyróżnienia trafiły w ręce Tomasza Owsianego oraz Pameli i Krzysztofa Kaczmarków. Pierwszy z wyróżnionych przedstawił w Gdyni wnikliwe obserwacje na temat rozmaitych aspektów gujańskiego życia społecznego. Z kolei Kaczmarkowie, córka i ojciec, opowiadając o swoich podróżach po Bułgarii, pokazali, jak można połączyć realizację nietuzinkowej pasji, jaką jest highline, czyli chodzenie po wąskiej, elastycznej taśmie zawieszonej na wysokości między dwoma punktami, z dogłębnym poznawaniem kultury i lokalnych tradycji. 

W kategorii WYCZYN ROKU statuetka trafiła w ręce Michała Worocha, który odebrał ją w imieniu swoim i Macieja Kamińskiego. Dwaj przyjaciele, poruszający się na wózkach inwalidzkich, w ciągu 371 dni podróży przemierzyli landroverem defenderem obie Ameryki z południa na północ. Wyróżnienie przyznano m.in. Arturowi Wysockiemu, uczestnikowi sztafety rowerowej Bike Jamboree, który, realizując jeden z jej etapów, samotnie przejechał zimą przez Mongolię w temperaturach sięgających -50 stopni Celsjusza.

W ŻEGLARSTWIE swojego drugiego Kolosa zdobył Szymon Kuczyński. Statuetkę otrzymał za samotne opłynięcie świata bez zawijania do portów na „Atlantic Puffin”, a jego wyczyn przejdzie do historii nie tylko polskiego, ale i światowego żeglarstwa, bowiem „Atlantic Puffin” to najmniejszy jacht, który opłynął świat w rejsie non stop wokół tzw. Wielkich Przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Hornu. 

Niesamowity wyczyn zdecydował też o rozstrzygnięciu w kat. ALPINIZM. Kolosa otrzymał Andrzej Bargiel, który w lipcu ubiegłego roku najpierw wszedł na K2, a następnie dokonał pierwszego, kompletnego zjazd na nartach z wierzchołka drugiej najwyższej góry świata aż do bazy. 

W dziedzinie EKSPLORACJI JASKIŃ Kolosa zdobyli Michał Ciszewski, Marcin Czart, Agata Klewar, Andrzej Porębski i Ewa Wójcik, którzy dokonali połączenia jaskini  Lamprechtsofen z jaskinią CL-3, zwiększając deniwelację całego systemu do głębokości 1735 m, a jego długość do 60 km. Ten nowy, rekordowy wynik ugruntowuje pozycję Lamprechtsofen jako najgłębszego trawersu jaskiniowego świata oraz najgłębszej jaskini Europy. 

Super Kolos trafił do rąk Richarda Konkolskiego. Urodzony ponad 75 lat temu w Bohuminie na Morawach był pierwszym obywatelem b. Czechosłowacji, który opłynął świat w samotnym rejsie. Dokonał tego na własnoręcznie zbudowanym jachcie „Nike”. Potem powtórzył ten wyczyn jeszcze dwukrotnie. Bez dostępu do morza w rodzinnym kraju i bez pieniędzy, za to z fantazją, wybitnymi umiejętnościami i wielkim sercem Richard Konkolski zapisał się w historii światowego żeglarstwa złotymi zgłoskami. Portem, z którego przez wiele lat wyruszał w swoje rejsy, był Szczecin.