Pomorskie wyzwania rozwojowe
Jednym z najważniejszych zadań władz każdego województwa jest wskazanie konkretnych celów rozwojowych dla danego regionu. Jeszcze ważniejszym zadaniem jest ich promocja i pozyskanie akceptacji mieszkańców oraz niezbędnego wsparcia decyzyjnego i finansowego władz centralnych. Województwo pomorskie ma opracowaną i przyjętą strategię rozwoju regionu w wyniku wielostopniowej debaty społecznej i eksperckiej. Z konieczności jest to jednak dokument bardzo obszerny i szczegółowy, opisujący priorytety we wszystkich dziedzinach naszego życia.
Dlatego też organizacja „Pracodawcy Pomorza” wspólnie z Politechniką Gdańską zorganizowali cykl spotkań w gronie przedstawicieli władz, nauki i gospodarki, aby dokonać trudnego wyboru celów warunkujących przyszłość regionu w ramach zrównoważonego rozwoju województwa pomorskiego. Podstawą do tego były wystąpienia ekspertów z różnych dziedzin oraz dotychczasowe strategie, dokumenty analityczne i wyniki debat publicznych. Ustalając kluczowe wyzwania rozwojowe warunkujące dalszy harmonijny rozwój województwa pomorskiego podjęto również próbę wskazania niezbędnych do ich realizacji decyzji rządowych, ustaw sejmowych czy inwestycji, o które powinny zabiegać pomorskie władze samorządowe.
W wyniku powyższych prac powstał dokument określający „Kluczowe wyzwania rozwojowe województwa pomorskiego” zawierający siedem celów, w tym cztery gospodarcze. Podkreślono w nim, że Pomorze i Gdańsk od zawsze były centralnymi punktami szlaków komunikacyjnych i transportowych w Polsce pełniąc obecnie kluczową rolę jako hub logistyczny dla całego kraju. W obliczu wyzwań geopolitycznych i rosnącego zagrożenia konfliktem ze wschodu, znaczenie tej funkcji nabiera dodatkowego wymiaru. Jesteśmy również świadkami zmiany geografii energetycznej kraju, a Pomorze ma szansę stać się liderem zielonej transformacji energetycznej i źródłem czystej energii dla polskiej gospodarki. Aby w pełni wykorzystać te wyzwania, należy zapewnić atrakcyjność regionu dla mieszkańców i inwestorów. Kluczowym elementem tej atrakcyjności są wysokiej jakości funkcje metropolitalne, co wymaga m.in. inwestycji w kulturę i naukę. W ostatnich latach Pomorze zostało dotknięte negatywnymi decyzjami centralnymi, czego jaskrawym przykładem była utrata podmiotowości i parcelacja aktywów Grupy Lotos. Na szczeblu rządowym brakowało pomorskim władzom samorządowym partnera do dyskusji o kluczowych wyzwaniach i inwestycjach o znaczeniu wykraczającym poza poziom lokalny. Przykładami takich inwestycji są budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej oraz wsparcie infrastruktury portowej pod kątem morskiej energetyki odnawialnej. Dziś stoimy przed niepowtarzalną szansą, aby to zmienić. Potrzebujemy konsensusu i współpracy pomiędzy poziomem regionalnym i centralnym. Powstały dokument hasłowo definiuje wyzwania rozwojowe, wskazując jedynie te problemy, które wymagają wsparcia decyzyjnego lub finansowego władz centralnych.