Prestiż patronuje

Nordic Talking Festival po raz 6!

Miejsce: Konsulat Kultury w Gdyni
piątek, 09 Czerwiec 2023

Nordic Talking to projekt zrzeszający pasjonatów kultur krajów nordyckich. Punktem kulminacyjnym każdego roku i wydarzeniem wyczekiwanym przez Miłośników Północy jest festiwal, który w 2023 odbędzie się już po raz szósty.

Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona jest kobietom. Bohaterkami spotkań, prezentacji i dyskusji będą m.in. badaczki, które wpłynęły na losy świata; artystki, które tworzyły wspaniałą sztukę; strajkujące, które odważnie stawały do walki o swoje prawa. Nie zabraknie także opowieści o żeńskiej mocy w świecie wikingów oraz niezawodnej intuicji i związkach z naturą, które zawsze prowadziły kobiety w różnym wieku ku spełnieniu najskrytszych marzeń.

Wydarzenie po raz trzeci odbędzie się w Gdyni, więc i tym razem nie może zabraknąć morskich akcentów. Woda w wielu kulturach utożsamiana jest z matką, energią kobiecą, stanowiącą symbol płodności i nowego życia. Tak jak woda, kobieta może prezentować różne oblicza. Podczas festiwalu zachęcimy Was do przyjrzenia się każdemu z nich.

Goście

Nordic Talking Festival 2023 otworzy ceremonia światła i kotwicy na rzecz pokoju na świecie, a poprowadzi ją kobieca załoga statku Embla z Norwegii.

Zaproszeni goście to m.in. Ingibjörg Sólrún Gísladóttir - islandzka polityczka i działaczka feministyczna, była burmistrz Reykjavíku. Opowie o słynnym strajku kobiet w Islandii. Ingibjörg Sólrún była jedną z tych, które wyszły na ulice i stanowczo zaprotestowały wobec dyskryminacji, odmieniając w ten sposób los wielu kobiet w swoim kraju.

Spotkania poprowadzą także osobistości ze świata nauki, m.in. dr hab., prof. UAM Sylwia Izabela Schab, która przybliży postaci i dokonania “niewidzialnych” badaczek z Danii. Dr Leszek Gardeła, jeden z wiodących archeologów zajmujących się badaniami nad epoką wikingów opowie o tym, w jaki sposób wczesnośredniowieczne kobiety mogły aktywnie wpływać na otaczający je świat. W tej podróży w przeszłość poznamy zarówno postaci zajmujące się magią, jak i te, którym nieobca była wojenna ścieżka.

Wracając do czasów współczesnych poznamy dwie odważne i zaradne kobiety - Emilię i Ewelinę. Obie spędziły znaczną część swojego życia w Norwegii i Islandii, a kilka lat temu zdecydowały się na powrót do Polski. Do bagażu spakowały nordyckie wartości, przywiązanie do natury i prostych rozwiązań. Opowiedzą o budowaniu swojego miejsca na ziemi na nowo, biznesach które prowadzą i życiu w zgodzie z wewnętrznym głosem.

Warsztaty

Jak co roku będzie okazja, aby wziąć udział w warsztatach języka norweskiego, szwedzkiego i duńskiego.

W programie przewidziane są także spotkania dla dzieci, podczas których przekonamy się jak wielką moc mają marzenia, a dzięki Hannie Ruszczyńskiej poznamy Sirkkę Ikonen - dziewczynkę z Itäkairy i razem z nią odwiedzimy Finlandię. W niedzielę natomiast Kamyk Studio /Wydawnictwo Zakamarki/ przybliżą nam postaci Duni i Karusi, bohaterki serii książek wspierających emocjonalny rozwój dzieci.

Koncerty

Podczas festiwalu odbędą się dwa koncerty. Piątkowy wieczór uświetni gdański Chór 441 Hz ze spektaklem opartym na śpiewie z użyciem pieśni nagranych przez zespół i wydanych w albumie „Song of the North". Festiwalową sobotę zakończy występ Leny Majewskiej, która wykona utwory ze swojej najnowszej płyty pt. “Humankind” i otuli publiczność miękkimi dźwiękami płynącymi wprost z przestrzeni serca. Lenie towarzyszyć będzie Jan Kłoczko (gitara, kontrabas).

Udział w festiwalu jest bezpłatny. Wszystkie wydarzenia (z wyjątkiem warsztatów) będzie można oglądać na żywo online.

Głównym organizatorem Festiwalu jest Fundacja LuxSfera, a Partnerem Głównym - Miasto Gdynia. Współorganizatorami i partnerami wydarzenia są: Trolltunga - szkoła języka norweskiego, Dalarna - szkoła języka szwedzkiego, Uniwersytet WSB Merito w Gdyni i Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich przy Uniwersytecie Śląskim.

