Bezpieczna jazda w mieście. Porady dla kierowców

Katarzyna Lepianka - Głuszkiewicz
wtorek, Lipiec 23, 2024 - 15:22

Poruszanie się po mieście wielokrotnie bywa wyzwaniem. Trójmiasto nie jest tutaj wyjątkiem, zwłaszcza w wakacje, gdy ilość turystów sprawia, że na drogach panuje wzmożony ruch. Nie ma nic gorszego niż niepotrzebny stres na drodze, awantury, czy stłuczki. Jeśli każdy z nas będzie stosował się do kilku podstawowych zasad, wszystkim ułatwi to codzienne życie. Postanowiliśmy je tutaj przypomnieć.

Ruch na mieście nigdy się nie kończy. Co i rusz stoimy w korku, próbujemy zdążyć na zielonym świetle, dojechać na czas, a przy tym wszystkim zachować spokój i ostrożność. O tej ostatniej szczególnie warto pamiętać, gdy na drodze jest dużo samochodów, pieszych, rowerzystów i osób jeżdżących na hulajnogach. Każda z tych osób ma ten sam cel: próbuje dotrzeć w swoje miejsce docelowe. Będąc kierowcą musisz mieć oczy wokół głowy. Jakich zasadach warto się trzymać, żeby uniknąć stresujących sytuacji? Sprawdźcie poniżej.

Kultura za kierownicą reguła ograniczonego zaufania

Jazda samochodem to nie tylko uwzględnienie panujących zasad i dostosowanie się do warunków pogodowych, ale również, o czym często zapominamy, kulturalne zachowanie się na drodze. Nawet jeśli nasze umiejętności są bardzo wysokie i potrafimy wybrnąć z niejednej trudnej sytuacji, pamiętajmy, że na drogach spotkamy nie tylko wprawionych kierowców, ale również młodych i niedoświadczonych lub takich, którzy mogą się zagapić. Bądźmy uprzejmi. Zachowajmy dystans, gdy widzimy osobę, która nie jest jeszcze zbyt pewna i jazda po mieście sprawia jej trudność. Nie wyrażajmy, nie kłóćmy się, tylko spokojnie zachowajmy odpowiedni dystans. Dlatego zawsze pamiętaj o regule ograniczonego zaufania. Jeszcze inną zmorą są kierowcy korzystający z telefonów podczas jazdy. Zawsze warto dwa razy się rozejrzeć zanim wykonamy kolejny ruch. Bezpieczna jazda samochodem wymaga wprawy oraz doświadczenia, którego nie można zdobyć inaczej niż poprzez praktykę. 

Zachowaj tempo

Tempo ma znaczenie. Zarówno jazdy jak i reakcji. Najczęściej kierowców poruszających się po mieście denerwują osoby, które jeżdżą niepewnie i ewidentnie o wiele wolniej niż wskazywałyby nie tylko znaki drogowe, ale również logika utrzymania płynności poruszania się po mieście. Jeżeli nie jest to kwestia twoich umiejętności, zawsze staraj się nie jechać zbyt wolno. Oczywiście, dostosuj prędkość do warunków, które widzisz na drodze, ale miej na uwadze, że każdy z kierowców gdzieś jedzie i z pewnością zależy mu na czasie. Gdy wykonujesz manewr na jezdni także pamiętaj o zachowaniu płynności: zmieniając pas, czy przejeżdżając przez skrzyżowanie. 

Nie jesteś sam na drodze 

Kierowcy bardzo często zapominają, że nie tylko oni, szczególnie w mieście, są użytkownikami dróg. Największe konflikty pojawiają się najczęściej między kierowcami a rowerzystami. Podobnie dzieje się z komunikacją miejską, czyli z tramwajami, autobusami i trolejbusami. Kierowcy bardzo często nie biorą również pod uwagę pieszych i ich głównym grzechem jest nie przepuszczanie takich osób na przejściach drogowych. Chyba każdy z nas znalazł się w takiej sytuacji, gdy samochód przejechał mu na pasach tuż przed nosem. Dlatego też postawmy się czasem na miejscu innych osób. Weźmy pod uwagę to, że podobnie jak my są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Czasem jesteś kierowcą, innym razem pieszym. Te kilka chwil, które poświęcimy na przepuszczenie pieszego, nie jest wiecznością, a z pewnością możemy umilić sobie dzień kulturalnym zachowaniem.

Sygnalizuj zmiany na drodze

Sygnalizowanie zmiany pasa ruchu i skrętu na skrzyżowaniach jest warunkiem bezpiecznej jazdy. Podobnie jak stosowanie się do wszystkich znaków drogowych i zatrzymywanie się na każdym czerwonym świetle. Jest to niby oczywista zasada, ale bardzo wielu kierowców wciąż się do niej nie stosuje. 

Jazda na tzw. suwak i płynna zmiana pasów to kolejne koło u nogi kierowców. Zmiana pasów we właściwym momencie jest bardzo istotnym elementem bezpiecznej jazdy. Cały manewr musimy wykonać sprawnie przy zachowaniu maksymalnej ostrożności. Na jednokierunkowych drogach dwupasmowych często mamy do czynienia z wyłączeniem jednego pasa. W godzinach szczytu, wiele samochodów często dojeżdża do jego końca, po czym musi czekać na życzliwość innych kierowców, którzy muszą „wpuścić” inny pojazd zjeżdżający z lewej strony. Aby unikać takich sytuacji, warto sygnalizować manewr zmiany pasa ruchu już wcześniej. Jednak należy przy tym pamiętać, że i tak musimy czekać na reakcję pojazdu obok, żeby przypadkiem nie wymusić pierwszeństwa.

Jeżdżąc po mieście samochodem nie ominą nas stresujące sytuacje. Jako kierowcy możemy jednak zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby ograniczyć ryzyko wypadków. Miejmy oczy wokół głowy, pamiętajmy o regule ograniczonego zaufania i upewnijmy się dwa razy zanim zmienimy pas, czy skręcimy w lewo. Jeżdżąc ostrożnie, kulturalnie i zgodnie z prawem, ułatwimy zarówno sobie życie jak i innym użytkownikom ruchu drogowego.