Prestiż patronuje

4. Festiwal Cinematika

Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski Centrum św. Jana w Gdańsku
czwartek, 23 Listopad 2023

W dniach 23-26 listopada w Gdańsku odbędzie się 4. edycja festiwalu Cinematika poświęconego muzyce filmowej i kinu. W programie znalazły się: premierowy koncert muzyki filmowej z udziałem kilkunastoosobowej orkiestry symfoniczno-elektronicznej, chóru i solistów, koncert do kina niemego, międzynarodowy konkurs teledysków i krótkich filmów muzycznych oraz pokazy kina artystycznego i produkcji łączących stylistykę teledysków, kina gatunkowego i arthousowego.

Festiwal otworzy koncert zespołu BLED, do jednego z klasyków ery kina niemego „Metropolis” Fritza Langa z 1927 roku, największej w historii klasyki kina sci-fi produkcji ery kina niemego. BLED to duet w osobach perkusisty Sławka Koryzno oraz trębacza, aranżera i kompozytora jazzowego Emila Miszka. Zespół w swojej twórczości inspiruje się klasyką kina sci-fi, łącząc ambientowo-dronowy minimalizm z inspiracjami z Afryki i Azji.

Drugi koncert to kontynuacja pasma tematycznego „Echo Lat 80.”. Na scenie GTS wystąpi kilkunastoosobowa orkiestra trójmiejskich muzyków Wave Orch Estra, łącząca brzmienia symfoniczne oraz elektroniczne. Towarzyszyć im będzie kilkuosobowy chór oraz soliści: Mila Jankowska, Krystyna Gedzik oraz William Malcolm.