Tak nazywa się najpiękniejsze mieszkanie w Polsce, i dodatkowo mieści się w Gdańsku! Projekt pracowni ACOS zdobył I miejsce w konkursie Wnętrze Roku SAW, który organizuje Stowarzyszenie Architektów Wnętrz. To historia o skromnym, nienachalnym designie, który kreuje indywidualnie skrojoną przestrzeń dla rodzinnego życia i płynnie koresponduje ze stylem japandi.
Mieszkanie wzbudza zachwyt. Nie jest to jedynie subiektywna ocena, lecz poparta wyróżnieniami w prestiżowych konkursach. Niedawno projekt został okrzyknięty najlepszym Wnętrzem Prywatnym w konkursie Wnętrze Roku SAW - największym i w pełni niezależnym konkursie dla architektów wnętrz w Polsce. Natomiast wcześniej mieszkanie znalazło się na shortliście międzynarodowego konkursu Dezeen Awards 2022, gdzie jako jedyna realizacja z Polski została wybrana do grona 6 najlepszych projektów wnętrz apartamentów.
Gdzie znajduje się i jak wygląda wnętrze najpiękniejszego mieszkania w kraju? Mieszkanie zlokalizowane jest w sercu Dolnego Miasta w Gdańsku, w bezpośrednim sąsiedztwie Opływu Motławy, na skraju jednej z już nielicznych naturalnych enklaw zatopionych w silnie zurbanizowanym historycznym centrum miasta.
Cel projektantów był mocno określony: stworzenie miejsca z duszą, dającego ukojenie od miejskiego zgiełku oraz często przytłaczającego obecnie przeładowania informacjami zarówno w sferze fizycznej, jak i cyfrowej. Miejsca, w którym można cieszyć się spokojem, dającego lokatorom luksus, jakim jest możliwość indywidualnej interpretacji czasu i przestrzeni oraz dostęp do natury na wyciągnięcie ręki.
- The Hideaway Home reprezentuje bardzo kompaktowe, a jednocześnie holistyczne podejście do procesu projektowego, w którym każdy aspekt został starannie przestudiowany, aby zapewnić funkcjonalność i jednocześnie uwolnić jak najwięcej otwartej przestrzeni - mówi Stanisław Młyński z pracowni ACOS.
Strefa kuchenno-jadalniana skupiona jest wokół dużego indywidualnie wykonanego drewnianego stołu. Taki układ podkreśla oś centralną pomieszczenia, która zwieńczona została surowym betonowym korytem z subtelnymi mosiężnymi detalami. Pozostała część kuchni dyskretnie ukryta jest za regularnym rytmem ryflowanych drewnianych płaszczyzn. Z kolei strefa salonu „porzuca” układ linearny na rzecz otwartego planu, dającego komfortowe warunki do spotkań i relaksu.
Z kolei przestrzeń pomiędzy strefą dzienną a strefą nocną została wykończona wertykalnymi fornirowaymi panelami, zwieńczonymi horyzontalną płaszczyzną sufitu wykonanego z tkaniny. Sypialnie zaprojektowane zostały jako proste i kompaktowe kubatury, w których jasne, drewniane podłogi i wysokie listwy przypodłogowe otulają ściany wykończone naturalnym tynkiem wapienno-marmurowym. Główna łazienka to skromne pomieszczenie skrojone z płaszczyzn białego mikrocementu oraz płyt indywidualnie zaprojektowanego lastryko.
Całość stanowi geometryczną kompozycję brył i płaszczyzn, wyrzeźbioną w palecie naturalnych materiałów takich jak: drewno, beton, mikrocement i kamień. Surowe i monolityczne tekstury harmonizują z neutralnymi naturalnymi tkaninami czy eleganckimi, ale zarazem subtelnymi akcentami mosiężnymi.
- Detal i dekor są niemal nieobecne – sama materialność i geometria obiektów oraz relacje między nimi określają estetykę i funkcjonalność tego miejsca. Architektoniczny charakter wnętrza jest dodatkowo podkreślony i ożywiony promieniami słońca penetrującymi przestrzeń. Prostota detali i form ma na celu przywrócenie podstawowych wartości do szczerego procesu tworzenia i dbałości o jakość rzemiosła - podkreśla projektant.
Takie założenia i rozwiązania projektowe pozwoliły skomponować przestrzeń, która na początku wydaje się bardzo „nieśmiała”, ale przy bliższym poznaniu, okazuje się intrygująco interaktywna