Prestiż patronuje

Targi EDU OFFSHORE WIND 2024

Miejsce: AmberExpo
wtorek, 05 Marzec 2024

 

Druga edycja największych w Polsce edukacyjnych targów kariery zbliża się wielkimi krokami! Targi to wydarzenie organizowane zarówno dla młodzieży poszukującej pracy w perspektywicznej branży offshore, która bardzo dynamicznie rośnie, jak również dla innowacyjnych firm potrzebujących wykwalifikowanych pracowników. Tegoroczna edycja zapowiada się bardzo ciekawie. Targi odbędą się w dniach 5-6 marca w AmberExpo w Gdańsku. Hasłem tegorocznej edycji jest „Zarażamy młodzież pasją do zielonej energetyki!”

Wśród nowości tegorocznej edycji znajdziemy między innymi Wyspę Transformacji Energetycznej, promującą innowacyjne zielone technologie, Innovaton Baltic Challenge by Inkubator Starter we współpracy z Radą Młodzieżową Baltic Sea States Subregional Co-operation (BSSSC), gdzie podczas dwóch dni targowych młodzież będzie współpracować z biznesem pracując nad rozwiązaniami biznesowymi w sektorze MEW. Na odwiedzających czeka strefa JOB TRUCK, gdzie będą prezentowane aktualne oferty staży i praktyk w sektorze zielonej energetyki, jak również wiele wydarzeń towarzyszących takich jak różnorodne warsztaty czy panele dyskusyjne. Nie zabraknie też wielkogabarytowych eksponatów.

Transformacja energetyczna nabiera tempa, jednak, aby ten proces mógł się dokonać potrzebna jest synergia firm i instytucji rządowych. Kluczową rolę w całym procesie odgrywa kwestia edukacji, zarówno w kontekście wiedzy o sektorze offshore wind, jego potencjale i wykorzystaniu, jak również szkolenia wykwalifikowanej kadry pracowniczej.

Z danych opublikowanych przez PSEW wynika, że Polska posiada potencjał offshore wind na poziomie 33 GW. Co oznacza, że jeśli całkowity potencjał Bałtyku zostałby wykorzystany, to morska energetyka wiatrowa mogłaby zaspokajać nawet 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.

Polskie firmy nie tylko widzą potencjał branży, ale aktywnie uczestniczą w rozwoju local content. Dostrzegają potrzebę kształcenia nowych kadr dla tego dynamicznego rynku pracy. Zgodnie z raportem

PSEW, szacuje się, że zapotrzebowanie na kompetentne kadry w zielonej energetyce do 2040r. osiągnie nawet 200 000 nowych miejsc pracy. W pomorskich szkołach od 2022 roku prowadzone są warsztaty na temat morskiej energetyki wiatrowej, dzięki, którym młodzież ma możliwość poznania specyfiki branży MFW. W warsztatach wzięło już udział ponad 4.500 uczniów.

Wstęp dla młodzieży i nauczycieli jest bezpłatny.