Whisky może być wyjątkowo udaną inwestycją. Udowadnia to The Macallan, jedna z najstarszych szkockich marek. Wystarczy kupić leżakującą w beczkach whisky i zostawić na kolejne lata. Albo wylicytować na aukcji kolekcjonerską butelkę. Ich wartość z roku na roku rośnie, bijąc na głowę złoto, a także inne dobra luksusowe.

Gdy w 2019 roku na aukcji Sotheby's w Londynie sprzedano butelkę whisky The Macallan za 1,5 mln funtów, wielu znawców rynku dóbr luksusowych przecierało oczy ze zdumienia. Choć trunek był faktycznie wyjątkowy, bo pochodził z 1926 roku, a na rynek trafiło zaledwie 40 butelek, to i tak cena była oszałamiająca. Poprzedni rekord wynosił 1,2 mln funtów i również należał do The Macallan, z tej samej linii Fine & Rare i z tego samego rocznika. To spektakularny dowód na to, jak rentowną może być inwestycja w whisky.

Najstarsze w historii

The Macallan to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych szkockich marek znanych z produkcji whisky single malt. Destylarnia mieści się w północnej Szkocji nad rzeką Spey, a założył ją w 1824 roku Alexander Reid. Od tego czasu wytwórnia dostarcza na rynki całego świata coraz bardziej różnorodne i wyrafinowane linie kolejnych whisky, zyskując miano najbardziej wartościowej marki single malt na świecie. Wprowadzane alkohole mają nawet po 80 lat, trudno się więc dziwić, że są przedmiotem pożądania nie tylko koneserów i kolekcjonerów, ale i inwestorów.

W przypadku zakupów inwestycyjnych nabywać można zarówno butelki z limitowanych serii, ale i leżakujące whisky w beczkach. Najniższym progiem wejścia dla potencjalnych inwestorów na pewno charakteryzuje się rynek butelek. Przykładem jest edycja The Macallan Harmony Collection Rich Cacao, która zadebiutowała na polskim i światowym rynku w grudniu 2021. Sugerowana cena sklepowa jednej butelki wynosiła 700 zł. W ciągu trzech miesięcy od debiutu cena na aukcjach wzrosła trzykrotnie - w lutym 2022 roku kosztowała już ponad 310 euro.

Na drugim biegunie cenowym leżą butelki z serii Red Collection, które roku także trafiły do Polski w 2021 roku. Jej sercem są 40-letni, 50-letni i 60-letni The Macallan. Każda z serii jest dostępna w ograniczonych ilościach na całym świecie. W tym zestawie znajdują się także wyjątkowe edycje:71, 74, i 78-letnia. Ta ostatnia w chwili butelkowania była także najstarszą whisky zabutelkowaną przez destylarnię, a także najstarszą szkocką whisky zabutelkowaną w historii. Nic dziwnego, że już na starcie ceny są wysokie. Najdroższa 78–letnia whisky, kosztowała na polskim rynku przeszło 500 tysięcy złotych.

Każda butelka z The Red Collection zapakowana jest w ręcznie robioną skrzynkę wykonaną z pochodzącego ze zrównoważonych źródeł dębu europejskiego, wykorzystywanego do produkcji beczek, w których dojrzewa The Macallan. Każdą skrzynkę wewnątrz wykończono miękką czerwona skórą, dostarczoną przez firmę Bridge of Weir Leather, która tworzy tapicerki dla najlepszych luksusowych marek samochodów.

Zestaw 4 butelek należących do serii The Red Collection trafił do Polski, co stało się niepowtarzalnym wydarzeniem na krajowym rynku whisky. Wcześniej w oficjalnej sprzedaży w Polsce nie pojawił się jeszcze zestaw whisky, z których najstarsza leżakowała w beczkach aż 78 lat.

Najwyżej w dekadzie

Knight Frank Rare Whisky 100 Index zyskał prawie 40% w ciągu roku, a w perspektywie 10 - letniej wzrost wartości wyniósł aż 582%. Inny wskaźnik, Rare Whisky Icon 100 Index, badający cenę stu najbardziej pożądanych butelek whisky, osiągnął w czasie ostatniej dekady wzrost o ponad 495%.

Pozycję whisky widać też w zestawieniu dóbr luksusowych, czyli Knight Frank Luxury Investment Index. W 2021 roku cały indeks wzrósł o 9%, co oznacza najszybszy wzrost od 2018 roku. Najszybciej rosło wino i zegarki (+16%) oraz sztuka (+13%). Whisky uzyskało trzeci wynik (+9%) razem z monetami. Co ciekawe znacznie gorzej wypadła biżuteria i kolorowe diamenty (+2%).

Absolutne zwycięstwo złoty trunek uzyskał za to w zestawieniu dziesięcioletnim, tj. od 2011 roku. Whisky uzyskało wzrost na poziomie + 428%, co stanowi przepaść do pozostałych produktów. Na drugim miejscu znalazły się samochody (+164%), wino (+137%) i zegarki (+108%). Najniższy wzrost wartości w ciągu dekady uzyskały kolorowe diamenty (+23%) i meble (+19%).

