Jest nowoczesną metodą precyzyjnego modelowania owalu twarzy, poprawia napięcie skóry i niweluje zmarszczki. Na soft lifting warto się skusić, gdy jesteś zwolenniczką korekcji estetycznej twarzy bez skalpela.
Soft lifting, czyli miękki lifting cieszy się dużym zainteresowaniem w gabinetach medycyny estetycznej – po zabiegu praktycznie od razu można wrócić do swoich codziennych zajęć.
Bez skalpela
Generalnie nie obserwuje się obrzęków, czerwonych podrażnień ani siniaków, gdyż w trakcie zabiegu nie dochodzi do uszkodzenia naczyń. Dzięki jednemu z najnowszych hitów medycyny estetycznej, bez skalpela możesz cieszyć się nowym, młodszym wyglądem praktycznie od razu. Zabieg miękkiego liftingu to uzyskanie efektu odmłodzenia wyglądu za pomocą niechirurgicznej korekcji kształtu i konturu twarzy. Procedura polega na wprowadzeniu w różne warstwy skóry lub głębiej kwasu hialuronowego (np. Restylane, Perlane, Sub-Q) lub hydroksyapatytu wapnia (Radiesse) za pomocą miękkiej, tępo zakończonej, nie urażającej tkanek igły (tzw. kaniuli).
– Rodzaj preparatu, jego gęstość, ilość, głębokość podania i technikę lekarz dobiera indywidualnie, zależnie od typu skóry oraz charakteru defektów twarzy – wyjaśnia dr hab. med. Aneta Szczerkowska – Dobosz z gdańskiej kliniki Prof. Dobosz i Partnerzy. – Zabieg pozwala skorygować zaburzony kształt i owal twarzy wynikający z procesu starzenia się skóry, która w miarę upływu lat traci elastyczność i sprężystość. Bardzo istotne dla wyglądu twarzy zmiany dotyczą rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, która z wiekiem zanika w okolicach skroni, oczu, ust i na policzkach, nadmiernie zaś gromadzi się pod brodą, czy bocznie od fałdów nosowo – wargowych. Efektem zmian w rozkładzie tkanki tłuszczowej jest smutny wygląd – ciężkość powiek, nawisy fałdów nosowo – wargowych, opadanie kącików ust – dodaje dr hab. med. Aneta Szczerkowska-Dobosz.
Klasycznie czy nowocześnie.
Klasyczny chirurgiczny lifting skóry twarzy i szyi polega na wypreparowaniu i odcięciu nadmiaru skóry środkowej i dolnej części twarzy, przez co uzyskuje się efekt napięcia skóry i wrażenie odmłodzenia. Ale czy trzeba się decydować na tak inwazyjny zabieg, skoro w wielu przypadkach można osiągnąć taki sam efekt bez operacji, poprzez wstrzyknięcie do tkanek twarzy całkowicie bezpiecznego kwasu hialuronowego?
– Poszczególne preparaty tej samej firmy różnią się gęstością, dzięki temu mamy bardzo szeroki wachlarz zastosowania. Inny preparat wstrzykujemy bardzo głęboko, tuż nad okostną, aby przywrócić proporcje objętości, a inny do tkanki tłuszczowej policzka, czy samej skóry. Taka technika pozwala przywrócić młody wygląd skórze twarzy i przywrócić proporcje tkanek sprzed lat. Zabieg wykonujemy ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym lub kremem znieczulającym powierzchnię skóry. Po zabiegu możne pojawić się obrzęk tkanek, ale nigdy taki, aby budził sensację znajomych – mówi dr n. med. Janusz Zdzitowiecki, specjalista chirurgii plastycznej z kliniki Sopocka Fabryka Urody.
Natychmiastowe efekty
Przyszedł czas na omówienie tego, co nas zwykle interesuje najbardziej w każdym zabiegu – jakich efektów można się spodziewać? – Dzięki zabiegowi soft-liftingu skóra unosi się a wprowadzone preparaty tworzą dla niej „rusztowanie”. Efektem zabiegu jest natychmiastowa poprawa kształtu i konturów, a także nawilżenia i napięcia skóry twarzy. Preparaty wykorzystywane w zabiegu soft-liftingu dodatkowo aktywują fibroblasty i syntezę nowego kolagenu w skórze, mają zatem długoterminowy, korzystny wpływ na nasz wygląd – przekonuje Aneta Szczerkowska-Dobosz.
Efektami soft liftingu można się cieszyć dłużej niż rok, jednakże konieczne jest odwiedzenie w międzyczasie gabinetu w celu „retuszu”. Za taki zabieg zapłacisz od 1300 zł do nawet 7 tys. złotych – w zależności od ilości wstrzykniętego materiału.
– Soft lifting jest bardzo popularny wśród moich pacjentów, ale trzeba zdać sobie sprawę, że pojedyncza dawka kwasu hialuronowego daje efekt minimalny. Średnio podaję 3-5 ml preparatu w różnych stężeniach, w zależności od efektu jakiego oczekuje pacjentka. Mówię pacjentka, bo to właśnie kobiety stanowią w mojej praktyce 90% zainteresowanych tą techniką. Maksymalnie można jednorazowo podać nawet do 10 ml preparatu dla uzyskania pożądanego efektu – mówi dr n. med. Janusz Zdzitowiecki.
Miękki lifting poprzedzony jest dokładnym badaniem proporcji twarzy, wnikliwą analizą lekarską zmian w symetrii twarzy oraz oceną, które okolice wymagają terapii w pierwszej kolejności, aby zoptymalizować efekt odmłodzenia. Lekarz w trakcie konsultacji również omawia z pacjentem granice tej terapii, tj. jaki maksymalny efekt można osiągnąć oraz czy terapia twarzy nie wymaga innych technik wspomagających.