Nowe trendy w designie wnętrz inspiracje i pomysły na aranżację mieszkań w Trójmieście

Katarzyna Lepianka - Głuszkiewicz
wtorek, 11 Czerwiec 2024

Wciąż pojawiają się inspirujące pomysły na aranżację mieszkania. Nowoczesne wnętrza mieszkania łączą się z historycznymi elementami obecnymi w gdańskich kamienicach. Jak wykorzystać potencjał nieruchomości w Trójmieście i jakie są nowe trendy w aranżacji wnętrz: odpowiadamy w tym artykule. 

 

Nowe trendy wnętrzarskie w Trójmieście. Odkryj inspiracje

Minimalizm, luksus, harmonia, przytulność  — te słowa najlepiej opisują trendy w designie wnętrz mieszkania na 2024 rok. Przede wszystkim, tego lata, do naszych domów zawita tzw. soft minimalizm, zwany również ciepłym minimalizmem. To rozwiązanie idealne dla wszystkich tych, którzy kochają prosty i elegancki wystrój, a jednocześnie cenią sobie przytulny charakter wnętrz. Kolejnym stylem, który wpisuje się w trendy w designie wnętrz mieszkania jest japandi, a wraz z nim moda na owalne kształty, symetryczne rozwiązania, skromność w zdobieniach i naturalne materiały. Ten zainspirowany kulturą japońską styl wnętrzarski, wniesie do naszych domów dużo harmonii, równowagi i optycznego spokoju. Wraz z nim pojawiają się pomysły na aranżację wnętrz. Doskonale sprawdzi się w letnich metamorfozach salonu czy sypialni, wnosząc do wnętrz powiew świeżości i sielskiej aury. Japandi to również sposób na stworzenie domowej strefy zen i idealne rozwiązanie na aranżację mieszkania w mieście. Z jego pomocą urządzić można bowiem wnętrza, które koją zmysły, a przy tym zwiększają funkcjonalność pomieszczenia. Kilka sezonów temu, wraz z modą na styl skandynawski, do trendów zawitały jasne, stonowane kolory. W nowoczesnych wnętrzach mieszkania wciąż królują bowiem pastele, a także wszelkie odcienie beżu i jasnego brązu.  Tego lata z pewnością zauważyć będzie można także rosnącą i niesłabnącą miłość do mody minionych dekad. Inspiracje latami 60. i 70. przejawiać się będą przede wszystkim w meblach, ale i w doborze dodatków i kolorów. Do naszych salonów zawita retro modern, czyli  połączenie nowoczesnego designu z estetyką vintage. 

Eksploracja nowoczesnych trendów: minimalistyczne wnętrza

Delikatny minimalizm, który jest obecnie modny, stawia na skromne, a wręcz surowe pomysły na aranżację mieszkania, w których nie ma miejsca na mnogość zdobień i kolorów. W przeciwieństwie jednak do tradycyjnego minimalizmu lubi ciepłe kolory w pomysłach na aranżację wnętrz, obłe kształty i drewniane elementy. Jak stworzyć nowoczesne wnętrze w minimalistycznym stylu? Wystarczy postawić na designerskie meble, a przy tym zrezygnować z dużej ilości dodatków, kolorów i struktur. Przytulności dodać zaś można poprzez użycie odpowiedniej palety barw, np. ciepłych beży, a także poprzez wykorzystanie w aranżacji drewna. Dobrym pomysłem na udekorowanie mieszkania są także dywany i zasłony na okna, poduszki dekoracyjne, rośliny doniczkowe czy designerskie lampy.

Wykorzystaj inspiracje związane z architekturą i kulturą Trójmiasta

Aranżacja nowoczesnego mieszkania w Trójmieście może łączyć w sobie klimat nadmorskiego kurortu, historycznej architektury, zabytkowych detali i tego, co w trendach w wystroju wnętrz piszczy. Inspiracje wnętrzarskie na mieszkanie mogą pochodzić z elementów związanych z architekturą i kulturą Trójmiasta.  Industrialne elementy, cegły i drewno, które budują  skojarzenie z gdańską kamienicą.  Stalowe konstrukcje, stoczniowe dźwigi, to motywy chętnie wykorzystywane przy urządzaniu mieszkań w Trójmieście. Nadmorski klimat, przenika się tutaj z historią, co widoczne jest w projektach architektów wnętrz. Materiałem, który chętnie wykorzystywany jest w nowoczesnych wnętrzach, z pewnością jest bursztyn. Łatwo go przemycić np. w lampach, czy jako inny dodatek do wnętrza. 

Jeśli zaś chodzi o gdyńskie nawiązania, to z pewnością modernizm jest nieodłącznym elementem historii i architektury tego miasta. W latach 20. i 30. XX wieku był popularny w Europie i rozwijał się też w Gdyni. Budując sięgano po dostępne technologie i materiały, takie jak żelbet, stal, szkło czy kamień - charakterystyczne elementy tego stylu. W ten oto sposób modernizm na dobre zadomowił się w lokalnej architekturze i może być inspiracją przy tworzeniu modnych wnętrz w trójmiejskich mieszkaniach. 

