ODPOWIEDZIALNE BUDOWNICTWO TO NIE TYLKO TREND, ALE TEŻ KONIECZNOŚĆ

Miasta w ostatnich latach poczyniły wiele kroków, aby przyciągać inwestorów, a to w dużym stopniu wypływa na dodatni bilans migracyjny. Pracownicy Alchemii czy Olivia Business Centre i innych kompleksów biurowych stanowią istotną grupę nowych mieszkańców Trójmiasta, a ich poziomy wynagrodzenia pozwalają na zakup nieruchomości w segmentach premium. Również deweloperzy odpowiedzialnie planując i projektując swoje inwestycje przyczyniają się do tego, że pracownicy, stojąc przed wyborem miejsca do życia, coraz częściej wybierają Trójmiasto.

Agnieszka Holland w jednym z wywiadów stwierdziła, że Gdańsk jawi się jej jako miasto, do którego chciałaby migrować z Polski. To zdanie dosyć precyzyjnie podkreśla unikalność miasta w porównaniu z innymi częściami kraju. Podobnie myśli wielu ludzi, którzy decydują się tu osiedlić i rozpocząć pracę. Trójmiasto rozkwita na wielu polach: budowane instytucje kultury wzbogacają nie tylko ofertę rozrywkową, ale równocześnie dzięki wysokiej jakości architektury zmieniają przestrzeń miejską. 

SYSTEM NACZYŃ POŁĄCZONYCH

Muzeum II Wojny Świtowej, Teatr Szekspirowski czy Gdyńskie Centrum Filmowe to tylko niektóre przykłady nowych obiektów, których budynki zdobywają krajowe i międzynarodowe nagrody. Z odnowionych alei parku w Oruni czy Parku im. Reagana korzystają rzesze spacerowiczów i miłośników joggingu, więc deweloperzy lokujący swoje inwestycje w ich pobliżu nie mają najmniejszego problemu ze sprzedażą mieszkań. 

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, Obwodnicy Południowej czy tunelu pod Martwą Wisłą znacznie poprawiły drożność komunikacyjną i również przyczyniają się do rozwoju kolejnych dzielnic, z który o wiele szybciej dotrzeć można do i z centrum miasta. Swój wkład w promocję stolicy Pomorza mają również imprezy kulturalne i rozrywkowe, wśród których wymienić można chociażby Open’er Festival, czy koncerty organizowane na stadionie Energa Gdańsk, w Ergo Arenie, Starym Maneżu, czy w B90. 

- Musimy mieć świadomość, że inwestycje w Trójmieście stanowią system naczyń połączonych i rozwój infrastruktury biurowej czy kulturalnej pociąga za sobą popyt na miejsca noclegowe w hotelach czy nowoczesne mieszkania – mówi Marek Tarchalski, Prezes NDI Development. - To wszystko powoduje, że dobra sytuacja gospodarcza na Pomorzu utrzyma się przez kolejne lata. Jestem przekonany, że jeżeli spojrzymy na miasto w perspektywie kolejnych 10 lat, to zobaczymy je w jeszcze lepszym stanie niż obecnie – dodaje Marek Tarchalski.

PROJEKTY MIASTOTWÓRCZE

Ostatnimi laty w Trójmieście jakość architektury budynków mieszkalnych uległa zdecydowanej poprawie, a to korzystnie wpływa na odbiór miasta i jakość życia. Deweloperzy coraz częściej wdrażają projekty miastotwórcze, przygotowując w pobliżu inwestycji rozległe place, parki czy place zabaw. Jednym z najlepszych przykładów w Trójmieście jest osiedle Garnizon, zrealizowane przez firmę Hossa, które otworzyło dyskurs o potrzebie tworzenia przez deweloperów multi funkcjonalnej zabudowy i otwartych przestrzeni wpływających na rozwój relacji społecznych, aktywizujących mieszkańców i sprawiających, że Ci mieszkańcy mocno się ze swoją małą ojczyzną utożsamiają, do tego stopnia, że są w stanie wziąć za nią odpowiedzialność podejmując szereg różnych, oddolnych inicjatyw. Jakże to ciekawa alternatywa dla grodzonych i strzeżonych osiedli. 