Organizatorzy i partnerzy
Głównym organizatorem Festiwalu jest Fundacja LuxSfera, a Partnerem Głównym - Miasto Gdynia.

Współorganizatorzy i partnerzy wydarzenia: Konsulat Kultury | Gdyńskie Centrum Kultury, Trolltunga - szkoła języka norweskiego, Dalarna - szkoła języka szwedzkiego, Uniwersytet WSB Merito Gdynia i Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich przy Uniwersytecie Śląskim.

Patroni medialni: Moja Norwegia, Dzieje się, Ice Story, KulTur, Razem Norge, Lady Business Club, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Muzeum Herstorii Sztuki, Nordic Focus Festival, Polki na Obczyźnie, Why Story, Zawsze Pomorze, Zew Północy, Zupełnie Inny Świat, Kolektyw Tłumaczy Literatury Fińskiej KIRJA.

Patroni honorowi: Prezydent Miasta Gdyni Ambasada Królestwa Norwegii, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Republiki Finlandii, Ambasada Islandii, Konsulat Honorowy Szwecji, Polsko-Szwedzka Izba Handlowa, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza.

Program wydarzenia

Pełny harmonogram tegorocznej edycji Nordic Talking Festival. 9-10.06.2023 | Konsulat Kultury w Gdyni

PIĄTEK 9.06.2023

17.00 – 18.00 spotkanie | „Kobiety "na wiking"! Wyprawy żeńskiej załogi na łodziach historycznych.

Morskie Suki - żeńska załoga Orła Jumne

18.30 – 19.30 spotkanie | Statek Embla – kobiety pływające dla pokoju.

Załoga: Brit, Helga, Marianne /Norwegia/

19.30 – 19.50 ceremonia | Ceremonia światła i kotwicy na rzecz pokoju na świecie.

Załoga statku Embla /Norwegia/

20.00 koncert | Song of the North

Chór 441 Hz / Dyrygent: Anna Wilczewska

__________

SOBOTA 10.06.2023

11.00 – 12.00 familijnie | Sirkka Ikonen - dziewczynka z Itäkairy. Legendy Północy i moc marzeń.

Hanna Ruszczyńska /Finlandia/

12.00 – 13.00 wykład | Nie tylko Astrid Lindgren: Szwedki idące pod prąd swoim czasom.

dr Maciej Zborowski / Uniwersytet WSB Merito Gdynia

13.30 - 14.30 wykład | Polka w Szwecji - wokół życia i działalności naukowej Apolonii Załuskiej-Strömberg.

dr hab., prof. UŚ Jakub Morawiec /Uniwersytet Śląski/, dr Marta Rey-Radlińska /Uniwersytet Jagielloński/

14.30 – 16.00 przerwa | warsztaty językowe: szwedzki, norweski, duński

Trolltunga - szkoła języka norweskiego, studenci Uniwersytetu Śląskiego, Sebastian Zawadzki

16.00 – 17.00 wykład | Magia i miecz: Kobieca moc w świecie wikingów

dr Leszek Gardeła /LMU Monachium/

17.30 – 18.30 panel dyskusyjny | Życie po nordycku w Polsce. O powrotach z emigracji.

Emilia Otolińska, Ewelina Gąciarska /Norwegia, Islandia/ Prowadzenie: Magdalena Szczepańska

20.00 koncert | Humankind

Lena Majewska i Jan Kłoczko

__________

NIEDZIELA 11.06.2023

11.00 – 12.00 familijnie | Poznaj Dunię i Karusię.

Kamyk Studio – Wydawnictwo Zakamarki

12.00 – 13.00 wykład | Niewidzialne badaczki. Herstoryczna opowieść o Dunkach, które zmieniały świat.

dr hab., prof. UAM Sylwia Izabela Schab /Uniwersytet Adama Mickiewicza/

13.30 – 14.30 rozmowa | Kvennafrídagurinn. Strajk kobiet w Islandii. Wspomnienia uczestniczki.

Ingibjörg Sólrún Gísladóttir /Islandia/, Prowadzenie: Emiliana Konopka /Ambasada Islandii w Warszawie/

14.30 - 16.00 przerwa | warsztaty językowe: szwedzki, norweski

Trolltunga - szkoła języka norweskiego, studenci Uniwersytetu Śląskiego

16.00 – 17.00 wykład | Czy równo to zawsze dobrze? – udział i reprezentacja kobiet w mediach w krajach nordyckich.

dr hab., prof. UG Maja Chacińska /Uniwersytet Gdański/

17.30 – 18.30 wykład | ”Maluje prawie tak dobrze, jak mężczyzna". O skandynawskich artystkach tworzących wbrew konwenansom.

Emiliana Konopka /Utulę THULE/