Klasyczny styl zabytkowych kamienic: wnętrza inspirowane historią 

Stare, przedwojenne kamienice charakteryzuje niepowtarzalny urok. Ozdobne elewacje, wysokie sufity, często stosowane podwójne okna oraz duże, jasne pokoje. Takie mieszkanie to idealne miejsce do przygotowania według nowych trendów w aranżacji wnętrz. Można połączyć styl vintage i klasykę ze skandynawską prostotą, nowoczesnym minimalizmem czy modnym stylem boho. Atutem mieszkania w przedwojennych budynkach jest ich bardzo dogodne usytuowanie. Kiedyś miasta były obszarowo mniejsze, więc stare kamienice położone są najczęściej w ścisłych centrach miast. Mieszkanie w stylu klasycznym cechuje się solidnym wykonaniem, dlatego koniecznie zwróć uwagę na obszerne szafy i stoły, duże kanapy, fotele i krzesła, okazałe komody z lustrami czy bogato zdobione, eleganckie lampy. W klasycznym wnętrzu dobrze sprawdzą się meble antyczne. Wśród kolorów na największych powierzchniach (ściany, podłogi, meble) stosuje się jasne, stonowane barwy. Jednak już wśród tkanin i pozostałych elementów wystroju można pokusić się o takie odcienie jak niebieski, zielony, złoty czy srebrny. Wybierając materiały wykończeniowe warto postawić na drewno, skórzane tapicerki, a także elementy z kamienia i marmuru. Na ścianie można powiesić obraz przedstawiający sztukę współczesną, co świetnie zgra się ze stylem klasycznym. Wybierając oświetlenie, warto zwrócić uwagę na oryginalną lampę stojącą lub kryształowy żyrandol.

Praktyczne porady i wskazówki dla aranżacji mieszkania w Trójmieście

Zabierając się za aranżację mieszkania warto pamiętać o kilku rzeczach. Nowoczesne mieszkanie powinno być zarówno funkcjonalne, jak i designerskie. Jeśli nie macie dużo przestrzeni, pomyślcie o rozwiązaniach, które pozwolą wygospodarować jak najwięcej miejsca wolnego. Zabudowę aneksu kuchennego i salonu zbudować można na planie otwartym połączonym ze strefą wejścia do mieszkania. W przypadku małych mieszkań sprawia to, że przestrzeń wydaje się większa niż w rzeczywistości. Taki układ charakteryzuje przede wszystkim lofty, przestrzenie industrialne, na których można wzorować się, urządzając własne mieszkanie.

Poza tym kolory. Lepiej zachować umiar i wybrać te odcienie na ścianach, które będą idealnym tłem dla reszty wyposażenia domu. Dobrze, gdy bazę kolorystyczną wnętrza stanowi optycznie powiększająca przestrzeń biel oraz neutralne barwy - szarość i beż.  Delikatna paleta barw doskonale wpisuje się w sielski, naturalny klimat.  Jednocześnie zarówno beże, jak i jasne brązy czy szałwiowe zielenie to przepis na eleganckie wnętrza, które doskonale wpiszą się w konwencję minimalizmu. Wśród modnych kolorów na ten sezon we wnętrzach jest również odcień Peach Fuzz, czyli delikatny brzoskwiniowy kolor okrzyknięty przez Instytut Pantone kolorem roku 2024.

Wnętrza na wysokim poziomie: jak wykorzystać morską panoramę?

Lato 2024 zachwyci nas wnętrzami niczym z luksusowych penthousów na nowojorskim Upper East Side. W tym sezonie stawiać będziemy na nietuzinkowy design i nowoczesne rozwiązania, jednocześnie skupiając uwagę na przytulności i wizualnym cieple pomieszczeń.     Warto zapamiętać, że: „mniej znaczy więcej”, bo nawet w najmodniejszych aranżacjach dominować będzie przemyślany minimalizm. Jednym z głównych trendów w wyposażeniu apartamentów nad morzem jest powrót do natury poprzez wykorzystanie naturalnych materiałów. Drewno, ratan, trawa morska, kamień – te materiały przynoszą do wnętrza świeżość i spokój, przypominając o naturze i otaczającej przyrodzie. Aranżacja mieszkania w mieście powinna skupiać się na wykorzystaniu atutów jego położenia. Jeśli posiadasz apartament w wysokim budynku i masz widok np. na Bałtyk w Trójmieście, to przygotowując pomysły na aranżację wnętrz nie sposób  nie zaplanować dużych okien, czy oszklenia całej ściany. Nowe trendy w aranżacji wnętrz bardzo jasno mówią o tym, jak ważna jest bliskość natury i kontakt z nią. Architektura mieszkań i domów ma nam w tym pomagać.