PATYKI - Z MIŁOŚCI DO DREWNA I ŚWIATŁA
Stare drewno, które nadaje szlachetności i unikalny charakter. Edisonowska żarówka zapewnia ciepłe, przytulne światło. Ściemniacz odpowiedzialny jest za regulacje intensywności światła. Trzy proste elementy to sekret wyjątkowości Patyków – lamp, które przemieniają surowe wnętrza, nadając im romantyczny półmrok.
Lampki ze starego drewna, tworzone są w pojedynczych egzemplarzach lub w małych seriach. Do produkcji Patyków używaną są wyłącznie naturalne materiały. Upływający czas i drobne rysy, nie są w tym przypadku mankamentem. Według twórców Patyków, to właśnie te cechy nadają ich produktom wyjątkowości i unikalności. Lampy to w stu procentach ręczna, bardzo precyzyjna robota. Każdy etap pracy jest tak samo ważny, poczynając od znalezienia i doboru materiału, po prace stolarskie i elektryczne. Każdy produkt jest zupełnie inny. W ofercie nie znajdą się dwa identyczne produkty, to nie Ikea.
Grupa Patyki to Adam Borek Borkowski oraz Marcin Ivaniuk. Za początek działalności marki, można uznać lato 2014. Impulsem do stworzenia wyjątkowych i niepowtarzalnych elementów oświetlenia, był konkurs dla młodych projektantów – Poroża Sztuki.
- Gra światłem to jeden z podstawowych zabiegów architektonicznych. Stosując właściwe oświetlenie, pomieszczenie może ukazać nam się jako bardziej przestronne, intymne czy nowoczesne. Jeśli mamy ograniczony budżet na dokonanie zmian w aranżacji mieszkania lub domu, to właśnie inwestycja w oświetlenie może okazać się najlepszym pomysłem - mówi Adam Borkowski, twórca marki Patyki.
Lampki marki Patyki to najlepszy kreator nastroju we wnętrzu. Twórcy nietuzinkowych produktów są zdania, że oświetlenie jest podstawą każdej aranżacji. Światło nadaje pożądany efekt niezwykłego wykończenia i charakter projektowanej przestrzeni. Najlepsze meble, najpiękniejsze dodatki czy najbardziej oryginalna sztukateria, nie będzie się komponować, jeśli nie zadba się o odpowiednie oświetlenie.
Jeszcze kilkanaście lat temu wybór oświetlenia, nie był tak duży jak obecnie. Zmianie uległa także sama definicja lampy. Kiedyś musiała ona posiadać klosz i zazwyczaj zawieszana była na suficie. Teraz nie jest to już tak oczywiste. Nie ma standardów w kwestii kolorystyki, kształtu, czy tworzywa z jakiego ma być wykonana lampa. Nie ma żadnych ograniczeń. To pole do popisu i brak ograniczeń wykorzystali twórcy Patyków.
Patyki działają w drewnie: wiercą, piłują, frezują, szlifują i wbijają gwoździe. Z tego całego hałasu, powstają nie tylko patykowe lampki, ale też przedmioty codziennego użytku, tj. oprawy do luster, wieszaki, stoliki kawowe, czy deski do krojenia.