Prestiż patronuje

Arka Agathe. Projekt Muzeum Emigracji w Gdyni z okazji 90. urodzin Dworca Morskiego

Miejsce: Muzeum Emigracji w Gdyni
środa, 22 Listopad 2023

DATY: 22 listopada – 9 grudnia 2023

MIEJSCE: Muzeum Emigracji w Gdyni, wybrane lokalizacje w Gdyni

O projekcie:

Arka Agathe to cykl działań performatywnych, warsztatowych, edukacyjnych, integracyjnych, teatralnych i muzycznych oraz interwencji w przestrzeni miejskiej. Finałowy performance teatralno-muzyczny uświetni obchody 90. rocznicy symbolicznych „urodzin” budynku Dworca Morskiego w Gdyni. 

Do udziału w projekcie zaproszeni zostali artyści z  Niemiec (Stefanie Oberhoff, Anne Brüssau, Johannes Werner), Australii (Andy Freer), Konga (Christian Kipoke) i Polski (Patryk Pufelski) oraz międzynarodowy zespół wolontariuszy. W czasie trwania projektu będą bezpośrednio zaangażowani we współpracę z mieszkańcami Gdyni, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności imigrantów i uchodźców. 

Historia Agathe

Arka Agathe to opowieść o czarnoskórej dziewczynie z Konga, która po długiej tułaczce przez wiele mórz i kontynentów przypływa do portu w Gdyni na swoim statku-arce. Towarzyszą jej zagubione, pozbawione własnego miejsca na ziemi, zwierzęta. Gołębie pokoju, którym nie udało się zrealizować swojej misji, porwane przez statki błękitne kraby, nie uznający ustalonych przez ludzi granic hipopotam z Kinshasy, mysz, która dołączyła do Agathe w jednym z europejskich portów, różne gatunki najdziwniejszych jaszczurek i wiele, wiele innych. Wszystkie z różnych powodów musiały opuścić swój dom. W Gdyni wspólnie z Agathe spróbują zbudować swoje życie na nowo. Będą poznawać miasto i ludzi, szukać dla siebie dobrego miejsca, budować swoją codzienność, swój dom. Czy wszystkim się to uda? Czy zostaną tu na dłużej lub na zawsze, czy wyjadą dalej? Czy spotkają się z otwartością i troską, czy poczują się tu bezpieczne?

Kontynuacja tej historii będzie tworzona w Gdyni przy współudziale jej mieszkańców, szczególnie tych, którzy mają podobne doświadczenia migracji. Głównym narzędziem do jej opowiedzenia będzie teatr wielkoformatowych lalek w przestrzeni publicznej

Etapy projektu:

Etap 1: Warsztaty tworzenia wielkoformatowych lalek, kostiumów oraz elementów scenografii, przygotowanie działań performatywnych i teatralnych w przestrzeni miejskiej.

22.11 – 02.12.2023 (budynek Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1) 

W warsztatach będzie brał udział międzynarodowy i międzypokoleniowy zespół wolontariuszy z Muzeum Emigracji oraz uczestników Europejskiego Korpusu Solidarności w ramach projektu koordynowanego przez gdyńskie Centrum Współpracy Młodzieży. Projekt wesprą studentki Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (Filia w Białymstoku), pochodzące z Polski, Białorusi i Ukrainy.

W warsztatach wezmą udział także mieszkańcy Gdyni we wszystkich grupach wiekowych, szczególnie osoby z doświadczeniem imigranckim i uchodźczym. Nie będą wymagane żadne umiejętności ani wcześniejsze doświadczenie, a poziom zadań będzie dostosowany do możliwości i wieku uczestników. 

Elementem warsztatów będzie również zbieranie historii i doświadczeń zarówno imigrantów mieszkających w Gdyni jak i reemigrantów, którzy powrócili z emigracji do Gdyni. Zebrane historie posłużą jako inspiracja do stworzenia scenariusza finałowego działania, czyli spektaklu kończącego projekt. 

Etap 2: miejski performance 

3.12-7.12.2023 (przestrzeń miejska Gdyni)

Gotowe postaci lalek, stworzone podczas warsztatów, wyjdą do przestrzeni publicznej, aby nawiązać interakcję z mieszkańcami Gdyni. Działania te mogą przyjąć bardzo różnorodną formę: od wizyty na dworcu kolejowym i przejażdżki pociągiem SKM, przez poprowadzenie warsztatów dla dzieci w jednym z domów kultury, udzielenie wywiadu w Radiu Gdańsk po spacery do chętnie odwiedzanych przez mieszkańców miejsc.

Etap 3: finałowy performance teatralno-muzyczny w Muzeum Emigracji w Gdyni z udziałem artystów i uczestników warsztatów, otwarty dla publiczności w ramach obchodów 90. rocznicy otwarcia Dworca Morskiego w Gdyni

9.12.2023 (godz. 18:00, budynek Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1)  

Finał projektu to performance teatralno-muzyczny z udziałem wszystkich zaproszonych artystów, uczestników warsztatów - imigrantek i imigrantów (w tym dzieci i młodzieży) oraz lokalnych muzyków. Odbędzie się on w budynku Dworca Morskiego oraz w najbliższym jego sąsiedztwie (w zależności od warunków pogodowych). Przestrzeń Dworca obchodzącego swoje symboliczne “urodziny” z jego arcyciekawą historią i architekturą będą istotną inspiracją dla twórców i równoprawnym “aktorem” spektaklu. 

Wydarzenia są otwarte dla publiczności, a udział w nich - bezpłatny.