Obok tradycyjnych ślubów kościelnych, konkordatowych i cywilnych z roku na rok przybywa nowych form zawierania związków – popularne stają się śluby świeckie, symboliczne, humanistyczne, stylizowane, wyznaniowe. Tam gdzie ważniejsze są emocje niż formalności.
- Wg statystyk Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku w 2022 roku sporządzono 1678 aktów małżeństwa, z czego 1100 ślubów cywilnych i 578 ślubów konkordatowych. W tej liczbie 148 ślubów udzielono poza urzędem. Z roku na rok zwiększa się różnica pomiędzy ślubami cywilnymi, a konkordatowymi na korzyść tych pierwszych. W trendach ślubnych można odnotować też śluby humanistyczne, które nie pociągają za sobą skutków cywilnoprawnych – podsumowuje Dorota Janicka – Kurlenda, wedding plannerka.
Według ostatnich danych Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych jeszcze dwa lata temu dominowały śluby kościelne (ponad 50%), a po nich cywilne i następnie humanistyczne. Obecnie ceremonie cywilne gonią śluby konkordatowe stosunkiem 32,4 % do 35,9 %.
- Osoby z zagranicy odstrasza biurokracja, stąd najwięcej mam ślubów symbolicznych, humanistycznych, plenerowych – przyznaje Valentina Pokrovskaya, również wedding plannerka. - Polacy z kolei wciąż decydują się na śluby kościelne, ale coraz częściej na cywilne – dodaje.
Coraz popularniejsze we wszystkich statystykach stają się ceremonie humanistyczne, inaczej zwane symbolicznymi. Dają wiele możliwości aranżacyjnych począwszy od wyboru samego miejsca. W sezonie najczęściej takie uroczystości odbywają się w malowniczym plenerze. Kościół niechętnie przystaje na tego typu rozwiązania, oczekuje na miejscu jakiejś kapliczki, w innym wypadku zazwyczaj odmawia. Urzędnicy nie mają problemu z miejscem, ale ślub przez nich celebrowany, to kilkuminutowa, dość sztywna formalność koniecznie w asyście polskiego godła. Urzędowy wymóg to także stół, krzesło oraz zadaszenie. Pary nie mają wpływu na to, kto poprowadzi ich ceremonię, nie wszyscy okazują takie samo zaangażowanie. Dodatkowo tego typu wydarzenia odbywają się w ustalone dni, o określonych porach, co ogranicza możliwości.
W przypadku ślubu humanistycznego nie ma limitów ani miejscowych ani czasowych. Narzeczeni wybierają swojego celebranta, który tworzy wspólnie z nimi spersonalizowane przysięgi, oddające charakter ich znajomości, historię poznania, indywidualne rysy i bliską im emocjonalność. Całość mogą uzupełnić różnego typu symboliczne rytuały jak hawajska ceremonia mieszania piasków, przewiązywanie rąk wstęgą lub wspólne zapalenie świecy jedności. Z tym wszystkim koresponduje odpowiednio dobrana oprawa muzyczna, a często także oryginalne stroje. Takie rozwiązanie sprawdza się także w przypadku par mieszanych, o różnym pochodzeniu oraz wyznaniu. Częstą praktyką jest w ich przypadku ślub cywilny zagranicą, a w Polsce – humanistyczny. Te ostatnie z powodzeniem mogą być wielojęzyczne.
Niektórzy rozróżniają śluby humanistyczne od symbolicznych. Te pierwsze kładą według nich nacisk na uczucia między dwojgiem ludzi oraz na przysięgę afirmującą człowieka i jego potencjał, odwołującą się do wartości humanistycznych. Taki ślub ma odzwierciedlać światopogląd pary młodej. Z kolei ceremonie symboliczne w tym podziale wyróżnia osobisty charakter – przywołanie historii związku, kluczowych momentów relacji, cech osobowości pary młodej i tego, czym siebie urzekli… Śluby te są niezwykle emocjonalne i romantyczne. Warto dodać, że tego typu ceremonie to także opcja dla par LGBT, które dodatkowo mogą w trakcie podpisać umowę partnerską stworzoną zgodnie z ich preferencjami. Zdarza się też, że młodzi legalizują swój związek zagranicą, a w Polsce decydują się na ślub humanistyczny, aby móc przeżyć to wydarzenie z bliskimi.