Odkryj Dolne Miasto z ACCIONA: Zapisz się na spacer z Opowiadaczami Historii & otrzymaj nowy przewodnik po najbardziej klimatycznym miejscu na mapie Gdańska!

Prestiż
środa, Lipiec 10, 2024 - 14:25

Firma deweloperska ACCIONA, realizując swoje inwestycje deweloperskie kieruje się mottem „business as unusual”. To nie tylko hasło, ale przede wszystkim filozofia działania oraz chęć wspierania ciekawych inicjatyw lokalnych oraz inspirujących ludzi. Tak jest w przypadku inwestycji Kamienna 28 realizowanej w samym sercu Stolicy Pomorza - na Dolnym Mieście, które dzięki dynamicznemu procesowi rewitalizacji oraz partnerstwu publiczno-prywatnemu  wyrasta na nową top lokalizację w Gdańsku. Dzięki wsparciu ACCIONA przy współpracy ze Stowarzyszeniem Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku,  Instytutem Kultury Miejskiej oraz Miastem Gdańsk światło dzienne ukazała nowa edycja przewodnika „Dzielnica Fabrycznych Kominów”, który przybliża niezwykłe dzieje tej części miasta. Co więcej, przez całe wakacje ACCIONA organizuje bezpłatne spacery po Dolnym Mieście, które prowadzą wspomniani już i niezastąpieni Opowiadacze Historii. 

Dolne Miasto to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na mapie Gdańska,  które zawdzięcza swój unikalny klimat, nie tylko zabytkowym budynkom, ale przede wszystkim fantastycznej społeczności ludzi, którzy tu mieszkają i pracują. Mieszkańcy Dolnego Miasta, znani są ze swojej kreatywności, ogromnego zaangażowania na rzecz dzielnicy  i dobrej sąsiedzkiej współpracy. Przykładem takich inicjatyw jest Inkubator Sąsiedzkiej Energii - ISE Dolne Miasto, który prowadzi dom sąsiedzki i organizuje różnego rodzaju wydarzenia kulturalne oraz Stowarzyszenie Opowiadacze Historii, które z pasją dokumentuje i popularyzuje historię Dolnego Miasta.

Dzięki staraniom Stowarzyszenia, światło dzienne ujrzało wiele interesujących publikacji przybliżających niezwykłe dzieje tej części Gdańska – tak jak przewodnik „Dzielnica fabrycznych kominów”. Najnowsze wydanie przewodnika ukazało się dzięki wsparciu  finansowemu ACCIONA, przy współpracy z Opowiadaczami Historii,  Instytutem Kultury Miejskiej oraz Miastem Gdańsk. Przewodnik „Dzielnica fabrycznych kominów” odkrywa przed czytelnikami fascynującą historię postindustrialnych budynków Dolnego Miasta.

Jednym z nich jest młyn olejowy Wilhelma Theodora Behranda -  pierwszy w XIX-wiecznym Gdańsku tego typu obiekt, który został zaopatrzony w maszynę parową. „Co prawda miała ona niewielką moc, ale liczyło się to, że była pierwsza. W tym samym ciągu budynków mieściła się też niewielka rafineria cukru, młyn zbożowy oraz fabryka skrobi pszennej.” Po II wojnie światowej, budynki dawnego młyna zmieniały funkcję, działały w nich m.in. Składnica Księgarska, Punkt Skupu Surowców Wtórnych oraz pamiętana do dziś Fabryka Batycki. „Wyremontowane wnętrza zaadaptowano na biura w stylu open space. Produkcja luksusowych produktów […] dla pań i panów sprawiła, że to miejsce odżyło. Pani Bożena (Batycka) organizowała również promocję różnych przedsięwzięć. Pamiętam promocję Alchemii […]. Odbywało się tam również wiele innych imprez i koncertów” – wspomina na łamach przewodnika jedna z mieszkanek Dolnego Miasta i Opowiadaczka Historii – pani Elżbieta Woroniecka. W Fabryce Batycki odbył się kiedyś zamknięty koncert Ireny Jarockiej. Teraz ACCIONA poprzez inwestycję Kamienna 28 piszę kolejny rozdział w historii młyna Behranda, w ramach rewitalizacji, przekształcając go w lofty i apartamenty.

W najnowszym wydaniu przewodnika „Dzielnica fabrycznych kominów” można również znaleźć opowieści o innych niezwykłych miejscach na mapie Dolnego Miasta, takich jak międzynarodowa fabryka tytoniu Danziger Tabak-Monopol, Gdańskie Zakłady Zielarskie - Herbapol, XIX-wieczna rafineria cukru, później przekształcona w Królewską Fabrykę Karabinów, a obecnie będąca tętniącym życiem zagłębiem klubokawiarni, czy wreszcie słynna zajezdnia tramwajowa przy ul. Łąkowej, której muzealny pojazd można podziwiać do dziś.

ACCIONA, realizując projekt Kamienna 28, nie tylko odnawia budynki, ale także przyczynia się do rewitalizacji całej dzielnicy, wspierając jej mieszkańców i ich inicjatywy. Dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu Dolne Miasto pozostaje miejscem pełnym życia, inspiracji i niepowtarzalnego klimatu, a jego historia i tradycje są przekazywane kolejnym pokoleniom.

Przewodnik można otrzymać w ramach akcji Odkryj Dolne Miasto z ACCIONA, w ramach której m.in. przez całe wakacje organizowane są bezpłatne spacery z Opowiadaczami Historii. Najbliższy spacer odbędzie się 13 lipca o godz.12.00 i ruszy spod wejścia do Akademii Muzycznej przy ul. Łąkowej 1-2 w Gdańsku.

Każdy uczestnik spacerów organizowanych przez ACCIONA w podziękowaniu za udział otrzyma nową edycję Przewodnika „Dzielnica Fabrycznych Kominów”, pocztówkę ze znaczkiem z wizerunkiem inwestycji Kamienna 28 oraz voucher na kawę w kawiarni „toMy" prowadzonej przez Fundację Leny Grochowskiej, która sąsiaduje z ARCHE Dwór Uphagena. 

Na spacer warto zabrać aparat i robić zdjęcia, bo całą akcję zakończy konkurs fotograficzny z nagrodami. Szczegóły już wkrótce na profilu ACCIONA Nieruchomości na Facebooku: https://www.facebook.com/accionanieruchomosci  

Dołącz do ACCIONA i odkryj magię Dolnego Miasta! 

Terminarz najbliższych spacerów po Dolnym Mieście z ACCIONA i  Opowiadaczami Historii:

•    13 lipca, godz. 12:00

•    27 lipca, godz. 12:00

•    10 sierpnia, godz. 12:00

•    24 sierpnia, godz. 12:00

Liczba uczestników: 20-25 osób

Czas trwania spaceru: do 120 minut

Miejsce startu: wejście główne do Akademii Muzycznej, ulica Łąkowa 1-2, Gdańsk

Koniec spaceru: Kawiarnia "toMy", ul. Reduta Miś 3, Gdańsk i odbiór upominków.

Udział w spacerach jest bezpłatny.

Zapisy na spacery: https://www.facebook.com/accionanieruchomosci/events 

Więcej informacji nt. inwestycji Kamienna 28 realizowanej przez ACCIONA na Dolnym Mieście w Gdańsku dostępne jest na stronie: https://kamienna28.pl