Na koniec 2019 roku całkowita wartości aktywnego portfela branży leasingowej wyniosła aż 160,4 miliarda złotych - wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Krajowy rynek leasingowy rozwija się i wprowadza innowacyjne rozwiązania. Coraz więcej procedur można załatwić już zdalnie.

Skomplikowane i pełne formalności procedury udzielania leasingu odeszły w niepamięć. Dzisiejsze realia rynku leasingowego odpowiadają możliwościom XXI wieku - ofertę można wybrać za pomocą aplikacji mobilnej, większość dokumentów dostarczymy drogą elektroniczną, a decyzja o udzieleniu finansowania często zajmuje mniej niż kwadrans. Do tego doliczyć można konkurencyjne stawki i optymalność podatkową samego rozwiązania leasingowego - to wszystko sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zakup w leasingu. 

Kredyt i leasing - starcie dwóch światów

W porównaniu z rynkiem kredytowym leasing jest w Polsce rozwiązaniem stosunkowo młodym. Licząca niespełna trzy dekady branża zdążyła jednak w pełni się rozwinąć, doścignąć konkurencyjne rynki finansowe, a nawet je przegonić. Dziś leasing uważa się za rozwiązanie dalece atrakcyjniejsze od kredytów branych na zakup konkretnych środków trwałych (zwykle ruchomości, choć warto dodać, że coraz częściej słyszy się także o leasingowaniu nieruchomości). 

Najważniejszą przesłanką działającą na korzyść leasingu jest optymalizacja podatkowa - różna, w zależności od tego, czy zdecydujemy się na leasing operacyjny, czy finansowy (kapitałowy). 

Sama możliwość zastosowania tak zwanej tarczy podatkowej jeszcze do niedawna nie było w stanie przekonać do siebie wszystkich przedsiębiorców szukających szybkiego i komfortowego finansowania. W porównaniu z ofertą firm leasingowych kredyty można było otrzymać zdecydowanie łatwiej. Banki miały w ofercie produkty dostępne online, „od ręki”, „z wypłatą w pięć minut”, a także te, o które wniosek można było wypełnić w telefonie, przez aplikację mobilną banku. Z kolei leasing odstraszał stosem formalności, dogłębną analizą zdolności i wiarygodności wnioskodawcy. 

Nowa era leasingów 

Żmudna i przytłaczająca procedura leasingowa to już historia. Dziś większość firm leasingowych stosuje uproszczony model weryfikacji wniosku, a cały proces przeprowadzić można bez wychodzenia z domu, w formie online. Samoobsługowy model finansowania dostępny jest w wielu instytucjach, przykładowo w LeaseLink - polskim fintechu, który w 2019 roku został wykupiony przez mLeasing (marka mBanku). Nowoczesne formy leasingowe dostarczane są dziś przez LeaseLink do wielu różnych instytucji: banków, resellerów, a także samych e-sklepów.

- Stworzyliśmy dedykowaną aplikację, dzięki której jako jedyni na świecie realizujemy usługę płatności leasingiem, tak jak płatność przelewem (pay‑by‑link). Płacąc leaselinkiem nasi klienci - przedsiębiorcy - bez angażowania gotówki finansują leasingiem lub pożyczką zakupy w prosty i całkowicie zdigitalizowany sposób, bez żadnych dokumentów (paperless) o dowolnej porze 24 h/7/365 - wyjaśnia spółka LeaseLink. 

Zdalne udzielenie finansowania to przede wszystkim oszczędność czasu, choć również papieru potrzebnego do wypełnienia stosownych formularzy w przypadku tradycyjnego wnioskowania w stacjonarnych oddziałach instytucji. To ważne argumenty przemawiające nie tylko do zabieganych, lecz także do tych klientów, którzy troszczą się o środowisko i żyją w duchu „zero waste”. 

Niezaprzeczalnym atutem internetowych platform leasingowych jest wygoda i komfort nawiązania współpracy. Umowę można podpisać bez wychodzenia z domu, jedyny wysiłek wkładając w uruchomienie urządzenia elektronicznego z dostępem do sieci. Ponadto nowoczesne technologie służące dostarczaniu leasingu drogą elektroniczną pozwalają znacząco minimalizować koszty transakcji, co z kolei przekłada się na lepsze warunki finansowe oferowanych rozwiązań. Zdalny leasing to tańszy leasing, a tańszy leasing to zadowolony klient. 

- Nasze podejście do biznesu nacechowane jest typowymi zasadami firm technologicznych (Fintech). Opiera się na połączeniu know-how i oprogramowania tak, aby maksymalnie uprościć procesy i obniżyć koszty działalności, przez co oferować usługę tańszą niż dostępne alternatywy na rynku, a zyski czerpać poprzez efekt skali a nie jednostkową transakcję/klienta - informuje LeaseLink sp. z o.o.

