Prestiż patronuje

24. Sopot Film Festival

Miejsce: Sopot
sobota, 22 Czerwiec 2024

Wraz z początkiem wakacji, w sobotę 22 czerwca startuje 24. międzynarodowy Sopot Film Festival, rozpoczynając sezon letnich festiwali filmowych w Polsce. Przez 9 festiwalowych dni odbędzie się ponad 50 wydarzeń. W programie znajdziemy międzynarodowe konkursy filmowe, panoramę kina dalekiej północy -  Nordic Focus, najciekawsze i najważniejsze filmy dokumentalne w sekcji Spectrum Dok, odważne i bezkompromisowe obrazy w sekcji Bez Tabu, najnowsze filmy Wima Wendersa czy wampiryczne herstorie. Dodatkowo filmy przedpremierowe, najlepsze kino autorskie sezonu z festiwali w Cannes, Wenecji, Berlina i Toronto oraz spotkania z twórcami, filmowe śniadania, pokazy plenerowe na sopockiej plaży z widokiem na morze, spacery szlakiem sopockich planów filmowych czy koncert do kina niemego. 

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą przez 9 dni w całym mieście - sopockim Multikinie, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w Teatrze Boto, Goyki 3 Art Inkubator, w klubogaleriach Dwie Zmiany i 3 Siostry a kino plenerowe na plaży przed centrum Mamuszki 14. 

W konkursie głównym filmów fabularnych zaprezentowane zostanie świeże kino twórców z Polski i świata. Kino artystyczne, filmy z nurtu coming-of-age, debiuty i drugie filmy. Filmy nagradzane na światowych festiwalach filmowych, które w większości jeszcze nie trafiły do regularnej dystrybucji kinowej. W selekcji znalazły się m.in. kolumbijsko-włoski „Raj” reż. Enrico Maria Artale, laureat trzech nagród na ostatnim festiwalu w Wenecji; prezentowane w konkursie głównym festiwalu w Karlowych Warach hiszpańskie „Dziewczyny mają się dobrze” reż. Itsaso Arana; „Amuzja” włoskiej debiutantki Marescotti Ruspoli z fenomenalnymi zdjęciami Luci Bigazziego, autora zdjęć do filmu „Wielkie Piękno”. W selekcji znalazły się również nagrodzony na festiwalu w San Sebastian „The Royal Hotel” Kitty Green oraz polskie debiuty „Błazny” Gabrieli Muskały, „Chcesz pokoju szykuj się do wojny” Agnieszki Elbanowskiej a także drugi pełnometrażowy film Jana Holoubka „Doppelgänger. Sobowtór”, do którego zdjęcia kręcone były m.in. w Trójmieście.

SPECTRUM 23/24

Sopocki festiwal to okazja do obejrzenia zarówno filmów premierowych jak i nadgonienia filmowych zaległości sezonu – filmów, które przemknęły przez sale kinowe lub funkcjonują w wąskim obiegu dystrybucyjnym. Festiwalowi selekcjonerzy, co roku przygotowują zestaw najlepszych produkcji, które prezentowane są w sekcji Spectrum. Wśród nich premierowo pojawią się: „Ostatnie lato” francuskiej reżyserki Catherine Breillat, prezentowane w konkursie głównym Festiwalu w Cannes, opowieść o zakazanym uczuciu, będąca połączeniem kina psychologicznego i dramatu; „Bulion i inne namiętności” wietnamsko-francuskiego reżysera Tran Anh Hung, zdobywcy Złotej Plamy w Cannes za reżyserię, połączenie romansu z kinem kulinarnym, które w mistrzowski sposób odkrywa na ekranie smaki życia; hiszpański thriller psychologiczny „Do granic” prezentowany na festiwalu SXSW, okrzyknięty przez krytykę „masterclassem suspensu” oraz cyberpunkowy kryminał „Mars Express. Świat, który nadejdzie”, zrealizowany w łączonej technice 2D i 3D, wpisując się w tradycje dystopijnych arcydzieł kina jak „Blade Runner” czy „Ghost in the Shell”. 

