Dr Irena Eris Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet – olimpijka z Tokio najlepsza

Prestiż
poniedziałek, Czerwiec 17, 2024 - 13:18
Robert Hajduk

Kolejna edycja żeglarskich mistrzostw Polski kobiet za nami. Przez cały weekend w Sopocie trwała zawzięta walka o najlepsze wyniki, a warunki na akwenie nie należały do najłatwiejszych. Na starcie stanęło 14 załóg rywalizujących na jachtach RS21 w dwóch kategoriach: profesjonalnej oraz amatorskiej. Mistrzostwo Polski wywalczyła załoga YKP Szczecin z Magdaleną Kwaśną, olimpijką z Tokio w klasie ILCA 6 za sterem.

W sobotę zawodniczki ścigały się od samego rana do późnego popołudnia. Co prawda średnia wiatru ze wszystkich 14 wyścigów wynosi 13.5 węzła, to jednak sopocki akwen płatał figle. Na trasie szkwały wiatru osiągały nawet 25 węzłów, a zawodniczki musiały radzić sobie także ze sporą falą i dużymi zmianami wiatru. Prognozy wiatrowe na niedzielne ściganie nie były optymistyczne i niestety się sprawdziły. Deszcz, zachmurzenie i brak wiatru spowodowały brak możliwości przeprowadzenia wyścigów.

Najszybciej żeglowały zawodniczki Yacht Klubu Polski Szczecin. Pod nieobecność Agnieszki Skrzypulec, która niedawno została mamą, dowództwo załogi przejęła inna olimpijka z Tokio Magdalena Kwaśna. Reprezentantki szczecińskiego klubu rozpoczęły od mocnego uderzenia – żeglowały bardzo równo i zanotowały trzy wygrane wyścigi. 

Na drugim miejscu uplasowała się załoga AZS Uniwersytet Warszawski w składzie Agnieszka Łapińska, Kasia Harc, Julia Oleksiuk i Oliwia Laskowska. Żeglarki pomimo słabszego początku (7 miejsce), wróciły na właściwe tory i do końca meldowały się na mecie pierwsze lub drugie. Na remisie z warszawską reprezentacją trzecie miejsce zajęła załoga Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego. Ewa Bartosiewicz, Tosia Janowczyk, Kasia Goralska i Karolina Sołtaniuk miały mocny początek i mocny koniec, jednak nie obyło się bez słabszych momentów. Obie załogi skończyły regaty z trzypunktową startą do liderek. 

Ciekawie wyglądała także rywalizacja za plecami medalistek, gdzie aż trzy załogi skończyły regaty na remisie punktowym: MOWI Women Sailing Team, Energa Giżycka Grupa Regatowa oraz Regatowa Reprezentacja Szczecina.

W tegorocznej edycji Dr Irena Eris Żeglarskich Mistrzostw Polski Kobiet uhonorowano także najlepsze załogi w klasyfikacji amatorskiej. Pierwsze miejsce zajęła załoga YKP Szczecin 2 - Małgorzata Kościuczuk, Iga Petri, Milena Maciuszko, Małgorzata Wojtysiak, która ukończyła regaty na 8 pozycji w klasyfikacji generalnej. 

Tegoroczna edycja Dr Irena Eris Żeglarskich Mistrzostw Polski Kobiet różniła się od pozostałych między innymi bogatszym programem brzegowym. Całe wydarzenie rozpoczęło się oficjalną ceremonią otwarcia regat, która odbyła się w siedzibie Autopay, z widokiem na Zatokę Gdańską i sopockie molo. Otwarciu towarzyszyła debata z udziałem kobiet sukcesu. O swoich doświadczeniach nie tylko zawodowych opowiadały m.in. posłanka Agnieszka Pomaska, niegdyś świetna żeglarka, Hanna Wawrowska – przewodnicząca Klubu Fair Play PKOl i szefowa projektu „Rzeczpospolita Życie Regionów”, Anna Szuszkiewicz - head of promotions and sponsorship Wirtualnej Polski, Milena Lachowicz – psycholog kliniczny i sportowy, Wioletta Nowak - Country HR manager i prokurent. Draeger Polska, Joanna Wiśniowska – dziennikarka związana z Gazetą Wyborczą i Wysokimi Obcasami.

Na sopockim molo od rana trwały ćwiczenia sportowe, zaś w trakcie dnia odbywały się panele dyskusyjne. W sobotę dyskusję poprowadziła Milena Lachowicz, przewodnicząca Komisji Kobiet PZŻ wraz z Michaliną Kaczmarek - fizjoterapeutką uroginekologiczną. W niedzielę do grona panelistek dołączyły wicemistrzyni olimpijska z Tokio Jola Ogar-Hill oraz olimpijka Monika Bronicka.