Kilka lat temu, podczas jubileuszu 20-lecia Twojej pracy artystycznej, treningowy strój taneczny w prezencie od Ciebie otrzymał Paweł Adamowicz. Obiecał, że zrobi z niego użytek. Przyszedł do Ciebie na kurs tańca?
Nie, ale córka Pana Adamowicza chodziła do mnie na zajęcia. Przez rok uczęszczała do Formacji Latino.
Jak tańczą Polacy i czy wszyscy tańczą?
Przede wszystkim Polacy potrafią tańczyć i bardzo lubią tańczyć. Mężczyźni w Polsce nie mają natury macho, w związku z tym niekoniecznie chcą dominować, pokazywać swoją męskość i stroszyć piórka. Zupełnie inaczej niż Latynosi, którzy zawsze chcą wyglądać jak najlepiej i nie zwracają uwagi na to, czy partnerka czuję się w tańcu dobrze, czy nie. Polacy bardzo dbają o kobietę w tańcu, starają się reagować na jej ruch, a to się przekłada na bardzo dobre prowadzenie partnerki. Wbrew pozorom, mamy też duże poczucie humoru, co też jest w tańcu istotne, dzięki temu mamy luz i spontaniczność.
Króluje taniec połamaniec, czy bardziej fachowe formy tańca?
W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się taniec użytkowy. Salsa, bachata, zumba, pozwalają na wykorzystywanie swoich umiejętności, np. na imprezach. Lubimy się bawić, lubimy tańczyć w parach, więc style latino się u nas zakorzeniły. Taniec użytkowy to połączenie spontanicznego prowadzenia, które jest wykorzystywane w tańcach latynoskich z np.: uproszczonym krokiem jive, który może być tańczony do każdej muzyki na cztery.
Jesteś wicemistrzynią świata w mambo, kochasz salsę, od lat prowadzisz szkołę tańca, specjalizujesz się w street dance i latin jazz. Które z tych tańców są Ci najbliższe i dlaczego?
Trudno jest mi wskazać jeden styl lub taniec. Dla mnie technika taneczna jest środkiem do wyrażania emocji. Z każdego wybieram takie elementy, które pomagają mi wykonać określony ruch, który mam w zamyśle w najprostszy sposób, aby całość wyglądała tak jak sobie to wyobrażałam. Jeżdżąc po festiwalach na całym świecie widzę, że jest to naturalny proces i tancerze łączą, miksują, bawią się ruchem. To jest dla mnie zawsze bardzo inspirujące.
Dlaczego warto tańczyć? Co daje nam taniec?
Wolność. Poprzez taniec można wyrazić siebie. To także świetny sposób na poprawę sylwetki i kondycji. Poza tym taniec daje dużo energii i radości.
Taniec to również wyrażanie siebie. Jak zatem byś siebie określiła poprzez taniec?
W myśl zasady - kobieta zmienną jest. Raz wesoła, radosna w salsie, a raz w trampkach zdecydowana, zorganizowana, jak hip-hopie, czasem romantyczna i zawieszona w innej rzeczywistości tańcząc spektakl w teatrze tańca, jeszcze innym razem elegancka.
Taniec jest sztuką, podobnie jak moda. Dzisiaj pozujesz w kobiecych i sportowych ubraniach marki Adika Collection. Jak się w nich czujesz i jak się czujesz przed obiektywem?
Świetnie! Ubrania są bardzo wygodne, a to w pracy tancerza jest niezmiernie ważne. Oprócz tego, tak jak zauważyłeś, są bardzo kobiece i zwiewne, zwracam na to szczególną uwagę, aby czuć się naprawdę dobrze i komfortowo. Poza tym są wykonane z bardzo dobrych materiałów i, co najważniejsze, Adika Collection, to polska marka. Cieszy mnie, że coraz częściej polski produkt jest utożsamiany z wysoką jakością. Dziś przed obiektywem czułam się szczególnie dobrze. Bardzo lubię teatr, pozowanie w tym miejscu było dla mnie dużą przyjemnością. Przez wiele lat współpracowałam z teatrem tańca, dlatego też scena, to miejsce bardzo bliskie mojemu sercu.
ADIKA COLLECTION - polska marka, która powstała w 2006 roku. Od 13 lat tworzy wyjątkowe ubrania dla kobiet, które charakteryzują się lekkością, zwiewnością, kobiecością i oryginalnością. Firma dba, aby jej produkty były tworzone z materiałów najwyższej jakości, które zapewniają wygodę i komfort. W swojej ofercie ma ubrania z najlepszych tkanin z całego świata.
Zdjęcia: Karol Kacperski
Modelka: Monika Grzelak / Dance Avenue
Make-up i stylizacja: Agnieszka Świst-Kamińska / Szkoła Damskiego Stylu
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski
Stylizacje: Adika Collection
www.facebook.com/AdikaCollection
www.instagram.com/fashionbyadika
Dziękujemy dyrekcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego za udostępnienie teatru na potrzeby sesji zdjęciowej.