Z pozycji kinowych obejrzeć będzie można takie głośne tytuły jak: „Biedne istoty” Yorgosa Lanthimosa jednego z najciekawszych europejskich twórców; dramat sądowo-rodzinny „Anatomia upadku” francuskiej reżyserki Justine Triet, za który zdobyła Złotą Palmę w Cannes i Oskara za najlepszy scenariusz oryginalny; „Obsesja” Todda Haynesa, nominowany do Złotej Palmy i Oskarów majstersztyk kina psychologicznego z rewelacyjnymi kreacjami Julianne More i Natalie Portman; „Pamięć” najnowszy film meksykańskiego reżysera Michela Franco, autora „Sundown” i „Nowego porządku”. 

Nie mogło zabraknąć w tej sekcji jednego z najmocniejszych tytułów roku, polskiej koprodukcji, „Strefy interesów” Jonathana Glazera, opowiadającej o rodzinie komendanta Auschwitz w czasie II wojny światowej, która zdobyła dwa Oskary, w tym za Najlepszy film międzynarodowy, Złote Globy, BAFTE oraz Grand Prix Festiwalu w Cannes. Zobaczymy również jeden z piękniejszych filmów roku, współczesne love-story „Poprzednie życie” Celine Song czy ostatni obraz Sophi Coppoli „Priscilla”, która czułym i mistrzowskim okiem przygląda się losom kobiet w swoich filmach, a ten poświęciła żonie króla rock-n-rolla.

NAGRODA SPECTRUM POMORZE

Od ubiegłego roku organizatorzy festiwalu powołali nową nagrodę dla pochodzących z Pomorza twórców młodego pokolenia: aktorek, aktorów, reżyserek i reżyserów. W ubiegłym roku nagrodę otrzymała pochodząca z Wejherowa aktorka Sandra Drzymalska. W tym roku statuetkę odbierze Lena Góra, pochodząca z Sopotu aktorka, autorka scenariuszy i producentka za rolę w filmie „Imago” w reżyserii Olgi Chajdas, który zostanie zaprezentowany sopockiej publiczności.

SPECTRUM DOK

Na sopockim festiwalu zawsze można było obejrzeć świetne filmy dokumentalne. W tym roku w sekcji Spectrum Dok pojawią się: filmowy eksperyment „Pokój 999”, w którym reżyserka Lubna Playoust podczas Festiwalu w Cannes zadała wybitnym twórcom kina pytanie o jego przyszłość; „James Hamilton. Fotograf Nowego Jorku” przedstawiający postać jednego z największych kronikarzy historii USA ostatnich 50 lat, który uwiecznił na zdjęciach najciekawsze wydarzenia i osobowości Ameryki; „Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej opowiadająca historię Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety świata na najwyższych szczytach ziemi; „Nie jesteś sama” Karoliny Domagalskiej opowiadający historię aktywistek z Aborcyjnego Dream Teamu czy „Rave” Łukasza Rondudy o muzyce techno i scenie rave w Polsce.

KINO DALEKIEJ PÓŁNOCY

Kino z północnych krańców Europy jest obecne na sopockim festiwalu od wielu lat. Od ubiegłego roku pasmo stało się sekcją konkursową, w której festiwalowa publiczność wybiera najlepsze filmy z Islandii, Norwegii, Szwecji, Finlandii i Danii. W tym roku z paśmie Nordic Focus znalazło się sześć tytułów, z których połowa to propozycje przedpremierowe: nagrodzona na tegorocznym festiwalu Sundance norweska „Naturalna dzikość serca” reż. Silje Evensmo Jacobsen, fińskie „Light Light Light” oraz nagrodzony na ostatnim festiwalu w Wenecji aż trzema nagrodami „Raj w płomieniach” szwedzkiej reżyserki Miki Gustafson.

