Psychologia sukcesu: jak osiągać cele i się rozwijać

Katarzyna Lepianka - Głuszkiewicz
wtorek, Czerwiec 11, 2024 - 11:59

Kluczem do powodzenia zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym jest nastawienie na rozwój. Ludzie, którzy kierują się w życiu właśnie takim podejściem do swoich możliwości, w dłuższej perspektywie zawsze wygrywają z tymi, którzy są przekonani, że swoich uzdolnień nie są w stanie rozwinąć. Jak sprawić, żeby nasze cele były realizowane i ciągle się rozwijać? Zastosuj się do zasad podanych poniżej i zobacz, że się sprawdzają.

Nieefektywność naszych działań często wynika z braku celu. Brak motywacji skazuje nas na stagnację i pozwala marzeniom uciec sprzed nosa. Działania nie zawsze są spójne z dobrymi intencjami. Natomiast wyznaczanie celów jest niezbędne do osiągnięcia naszych aspiracji.

Zobacz swój cel

Określanie celów ma kluczowe znaczenie, ponieważ rysuje kierunek i drogę w życiu, zarówno na płaszczyźnie osobistej, jak i zawodowej. Przy wyznaczaniu celów precyzyjnie określasz, co chciałbyś osiągnąć oraz jakie kroki podjąć, aby to zrealizować. To silne narzędzie motywacyjne, napędzające do działania, jednocześnie zapewniające poczucie kontroli nad własną przyszłością.
Nie jest to tylko nasze zdanie. Teoria wyznaczania celów, opracowana przez Edwina A. Lockea w latach 60. XX wieku, jest jednym z kluczowych pojęć w psychologii organizacyjnej i zarządzaniu. Zakłada ona, że intencjonalne wyznaczanie konkretnych i wyzywających celów oraz otrzymywanie informacji zwrotnych na temat postępów w ich realizacji, znacząco wpływa na poziom motywacji i efektywność działań. Wyjaśnia, w jaki sposób cele wpływają na zachowanie. Wskazuje, że ustalanie konkretnych i ambitnych celów prowadzi do zwiększenia poziomu wydajności, wytrwałości oraz motywacji. Jest szeroko stosowana w praktyce zarządzania, w celu zwiększenia produktywności pracowników. Nic nie szkodzi, żebyś wykorzystał ją do realizacji celów również prywatnych.


Znajdź swój wzór do naśladowania 

Ludzie sukcesu cechują się pomysłowością, nieszablonowym myśleniem i wytrwałością. Warto analizować ich życiorysy i inspirować się działaniami, jakie podejmowali. Pozwoli ci to na znalezienie motywacji do tego, aby rozwijać swoją ścieżkę zawodową oraz zdobywać nowe kompetencje i umiejętności. Odpowiedni wzór do naśladowania powinien być dopasowany do twojej osobowości, a także kierunku rozwoju, w którym chcesz podążać. Warto też nie ograniczać się tylko do jednej osoby, czy firmy. Inspiracji biznesowych i rozwojowych jest naprawdę wiele — sprawdzaj różne opcje i szukaj różnych wzorców, które pomogą ci zbudować ciekawy pomysł na siebie oraz swoją karierę. Ma to także odniesienie do twojej firmy. Dobrze jest znaleźć takie marki, którą są dla ciebie wzorem. Nie chodzi o to, żeby je kopiować, ale podglądać ich poczynania i się inspirować. Najlepiej jeśli są to marki z innych krajów, w których znajdziesz rozwiązania i trendy, jakich u nas jeszcze nie ma. 


Metoda małych kroków

Systematyczność w codziennej pracy i stawianie każdego dnia małych kroków jest najlepszą drogą do osiągania swoich celów. Jest to zarazem klucz do sukcesu, jak i brutalna prawda, która sprawia, że większość osób nie realizuje swoich celów oraz marzeń. Dlaczego tak jest? Każdy z nas chce mieć dużo i dużo osiągać, najlepiej od razu. Jednak nigdy nie będziesz w stanie zrobić czegoś dużego w krótkim okresie. Nie zbudujesz dużej firmy w miesiąc, nie stworzysz wspaniałego związku w miesiąc, nie wyrzeźbisz wymarzonej sylwetki w kilka tygodni. Najważniejszy jest proces, który często trwa miesiącami, latami, a często się nie kończy. Już sama świadomość takiego stanu rzeczy może zmienić perspektywę. Nie chodzi tylko o efekt, ale o codzienne starania, które składają się w końcu w całość. To metoda, która sprawdza się w dosłownie każdej dziedzinie naszego życia. 


Ustal konkretny plan działania

Jeżeli twoja motywacja do wprowadzenia jakiejś zmiany jest bardzo duża i nie wymaga od ciebie większego wysiłku, to warto zastosować dla siebie podejście elastyczne w sposobie i kolejności podejmowania działań prowadzących do osiągnięcia celu. Natomiast jeżeli czujesz, że cel, który chcesz zrealizować jest ambitny i możesz łatwo zrezygnować z dążenia do niego, warto podejść do sprawy rygorystycznie i wyznaczyć konkretne działania w odpowiedniej kolejności tak, by po drodze wyeliminować jak najwięcej rozpraszaczy. Zatem chociaż większość z nas deklaruje, że woli podejście elastyczne w osiąganiu rezultatów, to jednak trzymanie się z góy ustalonego planu bardziej służy osiąganiu celów. 

Wyciągaj lekcje z sukcesów i porażek (również innych)

Mówi się, że tylko ten się nie myli, kto nic nie robi. Jeżeli nie popełniasz błędów, znaczy to, że za mało robisz i że za mało ryzykujesz. Popełnić błąd – to jeszcze nie tragedia. Tragedią jest trwanie przy tym błędzie albo popełnianie kolejny raz tego samego błędu i niewyciąganie z niego żadnych wniosków. Jeżeli się potknąłeś i upadłeś – wstań, otrzep kurz i idź dalej. Czasami warto też się zatrzymać i przeanalizować co się wydarzyło. Często widać to jednak dopiero z perspektywy czasu.  Dlatego ważne jest, żeby się nie poddawać i nie przerywać planu działania, tylko go korygować. 

Wyciągaj lekcje nie tylko z porażek, ale również z sukcesów. Zadawaj sobie pytania: Jak to zrobiłem? Jak do tego doszło? Co było istotne? Co mi pomogło? Jakie były najważniejsze kroki? Które strategie się sprawdziły? I jakie wnioski dla mnie z tego płyną? A na koniec ponownie zapytaj siebie: co muszę zrobić, żeby osiągnąć sukces?