Garnizon budowany był w miejscu dawnych koszarów wojskowych, które przez dziesięciolecia istniały w centrum miasta. Hossa umiejętnie zrewitalizowała tę część dzielnicy, nie tylko wprowadzając do niej życie, ale także projektując rozwiązania animujące obecnie kontakty międzyludzkie. Stary Maneż stał się jedną z najmodniejszych sal koncertowych w kraju, a doskonale zaprojektowany plac zabaw czy szereg kawiarenek i restauracji, połączonych ze sklepami z awangardową modą i rękodziełem powoduje, że w tej części miasta mieszkańcy bardzo chętnie spędzają czas. 

REWITALIZACJA DAJE NOWE ŻYCIE

Garnizon stał się modnym miejscem i nie inaczej może stać się w miejscach, które analogiczne procesy czekają w najbliższych latach. PB Górski rewitalizuje dawny gdański browar, którego przemysłowe przestrzenie mają szanse powtórzyć sukces Garnizonu. Zresztą odnowa pobliskiej ulicy Wajdeloty już spotkała się z entuzjastycznym odbiorem młodych mieszkańców i szybko stała się jedną z modniejszych przestrzeni miasta. Gdański Browar to już obecnie bardzo modny adres, a kolejne etapy rewitalizacji z pewnością spowodują, że ta część Wrzeszcza mocno zyska na wartości.

Stworzenie wysokiej jakości przestrzeń do życia to jeden z celów, jakie przyświecają Grupie Euro Styl, która na terenach dawnych Międzynarodowych Targów Gdańskich na Przymorzu wybudowała osiedle IDEA. Deweloper podjął współpracę z szeregiem młodych architektów i artystów, aby tereny zielone, klatki schodowe i pozostałe przestrzenie osiedla wzbogacić sztuką i ciekawymi rozwiązaniami przestrzennymi. Dzięki temu IDEA, która ponadto może się poszczycić bliskością centrów biurowych, kampusu uniwersyteckiego i doskonałym skomunikowaniem, to jedna z inwestycji, które cieszą się największym powodzeniem
w Trójmieście.

MŁODE MIASTO TPRZYSZŁOŚCIĄ GDAŃSKA

Największe emocje w Gdańsku łączą się jednak z przywracanym do życia Młodym Miastem. W dzielnicy obejmującej 73 hektary terenów postoczniowych, którą deweloperzy rozpoczęli już zabudowywać planowanych jest 9 miejskich placów, nowe nabrzeża i przestrzenie rekreacyjne. Dodatkowego smaku nadaje fakt, że inwestycje będą prowadzone na dawnych terenach stoczniowych, gdzie nowe biurowce, hotele i budynki mieszkalne powstaną w otoczeniu stoczniowych żurawi i w miejscach, gdzie zrodził się ruch robotniczy Solidarność. 

Młode Miasto ma szansę stać się nową wizytówką Gdańska i zachęcić miłośników wysokiej jakości architektury do przeprowadzki na dawne tereny stoczniowe. Inwestorzy, którzy tutaj przygotowali swoje projekty – Euro Styl, Stocznia Cesarska Development i Shipyard City Gdańsk zainicjowali współpracę z najlepszymi europejskimi pracowniami architektonicznymi. Ma tu powstać ok 7 tysięcy mieszkań, 55 tysięcy m.kw. powierzchni biurowej, kilka hoteli i niezliczona ilość punktów gastronomicznych i usługowych. Inwestycje przygotowywane na tych terenach jeszcze przez lata przyciągać będą nowych mieszkańców, co z pewnością przyczyni się do dobrej koniunktury na trójmiejskim rynku pracy, a także pozwoli utrzymać dodatni trend migracyjny.