2,5 mln posiłków za butelkę whisky

Na aukcję renomowanego domu aukcyjnego Sotheby’s, trafił wyjątkowy zestaw 6 butelek należących do The Red Collection. Etykiety zdobiące butelki zaprojektował hiszpański artysta - Javi Aznarez. Istnieją tylko dwa zestawy ozdobione przez tego artystę. Pierwszy z nich pozostaje w kolekcji destylarni The Macallan, a dochód ze sprzedaży drugiego na aukcji został przekazany dla fundacji City Harvest London. Fundacja zajmuje się zbieraniem funduszy na działalność polegającą na przekazywaniu nadwyżek jedzenia ludziom potrzebującym. Zestaw 6 wyjątkowych butelek, według estymacji, miał zostać sprzedany za minimum 200 000 funtów. Finalna cena okazała się wielokrotnie przebić te szacunki. Licytacja zakończyła się na kwocie 756 400 funtów, co przełożyło się na prawie 2,5 mln posiłków dla potrzebujących.

Rekordowe Fine&Rare także w Polsce

W 2002 roku The Macallan zaprezentował serię Fine&Rare - największą kolekcję rocznikowych whisky single malt na świecie. Składa się na nią 57 roczników whisky, z których najstarszy był wydestylowany 1926 roku. Kolekcja ta rozciąga się na osiem dekad, a każdy rocznik reprezentuje część dziedzictwa wytwórni i jest odbiciem wydarzeń, które miały miejsce w tamtym czasie. Kolekcja ta to także podróż po doznaniach smakowych. Przykładowo rocznik 1964, który ma niespotykane dla destylarni torfowe aromaty - jest wspomnieniem partii bardziej dymnej whisky, które w tamtym roku stworzył The Macallan. Inne roczniki to z kolei spektrum delikatniejszych nut przypraw oraz cytrusów lub ciemniejszych aromatów czerwonych owoców i eleganckich akcentów dębowych.

Edycja Fine&Rare jest wybitnie ceniona przez kolekcjonerów, a poszczególne roczniki osiągają astronomiczne kwoty. To właśnie butelka z tej linii uzyskała rekordową kwotę 1,5 mln funtów.

- Popyt na whisky The Macallan w Polsce wielokrotnie przewyższa dostępność butelek. Rynek luksusowych alkoholi ciągle rośnie, a wszelkie prognozy zakładają, że tak pozostanie przez najbliższe lata – stwierdza Tomasz Włodarczyk Prestige Brands Ambasador, odwołując się do raportu KPMG w Polsce na podstawie danych Ministerstwa Finansów (2021).

The Macallan Horizon

The Macallan lubi zadziwiać – tym razem wspólnie z marką Bentley Motors.

- W tym roku spodziewamy się premiery na polskim rynku pierwszej w historii whisky, której oprawa wizualna butelki powstała we współpracy z projektantami marki Bentley. Materiały wykorzystane do stworzenia tej wyjątkowej butelki pochodzą z recyklingu bądź odnawialnych źródeł – jednak co najważniejsze pochodzą bezpośrednio z poszczególnych etapów produkcji whisky bądź samochodów marki Bentley – mówi Tomasz Włodarczyk Prestige Brands Ambassador.

Whisky będzie oferowana w oryginalnej, poziomej butelce inspirowanej horyzontalnym kierunkiem ruchu pojazdów samochodowych. Wykonano ją z miedzi, aluminium, dębiny z beczek oraz orzechowego forniru, które oplatają kryształową butelkę. To z założenia miał być oryginalny projekt, podkreślający zaangażowanie obydwu marek w rzemieślniczy charakter działalności, kreatywność i innowację. Z kolei smak tej whisky to połączenie nuty suszonych owoców i przypraw z akcentami dębiny i skóry. Koszt jednej takiej butelki to 40,000 GBP.

54-letnia whisky z Highland Park

To nie jedyna „perełka”, która trafiła do Polski.

- Na polski rynek trafiła również najstarsza w historii butelka whisky z destylarni Highland Park. Zabutelkowana na 225-lecie powstania destylarni 54-letnia whisky powstała w ilości jedynie 225 sztuk na cały świat – opowiada Tomasz Włodarczyk.

Master Whisky Maker, Gordon Motion w 2008 roku wybrał 10 beczek refill postawionych 40 lat wcześniej, bo w 1968 roku. Przelał je do sezonowych beczek, w których dojrzewała przez kolejne 14 lat, aż osiągnęła pożądany smak i charakter. 225 wypuszczonych butelek reprezentuje każdy rok produkcji Highland Park. Sugerowana cena to 39,000 GBP.

Święty Graal za ponad 2 mln funtów

2023 rok przyniósł kolejne rekordy w branży whisky.

- W listopadzie podczas aukcji przeprowadzonej przez londyński oddział Sotheby's, "Święty Graal" kolekcjonerów whisky, czyli The Macallan z roku 1926 osiągnął rekordową cenę 2 187 500 funtów! Według kursu z dnia aukcji dało to kwotę niemalże 11 milionów złotych. Dzięki temu jest to najdroższa butelka alkoholu sprzedana na aukcji – relacjonuje Tomasz Włodarczyk.

