Psychologowie od lat alarmują: samotność jest jednym z czynników zaburzeń metabolizmu, chorób serca czy też cukrzycy. Jedną z aktywności, których kategorycznie powinniśmy unikać w samotności to spożywanie posiłków. Zuzanna Grudniak, młoda psycholog z Gdańska opracowała aplikację, która pomaga uniknąć jadania w samotności.
Aplikacja PlateWithMate dostępna jest na dwie platformy mobilne: iOS oraz Android i jest bardzo łatwa w obsłudze: chcąc poznać ciekawego partnera do posiłku wystarczy, że wybierzemy miejsce (restaurację, bar czy kawiarnię) i damy sygnał, że o konkretnej godzinie tam będziemy. Aplikacja gromadzi ludzi, którzy są zainteresowani tą formą spędzania czasu i ma łączyć ludzi otwartych na nowe znajomości, więc równocześnie ogranicza obawy, z którymi większość nieśmiałych ludzi musi się borykać. Pozwala zasygnalizować, że chętnie z kimś porozmawiamy, nie narażając nas na etykietowanie jako człowieka samotnego, poszukującego kontaktu z innymi.
- Co ważne, PlateWithMate nie jest aplikacją do randkowania – mówi Zuzanna Grudniak. - Mało kto lubi jeść w samotności, a wielu z nas chętnie poznałoby osobę, z którą może uciąć sobie ciekawą pogawędkę w czasie posiłku. W dużych centrach biurowych w porze lunchowej nietrudno jest znaleźć ludzi, którzy z chęcią spędziliby czas przy posiłku, rozmawiając z kimś interesującym, ale dotychczas nie było platformy, która by na to pozwoliła. PlateWithMate daje taką szansę – dodaje Zuzanna Grudniak.
Spożywanie posiłków bez towarzystwa może być powiązane z takimi problemami jak depresja, zaburzenie przepływu krwi do serca, otyłość oraz zespół metaboliczny (kombinacja cukrzycy z wysokim ciśnieniem). Badania jednak wykazują, że aż 46% z nas je co najmniej dwa posiłki dziennie w samotności! Wynika z nich również, że nasze zdrowie psychiczne oraz samopoczucie w dużej mierze zależą od ilości i jakości naszego życia towarzyskiego oraz od tego jak pożytkujemy czas w ciągu dnia.
Aplikacja to także rozwiązanie dla podróżnych. Według statystyk każdego roku w pojedynkę wykonywanych jest aż 480 milionów podróży biznesowych. PlateWithMate przychodzi nam z pomocą
- Podczas samotnych podróży, wielu z nas zamiast wyjść na miasto, poznawać miejscowe smaki i ludzi, zostaje w hotelu, bo nie ma z kim, ani gdzie pójść. W ten sposób, ucieka nam możliwość poznania wielu ciekawych ludzi i zobaczenia miasta, do którego przyjechaliśmy na konferencje naukową, czy spotkania biznesowe – mówi Zuzanna Grudniak.
Jak działa aplikacja? Po zainstalowaniu aplikacji tworzymy konto. Możemy zrobić to przy pomocy Facebooka, konta Gmail lub utworzyć konto w aplikacji. Wpisujemy wiek, płeć, imię. Możemy załączyć zdjęcie oraz dodać krótki opis, tak aby inni użytkownicy znali nasze zainteresowania.
- Opis można zmieniać, więc na przykład podczas podróży na jakąś konferencję, możemy dodać to do opisu. Następnie pojawia się mapa, jesteśmy na niej niebieską kropką – to nasza lokalizacja. Dookoła nas znajdują się czerwone znaczniki, które oznaczają czyjeś utworzone spotkania. Po kliknięciu w takie wydarzenie widzimy jego nazwę, kto je utworzył oraz w jakich godzinach się odbędzie. Klikamy „dołącz”. Teraz decyzja należy do twórcy wydarzenia – abyśmy wzięli w nim udział, musimy zostać zaakceptowani – tłumaczy Zuzanna Grudniak.
Po akceptacji otwiera nam się czat, na którym można zamienić kilka słów przed spotkaniem, czy powiadomić kogoś, przy którym stoliku siedzimy.
PlateWithMate to aplikacja, która odnosi się do naszych codziennych, podstawowych czynności i instynktów. Łączy przyjemne z pożytecznym poprzez powiązanie czynności jaką jest jedzenie ze zwiedzaniem i poznawaniem nowych ludzi. To platforma, która ma pozwolić na nawiązywanie ciekawych kontaktów, otwarcie nas na innych i, paradoksalnie, ograniczenie korzystania ze smartfonów w czasie spożywania posiłków w samotności.