Dzięki rewitalizacji tej części miasta możliwe będzie stworzenie historycznego traktu spacerowego prowadzącego od Drogi Królewskiej, wzdłuż Długiego Pobrzeża, gdańskiego Żurawia, przy Muzeum II Wojny Światowej, aż po tereny dawnej Stoczni Gdańskiej i miejsc związanych z walką o demokrację w Polsce i Europie. Na trasie powstaje jedna za drugą inwestycja, która realnie wpływa na podnoszenie jakości przestrzeni miejskich. 

MOTŁAWA PRZYCIĄGA

Po 70 latach zabudowywana jest Wyspa Spichrzów, gdzie powstało już kilka inwestycji, w tym Granaria i Deo Plaza i prestiżowy hotel Radisson Hotel & Suites. Kładka na Ołowiankę pozwoliła otworzyć ruch turystyczny na dotychczas zaniedbane części Szafarni, gdzie jedna za drugą powstają inwestycje hotelowe i apartamentowe. Na Ołowiance właśnie swoją inwestycję o nazwie Nadmotławie uruchamia Robyg. Stanie vis a vis Muzeum II Wojny Światowej i wielokrotnie nagradzanego Brabanku. Na jakość architektury w tych reprezentacyjnych miejscach Gdańska nie będzie można więc narzekać. 

Swój wkład ma tam również NDI Development, które rusza z budową  apartamentowca Chlebova, także entuzjastyczne odebranego przez architektów i miejskich aktywistów. Inwestycja powstaje w pierwszej linii nad Motławą w historycznym miejscu, w którym przez lata stała legendarna fabryka chleba, zaopatrującą w pieczywo dużą część gdańskich mieszczan. W ostatnich dniach inwestor ogłosił, że w przestrzeni pomiędzy Brabankiem a Chlebovą przygotowany będzie kolejny plac miejski, który wypełnią tereny zielone i miejsca wypoczynku i rekreacji. Co ważne Chlebova powstaje na styku Młodego i Starego Miasta, w miejscu które gwarantuje łatwy dostęp do dawnych i przyszłych największych atrakcji Gdańska, a równocześnie ustronność, dającą komfort i wytchnienie od miejskiego zgiełku.

ODPOWIEDZIALNE BUDOWNICTWO

Te wszystkie działania wpisują się w nurt odpowiedzialnego budownictwa mieszkaniowego, realizowanego bez gwałtu na architekturze, z poszanowaniem istniejącej tkanki miejskiej, zawsze z myślą o mieszkańcach, ich potrzebach i komforcie. Przykładem może być zaprojektowana przez słynnego Henninga Larsena Stocznia Cesarska. 

- Larsen  liczył nawet przepływ powietrza między budynkami. Po to żeby zachęcić ludzi i stworzyć im warunki do tego, by mogli przebywać na zewnątrz jak najdłużej. Nie tylko przez 60 słonecznych dni w roku, ale przez 90-100 dni. Okazuje się, że architektura może mieć wpływ na ograniczenie dyskomfortu związanego z silnym wiatrem, niższą temperaturą – mówi dr hab. Jan Sikora z pracowni Architektura Przestrzeni Kulturowej gdańskiej ASP. 

Deweloper AB Inwestor, przygotowujący zabudowy w prestiżowych lokalizacjach Gdyni otwarcie przyznaje, że zlecając projekt inwestycji  Transatlantyk na Placu Kaszubskim, czuł odpowiedzialność za rolę, jaką ich projekt odegra w mieście. 

- Należy pamiętać, że Gdynię zbudowali właśnie deweloperzy. Przed II Wojną Światową całe miasto powstało w zasadzie w kilkanaście lat dzięki ich staraniom – mówi Andrzej Boczek z AB Inwestor. - Czujemy misję i chęć kontynuowania tego dzieła. Nasza flagowa inwestycja, Transatlantyk, w naszym przekonaniu oparł się próbie czasu właśnie dzięki pasji, jaką czujemy do naszej pracy. Budynek powstał 8 lat temu, a ciągle robi wrażenie. Wielokrotnie woleliśmy zapłacić znacznie więcej, za np. ciekawy kamień na elewacji, niż potem ze wstydem przemykać przez gdyńskie ulice bez poczucia dumy z dzieła – dodaje Andrzej Boczek. 

