Prestiż patronuje

„1989”
– rapowany musical o upadku PRL i bohaterach Okrągłego Stołu

Miejsce: Gdański Teatr Szekpsirowski
sobota, 19 Listopad 2022

Przemiany w Polsce, upadek komunizmu, walka Solidarności, miłość i śmierć opowiedziane językiem rapu. Musical dla młodych i starszych. 

„1989” to spektakl wg pomysłu Marcina Napiórkowskiego, Mirosława Wlekłego oraz Katarzyny Szyngiery, formą nawiązujący do amerykańskiego „Hamiltona”. Rewolucyjny musical Lin-Manuela Mirandy wprowadził rap na Broadway, proponując świeży język opowiadania o historii, atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Za brzmienie musicalu „1989” odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz „Webber” znany m.in. z wieloletniej współpracy z „Łoną”, który z kolei do spektaklu „1989” napisał tekst utworu „A co jeśli wygramy?”.

„Prapremiera spektaklu odbędzie się w Gdańsku, jest to przecież całkowicie naturalny wybór na opowiedzenie historii niezwykłych wydarzeń czerwca 1989 r. Gdański Teatr Szekspirowski jako scena impresaryjna nie tylko pokazuje najciekawsze polskie i zagraniczne produkcje, ale też odważnie kreuje propozycje artystyczne. Współpraca z niezwykłym zespołem Teatru Słowackiego to dla mnie gwarancja jakości, a temat i forma naszej koprodukcji pozwala wierzyć, że przyciągniemy do niej wszystkie pokolenia widzów” – mówi Agata Grenda, Dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.  

„1989” ukaże upadek komunizmu z nowej perspektywy. Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożyją na scenie oglądane oczami trzech fascynujących par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie będą towarzyszyć bohaterom w momentach ikonicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach.

„We współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim przygotowujemy musical, którego jeszcze w Polsce nie było – «1989». Cieszę się, że prapremiera będzie miała miejsce na Wybrzeżu – blisko tych wszystkich miejsc, w których w latach osiemdziesiątych minionego wieku przebudziła się wspólnota Polaków, pragnienie wolność i niebywała odwaga. Dodatkowo mam ogromną satysfakcję, że właśnie ten niosący ogromną nadzieję i pozytywne przesłanie spektakl, będzie pierwszą premierą na naszej Dużej Scenie po zakończeniu historycznego remontu widowni” – mówi Krzysztof Głuchowski, Dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Musical „1989” uzyskał patronaty Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. Partnerami produkcji są Europejskie Centrum Solidarności, ZAiKS. Władysław Frasyniuk, po obejrzeniu przygotowanego do spektaklu trailera  powiedział „Do tej pory uważałem, że tylko Tarantino może przywrócić pamięć o Solidarności. Teraz wraca nadzieja, że niekoniecznie”. 

Twórcy spektaklu wierzą, że wychodząc z sali każdy będzie powtarzał za bohaterami Solidarności: „Zróbcie dym, zróbcie szum. Niech się władza obudzi. Nie zostawiamy w tyle swoich ludzi”.

 

TWÓRCY

KATARZYNA SZYNGIERA reżyserka. Laureatka Lauru Konrada XX Festiwalu „Interpretacje” i nagrody głównej festiwalu Konfrontacje Młodych „m-teatr”. Nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej za reportaż „Swarka”. Współpracuje z teatrami w całej Polsce, reżyserowała m.in. w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Współautorka i reżyserka spektaklu „Jedzonko” zrealizowanego w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, o którym tak pisze Joanna Targoń w Gazecie Wyborczej: „Wszyscy tkwimy w klinczu – chcemy jeść smacznie i zdrowo, a do tego dbać o środowisko. Nie da się tego wszystkiego pogodzić, zwłaszcza że nie mamy pewności, co jest zdrowe. Teatr Słowackiego spektaklem «Jedzonko» zabrał się za to, co ląduje na naszych talerzach”.

MARCIN NAPIÓRKOWSKI semiotyk, profesor w Zakładzie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Warszawskiego. Publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym”. Autor „Turbopatriotyzmu” opowiadającego o współczesnych polskich mitologiach politycznych. Prowadzi blog mitologiawspolczesna.pl.

MIROSŁAW WLEKŁY Reporter i pisarz non fiction, który co jakiś czas przenosi swoją pracę na scenę zarażając reportażem widownię teatralną. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Autor książek, m.in.: „All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem” (Agora 2015),   „Tu byłem. Tony Halik” (Agora 2017),  „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo” (Znak 2019),  „Górski. Wygramy my albo oni” (Znak 2021), a także publikacji w antologiach oraz prasie polskiej i zagranicznej (m.in. w Portugalii, Niemczech i Angoli). Jest autorem  „Śledztwa Pisma”, pierwszego podcastowego serialu reporterskiego w Polsce. A także współautorem, wraz z Katarzyną Szyngierą, reportaży, na podstawie których powstały spektakle teatralne, m.in.: „Listy na wolność” (Teatr Nowy w Poznaniu) – wraz z Justyną Pobiedzińską i Włodzimierzem Nowakiem, reż. Roman Pawłowski; „Swarka” (Teatr Polski w Bydgoszczy”);  „Bóg w dom” (Teatr Polski w Bydgoszczy); „Jedzonko” (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie).

PATRYK BOBREK BOBER polski raper, freestylowiec i autor tekstów. Dwukrotny mistrz WBW (Wielkiej Bitwy Warszawskiej – muzyczna impreza cykliczna odbywająca się regularnie od 2003 r., w ramach której konkurują ze sobą polscy raperzy, reprezentanci tzw. freestyle’u) w 2016 i 2017 roku. Członek wytwórni muzycznej QueQuality.

ADAM ZIELIŃSKI ŁONA polski raper i producent muzyczny, a także prawnik i ekspert w dziedzinie prawa własności intelektualnej. Łona, ze względu na swoje teksty jest uważany za przedstawiciela tzw. rapu inteligenckiego.

ANDRZEJ MIKOSZ WEBBER polski muzyk, kompozytor, producent muzyczny i inżynier dźwięku działający głównie w gatunku hip-hop. Współtworzy duet wraz z raperem Łoną. Współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Eldo, Ośka, Pezet, Flexxip, Ten Typ Mes, Fisz, Emade, Dawid Podsiadło oraz Otsochodzi

Bilety Gdańsk: https://bilety.teatrszekspirowski.pl/rezerwacja/termin.html

Bilety Kraków: https://teatrwkrakowie.pl/repertuar