Seanse wyjątkowych, nagradzanych na światowych festiwalach filmów, do tego wyjątkowi goście i dyskusje z publicznością. To jak co roku idea przeglądu Dni Krytyki Filmowej, którego ósma edycja odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia w Gdyńskim Centrum Filmowym. Celem przeglądu jest prezentacja dla szerokiej publiczności wybitnych współczesnych filmów, czasem kontrowersyjnych, ale zawsze społecznie ważnych, w formule omówień i dyskusji prowadzonych przez najważniejszych krytyków i dziennikarzy filmowych.
Główną ideą imprezy jest połączenie pokazów filmowych z prelekcjami i dyskusjami znawców kina, dając publiczności możliwość wymiany poglądów i dyskusji nie tylko na temat sztuki filmowej, ale też świata przedstawionego w filmie. Formuła przeglądu ma zachęcać do świadomego odbioru dzieła filmowego i jego krytycznego oglądu, polemiki i twórczego dyskursu z gośćmi.
W tym roku gośćmi przeglądu będą Błażej Hrapkowicz - krytyk filmowy i prezenter telewizyjny, m.in. gospodarz programu „Kino Mówi” w Ale Kino+ , Łukasz Maciejewski – dziennikarz i krytyk filmowy, członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej oraz Krystyna Weiher-Sitkiewicz – edukatorka filmowa, wykładowczyni Akademii Filmów Dokumentalnych UG. Spotkania z nimi będą miały formułę otwartej rozmowy, tak aby publiczność mogła wymienić swoje poglądy. Dość powszechna jest opinia, że to co podoba się krytykom nie spotyka się z uznaniem publiczności. Zestawienie tych dwóch punktów widzenia jest początkiem do świetnych debat i prowadzenia konstruktywnej krytyki filmowej, o którą tak trudno w dzisiejszych czasach.” – mówi Anna Kądziela-Grubman, pomysłodawczyni przeglądu i prowadząca spotkania.
W przeglądzie znalazły się jak co roku wyjątkowe tytuły kina autorskiego, które zostały nagrodzone na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie, takich jak Cannes, Berlinale, Wenecja, zdobyły Europejskie Nagrody Filmowe czy sięgnęły po Oskary. W programie zobaczymy „Emilię Perez” najnowszy film francuskiego reżysera Jacquesa Audiarda, hiszpańskojęzyczny obraz przekraczający konwencje gatunkowe, głośny, kontrowersyjny i jednocześnie największy przegrany tegorocznych Oskarów; „Nasienie świętej figi” irańskiego reżysera Mohammada Rasoulofa, jeden z najważniejszych i najgłośniejszych filmów tegorocznego sezonu nagród, zwycięzcę Nagrody Specjalnej Jury na festiwalu w Cannes, trzymający w napięciu i poruszający dramat o irańskich kobietach.
W programie znalazł się komediodramat „Anora” Seana Bakera, zdobywcę Złotej Palmy w Cannes, największy wygrany Oskarów, w sumie otrzymał 5 statuetek w najważniejszych kategoriach, historia syna rosyjskiego oligarchy, który zakochuje się w tancerce z Nowym Jorku oraz „Armand” zdobywca nagrody za najlepszy debiut w Cannes i Europejskie Odkrycie Roku film norweskiego reżysera Hallfanda Ulmmana Todela z popisową rolą popisowa rola Renate Reinsve.
Z festiwalu w Wenecji z kolei pokazane zostaną dwa filmy. Głośny dramat erotyczny „Babygirl” Haliny Reinj z fenomelną Nicole Kidman, Harrisem Dickinsonem i Antonio Banderasem oraz opowiadający prawdziwą historię dramat „I’m still here” Waltera Sallesa, który otrzymał Oskara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy jako pierwszy w historii brazylijski film.
DNI KRYTYKI FILMOWEJ 2025
PROGRAM
14.04 / pn / Gdyńskie Centrum Filmowe
17:00 | Emilia Perez, reż. Jacques Audiard, Francja, 2024, 2g 10m
dyskusja po filmie | Błażej Hrapkowicz, Anna Kądziela-Grubman
19:50 | Nasienie świętej figi, reż. Mohammad Rasoulof, Francja, Iran, Niemcy, 2024, 2h 48m
dyskusja po filmie | Błażej Hrapkowicz, Krystyna Weiher-Sitkiewicz, Anna Kądziela-Grubman
15.04 / wt / Gdyńskie Centrum Filmowe
17:00 | Babygirl, reż. Halina Reijn, USA, Holandia, 2024, 1h 54m
dyskusja po filmie | Błażej Hrapkowicz, Krystyna Weiher-Sitkiewicz, Anna Kądziela-Grubman
19:40 | Anora, reż. Sean Baker, USA, 2024, 2h 19m
dyskusja po filmie | Błażej Hrapkowicz, Anna Kądziela-Grubman
16.04 / śr / Gdyńskie Centrum Filmowe
17:30 | I'm still here, reż. Walter Salles, Brazylia, Francja, 2024, 2h 16m
dyskusja po filmie | Łukasz Maciejewski, Anna Kądziela-Grubman
20:15 | Armand, reż. Halfdan Ullmann Tøndel, Norwegia, 2024, 1h 56m
dyskusja po filmie | Łukasz Maciejewski, Anna Kądziela-Grubman
Więcej informacji na www.dnikrytyki.pl