Prestiż patronuje

Ewa Kuryluk. Spotkanie na brzegu morza

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki
piątek, 17 Maj 2024

Ewa Kuryluk należy do grona najważniejszych współczesnych polskich artystek. Jest twórczynią wielu języków, materii i technik. Autorką surrealistycznych i groteskowych litografii, akwatint, akwafort i kolaży, czołową przedstawicielką hiperrealizmu w malarstwie, twórczynią przełomowych instalacji z tkaniny, fotografką. Nagradzaną pisarką i poetką oraz badaczką i historyczką sztuki. Humanistką.


Na indywidualnej wystawie artystki „Spotkanie na brzegu morza” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zostaną zaprezentowane między innymi wczesne prace Ewy Kuryluk, z przełomu lat 60-tych i 70-tych XX wieku, które w większości dotąd nie były pokazywane w Polsce. To wybór kolaży oraz obrazy z cykli „Człekopejzaże” i „Ekrany”. Zaprezentujemy także monumentalną i jedną z najsłynniejszych instalacji z tkaniny – Teatr Miłości z 1986 roku.  Uzupełnieniem będzie wybór autofotografii.
To imponujący w skali zapis kolejnych etapów życia artystki. Wyraźnie wiąże wszystkie artystyczne poszukiwania Ewy Kuryluk, skupione wokół przewodniej idei „prawdziwego wizerunku – vera-icon”.

Wystawa powstała we współpracy z Fundacja Rodziny Staraków.

Państwowa Galeria Sztuki

Otwarcie wystawy: 17.05.2024, godzina 18.00

Czas trwania wystawy: 18.05-18.08.2024