Prestiż patronuje

Z wody – najnowsza, surfingowa wystawa w tuBazie

Miejsce: tuBaza
piątek, 14 Czerwiec 2024

14 czerwca w gdyńskiej tuBazie otwarcie wystawy, jakiej dotąd w tym miejscu nie było. Cała poświęcona jest fotografii – i to tej szczególnie bliskiej organizatorom, bo związanej z Bałtykiem. „Z wody” to ekspozycja wybranych zdjęć surfingowych Krzysztofa Jędrzejaka, znanego jako Baltic Surf Scapes, przeniesionych na papier w trzech technikach: sitodruku, analogowo i cyfrowo. 

Nasze ciała w 70% składają się z wody – podobnie jak nasza planeta. Z wody się rodzimy i całe późniejsze życie jesteśmy od niej zależni. Pozwala nam przetrwać, ale bywa, że wyznacza też kres istnienia. Woda to potężny żywioł. To energia, siła i życie. 

– Ja właśnie tak odbieram wodę. Pływając w niej z aparatem, czuję, jakbym był połączony z tą energią, jakbym w 100% składał się z wody; jakbyśmy byli tym samym żywiołem – mówi Krzysztof Jędrzejak, fotograf surfingowy i bohater zapowiadanej wystawy.

– Ekspozycja, która kryje się pod nazwą „Z wody”, to blisko trzydzieści zdjęć, w dużej mierze wcześniej niepublikowanych. Przedstawiają Bałtyk i relacjonują zmagania surferów w jego falach. Wszystkie zostały wykonane bezpośrednio z wody – stąd nazwa wystawy. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że większość z nich powstała w okresie zimowym, co wymagało nie lada przygotowania i wysiłku ze strony fotografa – wyjaśnia Halszka Gronek-Żywicka, kuratorka wystawy. 

Miejsce: tuBaza

Data: 14.06-14.07.2024