BIESZCZADY I SZKLANE DOMY
Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady – hasło znane, które teraz może nabrać nieco innego znaczenia. Zamiast drewnianej chaty, w perspektywie pojawia się lekki, trójkątny domek zrobiony ze szkła! Jakub Lazarowicz, student Politechniki Rzeszowskiej stworzył projekt nowoczesnego ośrodka turystycznego w polskich górach.
Projektanci prześcigają się w coraz nowszych alternatywach w sektorze architektury mieszkalnej. Widzieliśmy już wiele, jednak tym razem wybór padł na połączenie naturalnego środowiska z domami ze szkła. Jakub Lazarowicz, w ramach swojej pracy dyplomowego zaprojektował cały kompleks turystyczny. Jego głównym założeniem było stworzenie projektu, który nie zaburzy piękna malowniczego krajobrazu bieszczadzkiej Teleśnicy Sannej. Naturalnym krokiem było więc użycie szkła jako głównego materiału, w opozycji do ciężkiej, zaburzającej krajobraz architektury tego regionu. Mimo nowoczesnej formy wciąż nawiązują one do krajobrazu Bieszczad - kształt tych chatek jest inspirowany widokiem żagli łodzi pływających po pobliskim Zalewie Solińskim.
Lazarowicz początkowo zakładał, że opracuje zespół budynków, które wspólnie utworzy wioskę agroturystyczną, gdzie głównym obiektem miała być restauracja oraz manufaktura serów owczych. Jednak w trakcie prac w projekcie nastąpiły pewne zmiany. Finalnie w jego skład weszły domki letniskowe, a także schron dla owiec oraz bacówka.
Projekt dyplomowy Jakuba Lazarowicza powstał pod kierownictwem doktora Rafała Mazura z Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.