Prestiż patronuje

Festiwal i Nagroda Europejski Poeta Wolności

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej
piątek, 19 Kwiecień 2024

Festiwal zawita do Gdańska po raz ósmy, potrwa aż 4 dni i niemal w całości odbędzie się w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej. 

„Przepływ” to hasło przewodnie tegorocznej edycji. Zaproszone poetki, pisarze, tłumaczki, filozofowie, krytyczki i twórcy przyjrzą się przepływom między poezją i prozą.

Pierwszego dnia festiwalu wykład mistrzowski wygłosi Mariusz Szczygieł. Odbędą się także rozmowy o wolności poezji oraz lekcje poetyckie dla adeptów sztuki poetyckiej. Wieczór będzie okazją do bliższego poznania twórczości finalistów do Nagrody Literackiej  EPW podczas performatywnego „Nocnego czytania poezji”.

Drugi dzień festiwalu to m.in. spotkanie z poetami i poetkami oraz lekcja o sztuce przekładu poezji. Trzeciego dnia podczas debaty na pytanie „Po co nam poezja” odpowiadać będą Michał Rusinek, Jakobe Mansztajn i Agnieszka Wolny-Hamkało. Wieczorem podczas uroczystej gali wręczona zostanie nagroda Europejski Poeta Wolności. 

Ostatni dzień to spotkanie z laureatką Nagrody EPW, chorwacką poetką Moniką Herceg oraz rozmowa z tłumaczami i tłumaczkami, którzy dokonali przekładu sześciu nominowanych w konkursie tomów poetyckich.