SEKCJE TEMATYCZNE: WAMPIRYCZNE HERSTORIE, BEZ TABU, WENDERS X 2

Przez dekady w historii światowego kina w pierwszoplanowe role wampirów wcielały się silne, męskie osobowości. Od „Nosferatu, Symfonii Grozy”, poprzez „Draculę” Francisa Forda Coppoli aż po „Blade. Wieczny Łowca”, który królował w latach 90. Tym razem na sopockim festiwalu zaprezentujemy filmy wyreżyserowane przez kobiety z kobiecymi postaciami wampirzyc. Przypomnimy „O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu” Lily Amirpour, a przedpremierowo zaprezentujemy „Humanitarną wampirzycę poszukującą osób chcących popełnić samobójstwo” francuskiej debiutantki Ariane Louis-Seize. 

Sporo o kobietach będzie również w sekcji Bez tabu, gdzie zobaczymy bezkompromisowe obrazy odsłaniające tematy trudne społecznie i często nieobecne w przestrzeni publicznej, o których coraz odważniej i głośniej opowiadają reżyserki i reżyserzy. Zobaczymy nagrodzony za reżyserię na Sundance Mariji Kavtaradze film „Powoli”, w którym podejmuje ona temat nowych zmysłowości w związku, tunezyjski dokument nominowany do Oskara Cztery córki” wydobywające na światło dzienne temat powszechnie panującej i akceptowanej przemocy domowej i systemowej wobec kobiet; „How to have sex” z nurtu coming of age movies i intrygujący portret pokolenia, za który reżyserka Molly Manning Walker otrzymała nagrodę Europejskie Odkrycie - Nagroda FIPRESCI czy „20 000 gatunków pszczół”, hiszpańskiej reżyserki Estibali Uresoli opowiadający o poszukiwaniu własnej tożsamości i walce ze społecznymi konwenansami i normami. 

W sekcji Wenders x 2 obejrzeć będzie można z kolei dwa ostatnie filmy mistrza kina europejskiego Wima Wendersa. Pierwszy to dokument i portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera „Anselm”, drugi to nominowana do Oskara fabuła będąca afirmacją prostoty i piękna życia „Perfect days”.

KINO W CAŁYM SOPOCIE

Sopocki festiwal to również szereg działań poza salami kinowymi. Powrócą spacery filmowe szlakiem planów zdjęciowych filmów i seriali, które realizowane były na przestrzeni kilkudziesięciu lat w Sopocie. Odbędą się filmowe śniadania z arcydziełami kina niemego w klubie Dwie Zmiany a wybrane wieczory zakończyć będzie można z kinem kultowym na sopockiej plaży w ramach kina plenerowego przed centrum Mamuszki 14. Widzowie obejrzą z morzem w tle: kultowe „Pulp Fiction” Quentina Tarantino, które obchodzi w tym roku 30-lecie premiery filmu, „La Stradę” mistrza włoskiego kina Federico Felliniego, „Chinatown” z mistrzowską rolą Jacka Nickolsona oraz „Tylko kochankowie przeżyją” Jima Jarmuscha. 

MUZYKA NA SOPOT FILM FESTIVALU

Co roku na festiwalu pojawiają się muzyczne akcenty. W tym roku będzie to koncert do filmu niemego Metropolis w reż. Fritza Langa, największej produkcji sci-fi ery kina niemego. Do klasyki niemieckiego ekspresjonizmu z 1927 roku swoje autorskie, jazzowo-elektroniczne aranżacje, zagra na żywo duet BLED. Duet tworzą laureat Fryderyka Emil Miszk, trębacz, aranżer i kompozytor jazzowy oraz Sławek Koryzno, perkusista poruszający się w kręgu muzyki eksperymentalnej i improwizowanej. Muzyka do filmu w wykonaniu zespołu BLED będzie fuzją jazzu i elektroniki, inspirowana kinem fantastycznym.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.sff.pl 

oraz na kanale facebook: https://www.facebook.com/sopotfilmfestival

 

Bilety: 21 zł

Karnet imienny na 5 wejść: 85 zł

Karnet imienny na wszystkie pokazy: 195 zł

Bilet na koncert do filmu niemego / otwarcie festiwalu: 50-65 zł

Kultowe kino na plaży, pokazy w Dwóch Zmianach – wstęp wolny

Bilety i karnety dostępne w przedsprzedaży na: www.sff.pl

 

PROGRAM SOPOT FILM FESTIVAL 2024

 

