Wykorzystać zieloną energię

Zielony Pakt dla Pomorza, Bałtycki Instytut Transformacji Energetycznej, Koalicja na Rzecz Rozwoju Przemysłu CPD i AI, liczne konferencje i debaty. Od kilku miesięcy Pomorze przeżywa kumulację inicjatyw związanych z szeroko pojętą transformacją energetyczną.
Energetyczna ofensywa rozpoczęła się jesienią 2024 roku, gdy podczas konferencji Green Energy Tricity przedstawiono Zielony Pakt Dla Pomorza – strategię dynamicznego rozwoju regionu w oparciu o nowoczesny, przyjazny środowisku, wykorzystujący nieemisyjną energię przemysł i usługi. Cele strategiczne: dekarbonizacja, transformacja energetyczna i rozwój sektora Climate. Pakt zakłada, że Pomorze stanie się kluczowym ośrodkiem produkcji energii odnawialnej, wykorzystując morskie farmy wiatrowe (MFW) i planowaną elektrownię jądrową.
– Zielony Pakt dla Pomorza jest uszczegółowieniem zapisów wskazanych w strategii rozwoju województwa przyjętej 12 kwietnia 2021 roku, w której kryzys klimatyczny oraz degradacja środowiska zostały wskazane jako najważniejsze wyzwania przed jakimi przychodzi nam stanąć. Dodatkowo w strategii zwracamy uwagę, że wraz z energią z OZE i energią z zielonego wodoru produkowanego przy wykorzystaniu OZE, energia jądrowa może stanowić przyszłość regionalnej energetyki – podkreśla Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.
Bałtycki Instytut Transformacji Energetycznej (BETI)
Aby zapewnić pomyślną realizację Zielonego Paktu dla Pomorza, pod koniec 2024 r. powołano fundację Bałtycki Instytut Transformacji Energetycznej (BETI). To niezależny think-tank, który jako hub merytoryczny ma działać na rzecz zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej regionu Morza Bałtyckiego. BETI będzie podmiotem wiodącym w zakresie implementacji założeń Zielonego Paktu. Jego zadania będą obejmować koordynację, inicjowanie i zapewnianie zaplecza merytorycznego działań w zakresie dekarbonizacji, innowacji technologicznych, rozwoju zielonej generacji energii, infrastruktury przesyłowej i łańcucha dostaw w Regionie Morza Bałtyckiego. BETI będzie promować Pomorze jako lidera zmian i zrównoważonego rozwoju gospodarczego w Polsce i Europie.
Instytut ma działać jako centrum wiedzy i ekspertyzy w obszarze transformacji energetycznej, łącząc różne środowiska – biznes, naukę, administrację publiczną i społeczność lokalną. Jego założyciele to uznane autorytety świata biznesu i nauki z Polski i Litwy: Dariusz Jachowicz, Ewa Kruchelska, Czesław Okińczyc, Paweł Olechnowicz, Dariusz Mikielewicz, Grzegorz Stanisławski, Janusz Reiter oraz Maciej Stryjecki.
- Za dekadę na Pomorzu będzie powstawać 40% krajowej energii i będzie to energia zielona, a wciąż nie ma dobrego pomysłu i spójnego planu wykorzystania tej energii dla stworzenia przemysłu przyszłości – przemysłu Climate Tech, big data center, AI, który zapewni nie tylko Pomorzu, ale i całej polskiej gospodarce przewagę konkurencyjną na międzynarodowych rynkach. BETI powstaje po to, żeby nie przespać tej okazji - mówi Maciej Stryjecki, prezes instytutu.

Baltic Nuclear Energy Forum