Mieszkalna Olivia

Michał Stankiewicz

Olivia nova / Olivia Nord

Najnowsza zapowiedź to budowa budynku Olivia Nord, który ma stanąć w północnej części centrum biurowego Olivia Centre. W budynku o wysokości 50 metrów i 17 kondygnacjach dostępnych będzie 151 apartamentów o powierzchni od 25 do 90 m. kw. Na 4 kondygnacji zaaranżowany zostanie taras, który będzie pełnić funkcję ogólnodostępnej otwartej przestrzeni. Wypełnią go liczne rośliny i miejsca wypoczynku. Obok niego stanie drugi, 15 kondygnacyjny budynek biurowy z 20 tys. m2 powierzchni biurowo - usługowej. Różnica w liczbie pięter wynika z różnej wysokości lokali, choć wysokość obu budynków jest taka sama.

Za projekt najnowszych budynków odpowiada międzynarodowe biuro architektoniczne Epstein, na świecie realizujące takie obiekty, jak lotnisko O'Hare International w Chicago, a w Polsce Varso, Chmielna 89 czy Mennica Legacy Tower.

Z kolei wnętrza zaprojektuje pracownia Design Anatomy.

- Głównym założeniem jest, aby budynek z mieszkaniami na wynajem w Olivia Centre urozmaicił ofertę całego centrum. Mieszkania będą ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych, jednak zakładamy, że głównym odbiorcą będą pracownicy rezydentów Olivii i ich rodziny – mówi

Wojciech Pawełkowski, członek zarządu Olivia Centre.

Zdaniem inwestora bezpośrednie położenie przy centrum biurowym ma jeszcze jedną zaletę - spowoduje uspokojenie ruchu kołowego w okolicy i ożywienie tkanki miejskiej z korzyścią dla dzielnicy

Kolejny krok w budowie mixed use

Budowa budynku mieszkalnego na terenie Olivia Centre oznacza kolejny krok w rozwoju centrum typu mixed – use.

- Rozwój Olivii o kolejne budynki oparty jest na utrzymującym się na wysokim poziomie popycie na jej powierzchnie, a zarazem rozwinięciem o nowe, od dawna sygnalizowane przez rynek funkcje – podkreśla Maciej Kotarski, dyrektor działu komercjalizacji w Olivia Centre. - Wprowadzenie do naszego centrum funkcji mieszkalnej to równocześnie kolejny ważny krok w rozwoju Olivii jako w pełni wielofunkcyjnego, żyjącego 24 godziny na dobę obiektu. Bardzo czekamy na wprowadzenie funkcji mieszkaniowej do Olivii. Do licznych kawiarni, punktów gastronomicznych i wysoce ocenianych funkcji miejskich wprowadzamy lokale mieszkalne w formie dotychczas niedostępnej na terenie Trójmiasta – zapewniamy połączenie komfortowego życia i pracy w ramach jednego obiektu.

Inwestor otrzymał już pozwolenie na budowę, ale zastrzega, że nie oznacza to automatycznie rozpoczęcia inwestycji.

- Decyzja o rozpoczęciu budowy zależy głównie od sytuacji rynkowej, która w ostatnim czasie nie pozwala na deklarowanie precyzyjnych terminów. Uważnie obserwujemy rynek, w tym zmiany cen materiałów budowlanych. Czas prac budowlanych od momentu rozpoczęcia prac od uzyskania pozwolenia na użytkowanie szacujemy na około 24 miesiące – wyjaśnia Wojciech Pawełkowski.

Choć Olivia Nord to pierwszy obiekt na terenie Olivii Centre to jest już kolejna inwestycja na rynku PRS. Pierwsza powstała w 2021 roku na Zaspie, przy al. Rzeczpospolitej. Budynek @home został wybudowany w technologii modułowej zgodnie ze skandynawskimi standardami. Projekt wnętrz opracowała pracownia Design Anatomy. Wszystkie mieszkania dedykowane przede wszystkim młodym profesjonalistom w wieku około 25- 40 lat zostały kompletnie wyposażone i serwisowane. Jak informują władze spółki budynek w ciągu miesiąca został wynajęty w 100%.

Z kolei w 2022 roku do życia została powołana marka deweloperska Olivia Home. Plany dewelopera koncentrują się na realizacji inwestycji mieszkaniowych na terenie Trójmiasta. Wyróżnikiem w ofercie Olivia Home będą również inwestycje realizowanie w formule „pod klucz”.

Premierowym projektem Olivia Home jest inwestycja Platynowa Park w Oruni. To zespół dwóch czterokondygnacyjnych budynków mieszkalnych. W ofercie znajdzie się 48 dwu- i trzypokojowych mieszkań o zróżnicowanym metrażu. Wszystkie wykończone pod klucz i w 3 wariantach stylistycznych: skandynawskim (Scandi), japońskim (Japandi) i nowoczesnym (Modern). Zakończenie budowy zaplanowano na 2 kwartał 2023 roku. Projekt architektonicznym inwestycji przygotowało biuro K&M Design, a wystrój wnętrz Design Anatomy.

W planie Olivia Home są kolejne inwestycje w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.

- Dysponujemy terenami pod kolejne inwestycje mieszkaniowe, część z nich usytuowana jest w wyjątkowych, prestiżowych lokalizacjach, część w popularnych dzielnicach mieszkalnych. Termin ich uruchomienia zależy głównie od rozwoju sytuacji na rynku mieszkaniowym – ocenia Wojciech Pawełkowski. - Rynek PRS jest na początku drogi, ale wzrost cen materiałów budowlanych i trudniejszy dostęp do coraz droższych kredytów mieszkaniowych, a przez to wzrost cen nieruchomości, na pewno spowoduje jego szybki rozwój w kolejnych latach.

Olivia Nord

50 metrów

17 kondygnacji1

51 apartamentów