21.06 | PIĄTEK

GOYKI 3 ART INKUBATOR

22:00-24:00 | PRZEDFESTIWALOWA ROZGRZEWKA | Letnie Przesilenie na Goyki 3

Instalacja Multimedialna NIEBO NAD SOPOTEM na elewacji Goyki 3 Art Inkubator – wstęp wolny

 

22.06 | SOBOTA

SCENA KAMERALNA TEATRU WYBRZEŻE

13:00 | Krótki metraż (Shorts) – vol. 1

15:00 | SPECTRUM DOK | Kanapa pachnąca żywicą (Red Couch Story), 

reż. Ela Kinowska, Kanada, 53 min. + spotkanie z reżyserką filmu

17:00 | KONKURS GŁÓWNY | Dziewczyny mają się dobrze (The Girls Are Alright), 

reż. Itsaso Arana, Hiszpania, 2023, 85 min.

19:00 | SPECTRUM 23/24 | Ostatnie Lato (L’été dernier), 

reż. Catherine Breillat, Francja/Norwegia, 2023, 104 min.

21:00 | SPECTRUM 23/24 | Anatomia upadku (Anatomy of a Fall), 

reż. Justine Tiret, Francja, 2023, 150 min.

 

MULTIKINO – Sala 6

19:00 | SPECTRUM 23/24 | Priscilla

reż. Sophia Coppola, USA, 2023, 110 min.

 

KLUBOGALERIA 3 SIOSTRY

22:00 | Festiwalowa impreza klubowa

 

23.06 | NIEDZIELA

SCENA KAMERALNA TEATRU WYBRZEŻE

16:00 | KONKURS GŁÓWNY | Raj (El paraíso), 

reż. Enrico Maria Artale, Włochy, Kolumbia, 2023, 106 min.

18:00 | KONCERT DO FILMU NIEMEGO METROPOLIS | OFICJALNE OTWARCIE FESTIWALU

Do filmu zagra BLED w składzie Emil Miszk (trąbka, moog), Sławek Koryzno (perkusja)

21:00 | SPECTRUM 23/24 | Obsesja (May December),

reż. Todd Haynes, USA, 2023, 113 min.

 

TEATR BOTO

16:15 | WENDERS x 2 / SPECTRUM DOK | Anselm

reż. Wim Wenders, Niemcy, Francja, Włochy, 2023, 93 min.

19:00 | KINO DALEKIEJ PÓŁNOCY | Matka siedzi z tyłu (Á ferð með mömmu), 

reż. Hilmar Oddsson, Islandia/Estonia, 2022, 112 min.

 

MULTIKINO – Sala 6

19:00 | SPECTRUM 23/24 | Poprzednie życie (Past Lives), 

reż. Celine Song, USA/Korea Płd., 2023, 106 min.

 

24.06 | PONIEDZIAŁEK

DWIE ZMIANY

12:00 | DRUGIE ŚNIADANIE Z KLASYKĄ KINA – wstęp wolny

 

TEATR BOTO

14:45 | Krótki metraż (Shorts) – vol. 2

16:45 | KINO DALEKIEJ PÓŁNOCY | Opadające Liście (Kuolleet lehdet), 

reż. Aki Kaurismäki, Finlandia/Niemcy, 2023, 81 min.

 

MULTIKINO – Sala 4

17:00 | SPECTRUM DOK | Ostatnia wyprawa (The Last Expedition), 

reż. Eliza Kubarska, Polska, 2024, 80 min. + spotkanie z reżyserką filmu

 

MULTIKINO – Sala 3

19:00 | SPECTRUM 23/24 | Chłopi (The Peasants), 

reż. DK Welchman, Hugh Welchman + spotkanie z twórcami filmu

21:15 | KONKURS GŁÓWNY | The Royal Hotel

reż. Kitty Green, Australia/Wlk. Brytania, 2023, 91 min.

 

GOYKI 3 ART INKUBATOR

19:00 | BEZ TABU | 20 000 Gatunków pszczół (20.000 especies de abejas), 

reż. Estibaliz Urresola Solaguren, Hiszpania, 2023, 125 min.

