Oliwski Budżet Sąsiedzki

Kreatywna Oliwa

Karol Kacperski

Zajęcia Tai Chi dla osób z chorobami neurologicznymi, ekologiczna edukacja oraz skierowane do dzieci warsztaty szydełkowania, zgłoszone przez uczennicę 7 klasy i zajęcia tworzenia kukiełek zdobyły dofinansowanie w ramach Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego 2023. To już czwarta edycja projektu finansowanego przez Olivia Centre.

Oliwski Budżet Sądziedzki już na stałe wpisał się w harmonogram inicjatyw społecznych w jednej z najstarszych gdańskich dzielnic. Jest to zarazem jedyny na Pomorzu stały projekt wsparcia lokalnych społeczności przez sektor prywatny w formie budżetu sąsiedzkiego. W czwartej edycji wnioski złożyło łącznie 11 Instytucji i osób prywatnych.

W tym roku jury, w skład którego weszli Andrzej Stelmasiewicz - gdański radny, Małgorzata Skwira - dyrektor Szkoły podstawowej nr 35 w Oliwie, Tomasz Strug - przewodniczący Rady Dzielnicy Oliwa oraz Grzegorz Kidybiński - członek zarządu Olivia Centre wybrało 4 projekty, które otrzymały dofinansowanie na ich realizację.

Szydełkowanie Alicji

Największe poruszenie wywołał projekt warsztatów szydełkowania, zgłoszony przez mieszkankę Oliwy Alicję, uczennicę 7 klasy Szkoły Podstawowej nr 23. Co ciekawe to już nie pierwszy projekt zgłoszony przez tak młodą osobę – w tym roku Alicja wystartowała w Gdańskim Budżecie Obywatelskim, gdzie zgłosiła przygotowanie ekologicznego muralu, a na co dzień wykazuje się przedsiębiorczością z sukcesem sprzedając własne wyroby szydełkowe.

- Bardzo lubię szydełkować i tą metodą od około roku robię czapki, skarpety, a także maskotki – mówi Alicja Jankowska, uczennica 7 klasy w Szkole Podstawowej nr 23 w Oliwie. - To dla mnie niesamowita satysfakcja widzieć radość, jaką moje prace sprawiają osobom, dla których je przygotowuję. Szydełkowanie pozwala mi twórczo spędzać czas, odpręża, rozwija zdolności manualne i daje dużo radości, dlatego zależy mi, aby podzielić się moją pasją z innymi.

Niepełnosprawni, ekologia i warsztaty tworzenia kukiełek

Wśród pozostałych beneficjentów znalazło się Stowarzyszenie dla Osób z Chorobą Parkinsona i Chorobami Zwyrodnienieniowymi Mózgu Park On, które przygotowało cykl zajęć Tai Chi dla osób z niepełnosprawnością. Jak podkreśliła Aleksandra Węgorzewska, celem projektu jest poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnością i osób z problemami koordynacji ruchowej w formie organizacji w Oliwie jak również transmitowanych online dwudziestu 60-minutowych zajęć Tai Chi oraz promocja aktywności fizycznej. Projekt będzie realizowany przez 8 miesięcy.

Warsztaty ekologiczne na terenie Oliwy i Przymorza Małego przygotuje Fundacja RC. Jak deklaruje Patrycja Surowiec, koordynator projektu wciąż za mało jest działań „u podstaw” na rzecz ograniczania liczby odpadów i świadomości naszych wyborów na poziomie konsumenckim.

- Część z naszych codziennych wyborów dotyczy również decyzji podejmowanych przez dzieci – gadżety, które kupujemy są pakowane w wiele warstw plastiku, napoje są sprzedawane w puszkach i plastikowych butelkach, a atrakcyjne, ale tandetne zabawki psują się lub nudzą po kilku użyciach. W naszym cyklu warsztatów chcemy, edukując zarówno o globalnie pojmowanym środowisku, jak i o najbliższym otoczeniu, oddać dzieciom i młodzieży poczucie sprawczości. W naszym projekcie drobne kroki na rzecz środowiska układają się w logiczną całość, dzięki której czujemy sens proekologicznych zachowań. Jest to niezwykle istotne nie tylko dla wdrożenia tej wiedzy i trwałości nawyków, ale też dla poczucia wpływu na rzeczywistość i wartości działania w grupie – opowiada Patrycja Surowiec.

Projekt realizowany będzie przez 4 miesiące i obejmie 10 warsztatów, a wezmą w nim udział dzieci i młodzież z lokalnych szkół.

Czwartym projektem, który uzyskał dofinansowanie są warsztaty tworzenia kukiełek, zgłoszony przez mieszkankę Oliwy Małgorzatę Martusewicz. W czasie cyklu warsztatów, trwających do maja 2024 roku uczestnicy w grupach: dziecko – rodzic, dzieci w grupach 15-osobowych, jak i dzieci pracujące w parach będą uczyć się sztuki tworzenia lalek, a cały projekt zakończy się przedstawieniem miniteatru. Warsztaty pozwolą zrealizować szereg funkcji: łączenia międzypokoleniowego, integracji dzieci pozostających pod opiekną Domu im. Janusza Korczaka – oliwskiej placówki opiekuńczo-wychowawczej oraz dzieci w wieku 8-12 lat, które będą pracować w parach.

Dla mieszkańców dzielnicy

- W tym roku rozszerzyliśmy możliwość realizacji projektów także o Przymorze Małe, przylegającą do Oliwy dzielnicę Gdańska. Codzienne życie i kreatywność naszych wnioskodawców nie zna granic administracyjnych. Cieszymy się, że Olivia może wpływać pozytywnie na swoje najbliższe otoczenie i zachęcamy inne firmy do włączenia się w projekt – mówi Bogusław Wieczorek, pełnomocnik zarządu Olivia Centre.

Oliwski Budżet sąsiedzki to inicjatywa wsparcia projektów istotnych dla mieszkańców dzielnicy. Od 2019 roku mieszkańcy, placówki oświatowe i organizacje pożytku publicznego zgłaszają swoje inicjatywy, rozwijające Oliwę, dzielnicę, w której swoją siedzibę ma Olivia Centre. Budżet został powołany z inicjatywy tego największego w Polsce centrum biznesowego, jednak na jego budżet składa się również Andrzej Stelmasiewicz gdański radny, a zarazem lokalny animator kultury. Dotychczasowe edycje budżetu sąsiedzkiego pozwoliły dofinansować projekty o łącznej wartości ponad 65 tys. złotych.