Otwarcie nowej galerii w Gdyni

Prestiż
wtorek, Czerwiec 18, 2024 - 10:12

Fot. Ola Mac

W zeszły czwartek w gdyńskim Bankowcu miało miejsce otwarcie Galerii Przypływ, nowej przestrzeni dla sztuki współczesnej. W ramach inauguracji zaprezentowano wystawę "Kacper Kowalski ON AIR", przyciągając tłumy entuzjastów sztuki. Od abstrakcyjnych kompozycji po kolaże dokumentujące polski parawaning – fotografie lotnicze Kowalskiego zainspirowały wielu zwiedzających.

Tłumy na otwarciu są dowodem na rosnącą potrzebę kulturalnych doznań w społeczeństwie. W kuluarach często padało stwierdzenie “Takiego miejsca brakowało!”

W ramach wystawy zaprezentowano 20 prac z 5 projektów (Efekty Uboczne, Powidoki/Tkając, OVER, Arché, Horyzont zdarzeń). Przekrojowa kolekcja pokazała, jak potężnym medium jest fotografia lotnicza. Od kolaży prezentujących najbardziej charakterystyczne ujęcia polskiego parawaningu po abstrakcyjne kompozycje natury pełne napięcia i nostalgii. Fotografie są tak inspirujące, że kilku muzyków zaprosiło Kacpra do wspólnego projektu, gdzie muzyka i film uzupełniają się, tworząc dzieło o nowej, niezwykłej sile wyrazu. Rejestracja wideo z jednego z takich wydarzeń, z muzyką Jarosława Kapuścińskiego,  jest elementem ekspozycji. 

"Wystawa pozwala spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy. Prace Kacpra nie tylko oddają piękno i niezwykłość otaczającego nas krajobrazu.  Sfotografowane kompozycje, kształty i kolory zapisane na powierzchni ziemi, wzbudzają w nas niespodziewane emocje - czasem jest to zachwyt, zaskoczenie, czy zdziwienie, a czasem lęk i niepewność.  To odczucia, które towarzyszą również artyście podczas lotu i fotografowania.”– mówi Agata Abramowicz - kuratorka wystawy.

Ważnym uzupełnieniem wystawy są krótkie filmy, dzięki którym można zobaczyć drugą stronę obiektywu – proces powstawania prac. Kacper, lotnik i artysta, tworzy swoje najlepsze zdjęcia, gdy mimo trudnych i niebezpiecznych warunków pogodowych oraz ogłuszającego hałasu silnika, praca w powietrzu wprowadza go w stan przypominający trans.

Wystawa prezentowana będzie do 6 października tego roku. Wakacyjny czas to idealny pretekst, by złapać nową perspektywę i zobaczyć wystawę Kowalskiego. Galeria otwarta jest od środy do piątku między 14:00 a 18:00 i soboty od 10:00 do 14:00. Dodatkowo organizatorzy, by umożliwić zagłębienie się w proces twórczy artysty, stworzyli program wydarzeń towarzyszących.

27.06.2024, godz. 17:00

Spotkanie autorskie z artystą i fotografem Kacprem Kowalskim 

wydarzenie w ramach festiwalu Gdynia Design Days

19.07.2024, godz. 17:00 

Oprowadzanie artysty po wystawie “Kacper Kowalski ON AIR”

22.08.2024, godz.17:00

Oprowadzanie kuratorki Agaty Abramowicz po wystawie “Kacper Kowalski ON AIR”

14.09.2024, godz.18:00

spotkanie autorskie z Kacprem Kowalskim | Jak kolekcjonować sztukę i fotografię? 

wydarzenie w czasie Festiwalu Fotografii w Ramach Sopotu.

06.10.2024, godz. 13:00

finisaż wystawy “Kacper Kowalski ON AIR”

Wszystkie wydarzenia poza spotkaniem 14.09.2024 odbywają się w galerii Przypływ.

wstęp wolny

Galeria Przypływ to miejsce, które ambitnie chce integrować środowisko artystyczne nie tylko z Trójmiasta. Jako dom dla artystów i artystek już jesienią zaprezentuje program kolejnych wystaw i wydarzeń poświęconych sztuce współczesnej.