UDOGODNIENIA DLA MIESZKAŃCÓW

Co ważne, deweloperzy bacznie obserwują zmiany jakie zachodzą w społeczeństwie i błyskawicznie na nie reagują. Przykładem jest choćby Robyg, który w swojej nowej inwestycji Nowa Letnica, jako pierwszy w Polsce wprowadza przestrzeń coworkingową dla jej mieszkańców. Strefa ta z pewnością spełni oczekiwania zarówno osób pracujących zdalnie, freelancerów, jak i posiadających własny biznes. Osobna, dedykowana do pracy przestrzeń stanie się alternatywą dla pracy w domu, gdzie mieszkańcy osiedla będą mogli w ciszy i przyjaznym, inspirującym otoczeniu skupić się na pracy. 

- Coworking to więcej niż miejsce do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. To także przestrzeń wymiany myśli i doświadczeń, którą tworzy społeczność, ludzie. Jako deweloper staramy się nie tylko budować mieszkania, ale przede wszystkim przestrzenie do życia, w których mieszkańcy będą mogli czuć się wygodnie i komfortowo. Odpowiedzią na to założenie jest właśnie pomysł na stworzenie pierwszej w Trójmieście wspólnej powierzchni do pracy wyłącznie dla mieszkańców osiedla - mówi Anna Wojciechowska, dyrektor marketingu i sprzedaży w gdańskim oddziale Robyg.

Plany rozwoju centrów miast, to nie jedyne, co może stanowić magnes przyciągający nowych mieszkańców i wpływających na dobrą koniunkturę. Podmiejskie projekty mają od lat swoich amatorów, a przez to, że część parków biurowych będzie lokowana na terenach podmiejskich – wśród nich można wymienić chociażby Airport City czy Allcon Park, położone przy Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy – duża część pracowników może nie być zainteresowana osiedlaniem się w centrum. Dla nich przygotowywane są równie interesujące oferty, które w zdecydowanej większości odwołują się do bliskości zieleni i terenów rekreacyjnych. 

POZA MIASTEM WŚRÓD ZIELENI 

W Gdyni Dąbrowie Allcon wybudował osiedle Willa Park. Inwestycja swoją nazwę zawdzięcza wewnętrznej zieleni i centralnie położonemu prywatnemu parkowi, stanowiącemu bezpieczne i idealne miejscem odpoczynku. Rozległy park, ze stawem, w którym zagnieździły się już na dobre dzikie ptaki znajduje się również na osiedlu Ogrody Tesoro z oferty firmy TS Invest. To jedno z najbardziej prestiżowych osiedli w okolicach Trójmiasta, gdzie kameralne apartamenty są położone w pobliżu prestiżowych rezydencji na terenie zamkniętego, doskonale zagospodarowanego zielenią osiedla. 

Wysoka jakość zabudowy, przygotowana dla mieszkańców, którzy liczą na wytchnienie od miejskiego zgiełku to również Anchoria, wybudowana w Mechelinkach przez DS. Development. Mechelinki to malownicza nadmorska miejscowość, położona w gminie Kosakowo, z której dojazd do centrum Gdyni zajmuje 20 minut. Na co dzień można tam poczuć klimat kameralnej rybackiej osady i rozpoczynać dzień od spaceru po plaży. 

Z kolei w innej części podmiejskiego Trójmiasta, w Jankowie Gdańskim powstaje osiedle domów mieszkalnych Złoty Środek z wyjątkową przestrzenią rekreacyjną i integracyjną, które przygotował deweloper WM Invest Bud. Tę lokalizację z pewnością docenią osoby, dla których ważne jest szybkie przemieszczanie się obwodnicą Gdańska i łatwy dojazd
do jego centrum.