 

25.06 | WTOREK

DWIE ZMIANY

12:00 | DRUGIE ŚNIADANIE Z KLASYKĄ KINA – wstęp wolny

 

TEATR BOTO

14:45 | Krótki metraż (Shorts) – vol. 3

16:45 | BEZ TABU | Cztery Córki (Les filles d’Olfa), 

reż. Kaouther Ben Hania, Francja, Tunezja, Niemcy, 2023, 107 min.

 

MULTIKINO – Sala 4

17:00 | KONKURS GŁÓWNY | Błazny (Fools), 

reż. Gabriela Muskała, Polska, 2023, 85 min. + spotkanie z reżyserką filmu

 

GOYKI 3 ART INKUBATOR

19:00 | WAMPIRYCZNE HERSTORIE | O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu (A Girl Walks Home Alone at Night), reż. na Lily Amirpour, USA, 2014, 104 min.

 

MULTIKINO – Sala 3

19:00 | SPECTRUM 23/24 | Do granic (Upon Entry – La llegada), 

reż. Alejandro Rojas, Juan Sebastián Vasquez, Hiszpania, 2023, 77 min.

20:30 | SPECTRUM 23/24 | Bulion i inne namiętności (La passion de Dodin Bouffant), 

reż. Anh Hung Tran, Francja, 2023, 145 min.

 

MAMUSZKI 14 / PLAŻA

21:45 | KULTOWE KINO NA PLAŻY | SILENT CINEMA | Pulp Fiction – w 30. rocznicę premiery, 

reż. Quentin Tarantino, USA, 1994, 154 min. | wstęp wolny – ilość miejsc ograniczona

 

26.06 | ŚRODA

DWIE ZMIANY

12:00 | DRUGIE ŚNIADANIE Z KLASYKĄ KINA – wstęp wolny

 

TEATR BOTO

15:00 | Krótki metraż (Shorts) – vol. 4

 

MULTIKINO – Sala 4

17:00 | KINO DALEKIEJ PÓŁNOCY | Naturalna dzikość serca (A new kind of wilderness), 

reż. Silje Evensmo Jacobsen, Norwegia, 2024, 83 min.

 

GOYKI 3 ART INKUBATOR

17:00 | Krótki metraż (Shorts) – vol. 5

19:00 | SPECTRUM 23/24 | Pamięć (Memory), 

reż. Michel Franco, USA/Meksyk/Chile, 2023, 100 min.

 

MULTIKINO – Sala 3

18:45 | WIM WENDERS x 2 / SPECTRUM 23/24 | Perfect Days

reż. Wim Wenders, Japonia/Niemcy, 2023, 123 min.

21:00 | SPECTRUM 23/24 | Biedne istoty (Poor Things), 

reż. Jorgos Lantimos, USA/Wlk.Brytania, 2023, 141 min.

 

27.06 | CZWARTEK

TEATR BOTO

17:00 | BEZ TABU | How to have sex?

reż. Molly Manning Walker, Wlk. Brytania, 2023, 98 min.

 

MULTIKINO – Sala 4

17:00 | SPECTRUM DOK | Rave, reż. Dawid Nickel, Łukasz Ronduda, 

Polska, 2024, 79 min.

 

GOYKI 3 ART INKUBATOR

17:00 | Krótki metraż (Shorts) – vol. 6

19:00 | Krótki metraż (Shorts) – vol. 7

 

MULTIKINO – Sala 3

19:00 | SPECTRUM 23/24 | Strefa Interesów (The Zone of Interest), 

reż. Jonathan Glazer, Polska, USA, Wlk.Brytania, 2023, 106 min.

21:00 | KINO DALEKIEJ PÓŁNOCY | Bękart (Bastarden), 

reż. Nikolaj Arcel, Dania, Szwecja, Niemcy, 2023, 127 min.