Minimum formalności 

W dobie rozkwitu postaw przedsiębiorczych i stale rosnącej świadomości finansowej konsumentów firmy leasingowe muszą stawać na głowie, by przyciągnąć konsumenta i zachęcić go do skorzystania z ich oferty. Dlatego też coraz więcej leasingodawców wprowadza tak zwany model uproszczonej procedury, który pozwala wnioskodawcom uzyskać finansowanie przy dopełnieniu minimalnej ilości formalności.

- Wybierasz model samochodu. W 5 minut wypełniasz ze sprzedawcą prosty wniosek leasingowy. Przedstawiasz tylko dokumenty rejestrowe twojej firmy i jeden dokument tożsamości (procedura uproszczona). Otrzymujesz w ciągu godziny decyzję leasingową - tak według zapowiedzi spółki wygląda szybki proces przyznawania leasingu w Volkswagen Financial Services. 

Model uproszczonej procedury oznacza rezygnację wymogu dostarczania takich dokumentów, jak raporty finansowe firmy czy zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami na rzecz ZUS-u i skarbówki. Takie rozwiązanie znacząco przyśpiesza cały proces leasingowy, czyniąc go równocześnie bardziej atrakcyjnym - zwłaszcza w oczach zabieganych przedsiębiorców. Warto jednak nadmienić, iż uproszczona procedura weryfikacyjna zwykle obowiązuje w przypadku tylko niektórych środków trwałych (zwykle samochodów) i tylko do pewnej kwoty. 

Ważnym uproszczeniem stosowanym w nowoczesnych ofertach leasingowych jest także możliwość wnioskowania o pewne kwoty leasingowe już od pierwszego dnia działalności firmy. To ogromne ułatwienie dla świeżo powstających przedsiębiorstw, które nie posiadają środków do nabycia niezbędnych przedmiotów czy maszyn. Leasing na start to odpowiedź rynku leasingowego na produkty kredytowe dla nowo otwieranych firm, które dostępne są w sprzedaży od lat, lecz nie gwarantują tak dobrej optymalizacji podatkowej jak leasing. 

- Leasing na start to finansowanie nowych i używanych samochodów osobowych i ciężarowych do 120 tys. zł. Wszystko po to, aby ułatwić pierwsze miesiące prowadzenia działalności – informuje w komunikacie prasowym PKO Bank Polski. - Klienci firmowi PKO Banku Polskiego mogą skorzystać z dedykowanych form finansowania już od pierwszego dnia działalności.

Atrakcyjne profity i pakiety wsparcia

Przedsiębiorcy i biznesmeni XXI wieku nie dają się już zaspokoić niskimi ratami leasingu i możliwością zdalnego dopięcia procedur akceptacji wniosku. Chcąc zadowolić wymagających klientów, firmy leasingowe postawiły na podobne pakiety cross-sellingowe do tych, które znamy z rynku kredytowego. W przypadku leasingu usługi te są jednak bardziej specjalistyczne - podobnie jak same firmy, które ich udzielają. 

Przedsiębiorca, który chce zakupić auto w leasingu, może zwrócić się do firm finansujących szeroko rozumiany car fleet management, licząc na to, że wraz z atrakcyjną ofertą spłaty otrzyma korzystny pakiet ubezpieczeniowy czy wsparcie w zakresie assistance. Oprócz tego nowocześni leasingodawcy są w stanie zaoferować profesjonalne wsparcie medyczne czy informacyjne w razie awarii bądź wypadku drogowego, nie mówiąc już o sezonowym serwisie ogumienia czy tak zwanej gwarancji mobilności (zapewnienie samochodu zastępczego). 

- Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów - możemy przeczytać na stronie internetowej gdańskiej spółki leasingowej Masterlease, która od 2019 roku jest w grupie PKO Leasing. - Proponujemy wiele udogodnień dotyczących obsługi, serwisu i likwidacji szkód. U nas podpiszą państwo umowę na najlepszy leasing spełniający państwa wszelkie oczekiwania i potrzeby.

Doradcy leasingowi nie tylko przedstawiają gotowe oferty finansowania, lecz służą także specjalistycznym know-how’em. Potrafią doradzić, który sprzęt wybrać i jakie usługi sprawdzają się w praktyce. W przypadku całych flot i biznesu czarterowego leasingodawcy są w stanie oszacować potencjalny zysk z inwestycji, tworząc podług swych wyliczeń najlepszy plan spłaty. W tym znaczeniu leasingodawca jest dziś nie tylko źródłem finansowania, lecz także realnym doradcą inwestycyjnym i współtwórcą sukcesu finansowego klienta.