Osiągnięta kwota znacznie przekroczyła oczekiwania organizatorów aukcji, którzy liczyli co najwyżej na 750 000 do 1 200 000 funtów. Tożsamość nabywcy nie została ujawniona.

Inwestycje w whisky

Whisky to więc cały czas dobra lokata kapitału, a rynek inwestycyjny to także beczki whisky, które okazjonalnie trafiają na aukcje. Po zakupie złoty trunek można butelkować albo też pozwolić dalej mu leżakować, zyskując tym samym z każdym rokiem na jego wartości. A potem odsprzedać. Wyjątkowo wysoka rentowność powoduje, że whisky z roku na rok staje się coraz atrakcyjniejszą lokatą kapitału, bijąc na głowę alternatywne produkty. Wyraźnie widać to po cenach.

- Rynek whisky ciągle uważany jest za bardzo dobry kierunek lokowania kapitału. Pomimo delikatnych korekt w ostatnim okresie, długoterminowo przyniósł zdecydowanie większe zyski niż inwestycje w wiele znanych indexów giełdowych – podsumowuje Tomasz Włodarczyk.

Inwestowanie w rzadkie whisky może dać inwestorom zwroty przewyższające rynek. Indeks Rare Whiskey (RW) 101 Apex 1000, którego celem jest śledzenie najlepszych whisky kolekcjonerskich, odnotował wzrost o ponad 415% od 2013 r. Można to zestawić z około 178% zwrotem z S&P 500 w tym samym okresie, co pokazuje dlaczego inwestowanie w whisky zyskuje coraz większą uwagę w obszarze aktywów alternatywnych.

Gdzie zatem szukać informacji, jeśli rozważa się inwestycję w kolekcjonerskie serie?

- Przede wszystkim trzeba szukać informacji bezpośrednio u źródeł, czyli śledzić oficjalne strony destylarni, aby dowiedzieć się o nadchodzących edycjach – sugeruje Tomasz Włodarczyk. - Część producentów zapewnia pierwszeństwo w przekazywaniu informacji dla klientów należących do miłośników marki. Przykładem jest „The Macallan Society”, którego członkowie jakie pierwsi dowiadują się o nowościach oraz zapraszani są na ekskluzywne wydarzenia ze świata marki (https://www.themacallan.com/en/the-macallan-society). Aktualne wyniki aukcyjne, raporty z rynku oraz indeksy śledzące ceny butelek można sprawdzać na bieżąco śledząc: https://www.rarewhisky101.com/ oraz https://thesinglemaltfund.com/

Najwyżej w dekadzie

Knight Frank Rare Whisky 100 Index zyskał prawie 40% w ciągu roku, a w perspektywie 10 - letniej wzrost wartości wyniósł aż 582%. Inny wskaźnik, Rare Whisky Icon 100 Index, badający cenę stu najbardziej pożądanych butelek whisky, osiągnął w czasie ostatniej dekady wzrost o ponad 495%.

Pozycję whisky widać też w zestawieniu dóbr luksusowych, czyli Knight Frank Luxury Investment Index. W 2021 roku cały indeks wzrósł o 9%, co oznacza najszybszy wzrost od 2018 roku. Najszybciej rosło wino i zegarki (+16%) oraz sztuka (+13%). Whisky uzyskało trzeci wynik (+9%) razem z monetami. Co ciekawe znacznie gorzej wypadła biżuteria i kolorowe diamenty (+2%).

Absolutne zwycięstwo złoty trunek uzyskał za to w zestawieniu dziesięcioletnim, tj. od 2011 roku. Whisky uzyskało wzrost na poziomie + 428%, co stanowi przepaść do pozostałych produktów. Na drugim miejscu znalazły się samochody (+164%), wino (+137%) i zegarki (+108%). Najniższy wzrost wartości w ciągu dekady uzyskały kolorowe diamenty (+23%) i meble (+19%).

2,5 mln posiłków za butelkę whisky

Na aukcję renomowanego domu aukcyjnego Sotheby’s, trafił wyjątkowy zestaw 6 butelek należących do The Red Collection. Etykiety zdobiące butelki zaprojektował hiszpański artysta - Javi Aznarez. Istnieją tylko dwa zestawy ozdobione przez tego artystę. Pierwszy z nich pozostaje w kolekcji destylarni The Macallan, a dochód ze sprzedaży drugiego na aukcji został przekazany dla fundacji City Harvest London. Fundacja zajmuje się zbieraniem funduszy na działalność polegającą na przekazywaniu nadwyżek jedzenia ludziom potrzebującym. Zestaw 6 wyjątkowych butelek, według estymacji, miał zostać sprzedany za minimum 200 000 funtów. Finalna cena okazała się wielokrotnie przebić te szacunki. Licytacja zakończyła się na kwocie 756 400 funtów, co przełożyło się na prawie 2,5 mln posiłków dla potrzebujących.