 

MAMUSZKI 14 / PLAŻA

21:45 | KULTOWE KINO NA PLAŻY | SILENT CINEMA | La Strada, reż. Federico Fellini, 

Włochy, 1954, 109 min. | wstęp wolny – ilość miejsc ograniczona

 

28.06 | PIĄTEK

TEATR BOTO

17:00 | KONKURS GŁÓWNY | Amuzja (Amusia), 

reż. Marescotti Ruspoli, Włochy, 2022, 91 min

 

MULTIKINO – Sala 4

17:00 | BEZ TABU / SPECTRUM DOK | Nie jesteś sama (Abortion Dream Team), 

reż. Karolina Domagalska, Polska/Szwecja, 2024, 80 min. + spotkanie z autorkami filmu

 

MULTIKINO – Sala 3

19:00 | KINO DALEKIEJ PÓŁNOCY | Raj w płomieniach (Paradise is Burning), 

reż. Mika Gustafson, Szwecja, Dania, Finlandia, Włochy, 2023, 108 min.

21:00 | KONKURS GŁÓWNY | Doppelgänger. Sobowtór (Doppelgänger. The Double), 

reż. Jan Holoubek, Polska, 2023, 120 min.

 

MAMUSZKI 14 / PLAŻA

21:45 | KULTOWE KINO NA PLAŻY | SILENT CINEMA | Chinatown, reż. Roman Polański, 

USA, 1974, 131 min. | wstęp wolny – ilość miejsc ograniczona

KLUBOGALERIA 3 SIOSTRY

22:00 | Festiwalowa impreza klubowa

 

29.06 | SOBOTA

TEATR BOTO

16:45 | KINO DALEKIEJ PÓŁNOCY | Light, Light, Light (Valoa Valoa Valoa), 

reż. Inari Niemi, Finlandia, 2023, 91 min.

18:40 | BEZ TABU | Powoli (Tu man nieko neprimenie), 

reż. Marija Kavtaradze, Litwa, Hiszpania, Szwecja, 2023, 108 min.

 

MULTIKINO – Sala 4

17:00 | SPECTRUM DOK | Pokój 999 (Chambre 999), 

reż. Lubna Playoust, Francja, Niemcy, 2023, 85 min.

18:30 | ZAKOŃCZENIE WARSZTATÓW FILMOWYCH | Akademia Sopot Film Festival | premiera filmu z warsztatów

 

MULTIKINO – Sala 3

18:45 | SPECTRUM 23/24 / SPECTRUM POMORZE | Imago, reż. Olga Chajdas, 

Polska, 2023, 113 min. + spotkanie z odtwórczynią głównej roli Leną Górą

21:15 | WAMPIRYCZNE HERSTORIE | Humanitarna wampirzyca poszukuje osób chcących popełnić samobójstwo (Vampire humaniste cherche suicidaire consentant), 

reż. Ariane Louis-Seize, Kanada, 2023, 90 min.

 

MAMUSZKI 14 / PLAŻA

21:45 | KULTOWE KINO NA PLAŻY | SILENT CINEMA | Tylko kochankowie przeżyją (Only Lovers Left Alive), reż. Jim Jarmush, USA, 2013, 122 min. wstęp wolny – ilość miejsc ograniczona

 

KLUBOGALERIA 3 SIOSTRY

22:00 | Festiwalowa impreza klubowa

 

30.06 | NIEDZIELA

MULTIKINO / zbiórka przed wejściem

12:00 | Spacer filmowy szlakiem sopockich planów filmowych – wstęp wolny

 

TEATR BOTO

15:30 | KONKURS GŁÓWNY | Chcesz pokoju, szykuj się do wojny (Pray For Peace, Train For War), reż. Agnieszka Elbanowska, Polska, 2023, 71 min.

 

MULTIKINO – Sala 4

17:00 | SPECTRUM 23/24 | Jutro będzie nasze (C’è ancora domani), 

reż. Paola Cortellesi, Włochy, 2023, 118 min.

 

MULTIKINO – Sala 3

19:00 | SPECTRUM 23/24 | MARS EXPRESS. ŚWIAT, KTÓRY NADEJDZIE (Mars Express)

reż. Jérémie Périn, Francja, 2023, 83 min.

20:45 | SPECTRUM DOK | James Hamilton. Fotograf Nowego Jorku (Uncropped)

reż. D.W. Young, USA, 2024, 111 min