Prestiż patronuje

Cisza na morzu. Ambientowa noc w Muzeum Emigracji w Gdyni

Miejsce: Muzeum Emigracji w Gdyni
sobota, 10 Sierpień 2024

Ambient ma specjalną właściwość korespondowania z otoczeniem i z łatwością wchodzi w dialog z niemal każdą przestrzenią. Nadmorskie pejzaże dźwięków wydają się być szczególnie bliskie muzyce złożonej z szumów, pogłosów i falowania.

Podczas „ambientowej nocy” w Muzeum Emigracji w Gdyni zaprezentują się artyści i artystki tworzący muzykę na żywo oraz przetwarzający istniejące już nagrania. Z jednej strony usłyszymy spektrum brzmień instrumentów elektronicznych, w tym syntezatorów modularnych, nie zabraknie też instrumentów klasycznych, takich jak harfa. W wielu momentach jawa rozmyje się we śnie - ambient może być głęboko relaksujący, wyciszający i kojący. Zdarzą się również chwile, w których dźwięki zaintrygują słuchaczy i przemówią w bardziej eksperymentalny, intensywny sposób, przenosząc nas do snów o lataniu nad taflą Bałtyku.

Specjalnie na tę noc przygotujemy w Muzeum wygodne siedziska i miejsca do leżenia, zadbamy, by nikt nie był spragniony ani głodny. Przyjdźcie ze swoimi śpiworami, poduszkami i matami, jeśli chcecie „odpłynąć” i pozwolić sobie na prawdziwie głęboki relaks. 

Zagrają dla Was: Eta Hox, Olga Markowska, Pruski, Wojciech Kiwer, Konrad, Michał Wolski

Światło i wizualizacje: Tving Stage Design

Eta Hox – DJ’ka, promotorka i dziennikarka muzyczna, członkini kolektywu Techno Techyes oraz współtwórczyni stacji muzycznej OFF Radio Kraków, gdzie prowadzi swoją flagową audycję Defekt Masy. Przez wiele lat współtworzyła także kolektyw Deep Impact. Od kilku lat rozwija również swoją pasję do muzyki drone/ambient, tworząc dystopijne, niepokojące sety, prezentowane m.in. podczas cyklu Cisza.

Wojtek Kiwer – krakowski muzyk, producent, twórca instalacji dźwiękowych, spacerów dźwiękowych. Autor muzyki do spektakli teatralnych, audiobooków, wystaw, animacji, filmów animowanych. Interesuje się nagraniami terenowymi i intermediami. Wydawnictwa: „Miasto, którego nie było” [2021, Szara Reneta], „Past perfect not continuous” [2022, Nawia Records], „Disconnect” [2024, okla records]. 

Konrad – DJ pochodzący z Kijowa, ale od lat mieszkający w Krakowie. Członek kolektywów Wulkan i Expedition, rezydent baru Sekta Selekta. Współzałożyciel cyklu Kotara, który przedstawia szeroko pojętą muzykę eksperymentalną i ambientową.

Olga Anna Markowska – artystka interdyscyplinarna, multiinstrumentalistka i kompozytorka. Współtworzyła duet Teufelsberg, który w 2021 wydał EP zatytułowaną “Uncomfortably Close” [SKAN Records]. Komponuje i produkuje muzykę do instalacji artystycznych i filmów krótkometrażowych, współtworzy duet Renai. W marcu pojawiła się jej debiutancka EP “Thrills” wydana przez Kanu Kanu Recordings.  

Pruski – producent muzyczny, związany z wytwórnią Whitelabrecs (UK) oraz Krysalisound (IT), Four Tapes (PL). Jako Pruski wydał 6 albumów solowych. Pod aliasem Minoo wydał 6 albumów producenckich. Prezentował swoje produkcje na Festiwalu Ambientalnym, Freeform Festival, Tauron Festiwal, WRO Festival i wielu innych miejscach. Zajmuje się edukacją muzyczną (szkoła muzyczna Outpost) oraz edukacją w obszarze technologii muzycznych (audycja Beat Tools – Off Radio Kraków). 

Michał Wolski – producent muzyczny, dziennikarz, nauczyciel produkcji muzycznej, wydawca oraz specjalista w dziedzinie masteringu audio. Jego twórczość zasila katalogi takich wydawnictw, jak  min. Nonplus Rec., Eerie Rec., Semantica Rec., Southern Lights Rec., Monday Off Rec., International Day Off Rec., Mnestic Rec., Technosoul, Recognition Rec. Prezentował swoją muzykę na festiwalach w Polsce, Chinach, Hiszpanii, Holandii, Litwie, Niemczech, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie, Węgrach. Autor audycji radiowej "Synteza FM” – Radio Kampus. Współtwórca duetów: Moonlight Resort & Spa, Mech oraz z Grzegorzem Bojankiem. 

Tving Stage Design to wizualne uniwersum Tomka Gawrońskiego, który od ponad dekady tworzy szeroko pojęte projekty sceniczne, m. in. animacje, teledyski, grafiki, instalacje ledowe i laserowe, czy projekcje video mappingowe. Twórczość TSD jest mocno związana ze sceną klubową i muzyką elektroniczną, jak również z licznymi teatrami w kraju, czy projektantami mody. Współpracował z takimi festiwalami jak Tauron Nowa Muzyka, Sacrum Profanum, Up To Date Festival, Unsoudnd czy Mayday Polska. Przez lata odpowiadał za oprawę wizualną takich artystów jak np. duet Skalpel czy Emika, obok której wstąpił w Funkhaus w Berlinie.

Współpraca: Silent Booking. „Cisza” to cykl wydarzeń ambientowych, który 10 sierpnia 2024 roku po raz pierwszy dotrze nad polskie morze.

Termin: 10 sierpnia 2024, sobota, start 20:00 (gramy do 6:00 rano)

Miejsce: Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1

Bilety: 20 PLN do nabycia na bilety.polska1.pl oraz w kasie muzeum w dniu wydarzeni