Dr Irena Eris Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet

Prestiż
wtorek, Czerwiec 11, 2024 - 12:18

W najbliższy weekend przy sopockim Molo odbędzie się kolejna edycja regat Dr Irena Eris Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet. Będzie to już trzecia edycja wyjątkowych regat dedykowanym kobietom, w tym roku w nowej, jeszcze bardziej otwartej dla wszystkich formule.

Pierwsza edycja miała miejsce w 2022, a już rok później regaty uzyskały rangę Mistrzostw Polski. To były wyjątkowe wydarzenia, które na jednej trasie i w jednej klasie regatowej zebrały najlepsze polskie żeglarki regatowe ostatnich 20 lat. Stawkę uzupełniły żeńskie załogi startujące na co dzień w Polskiej Lidze Żeglarskie, klasie Omega czy innych klasach regatowych, ale również takie bez doświadczenia w ligowych regatach czy międzynarodowej rywalizacji.

W tym roku, organizatorzy utworzyli specjalną kategorię dla amatorek, aby dać im szansę równej walki o medale. W konfrontacji z zawodowymi żeglarkami, olimpijkami czy mistrzyniami świata, szanse na zdobycie podium dla sporadycznie pływających w klasach amatorskich czy turystycznych żeglarek była mała. W tym roku, aby zachęcić wszystkie żeglarki, dla nich będzie dodatkowa klasyfikacja amatorska, znana na świecie jako Corinthians. 

Konwencja regat ligowych ma bardzo otwarty charakter. Dzięki temu, że jako organizatorzy dostarczamy jachty i pełny serwis, w zasadzie nie ma bariery wejścia dla dowolnej załogi. Na jednej trasie może spotkać się mistrzyni świata, lokalna żeglarka z każdego klubu, ale też pasjonatka żeglarstwa bez regatowej przeszłości – podkreśla Maciej Cylupa, organizator regat – Dodatkowo nowa kategoria dla amatorek pozwoli im na równą rywalizacje we własny gronie a za tym i wielkie emocje. A sam start na trasie z Agnieszką Skrzypulec, Agatą Barwińską, Magdą Kwaśną czy Olą Melzacką to będzie wyjątkowe niesamowite przeżycie.”

Regaty są otwarte dla każdej w pełni żeńskiej załogi. Dla wielu z nich będą okazją do nauki i sprawdzenia swoich umiejętności w walce z najlepszymi oraz uczestnictwa w jedynych tego typu regatach w Polsce. Sama lokalizacja, oprawa medialna oraz imponująca lista startową sprawiają, że czeka nas wielkie żeglarskie święto

Dr Irena Eris Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet to wyjątkowe święto, na które z niecierpliwością czekamy przez cały sezon. Świetna atmosfera, pozytywne emocje, sport, aktywne spędzanie czasu, a to wszystko w duchu sportowej rywalizacji w pięknym otoczeniu, na sopockim molo. Ekscytujące są także jachty na których się ścigamy. Klasa RS21 to szybkie jednostki żaglowe, bardzo intuicyjne, ale także wymagające. Kto jeszcze nie próbował swoich sił na RS21, zakocha się od pierwszego wejrzenia i z pewnością sobie poradzi! - mówi Karolina Sołtaniuk, uczestniczka regat i członkini Komisji Kobiet Polskiego Związku Żeglarskiego. -  Oprócz samych regat organizatorzy w tym roku zapewniają szereg dodatkowych atrakcji takich jak warsztaty z profilaktyki ochrony skóry, poranna joga, czy wieczorne spotkanie ze specjalną gościnią. Cała magia kobiecych regat to również fakt, że jesteśmy razem, możemy zagłębić nasze relacje, porozmawiać i tworzyć to wydarzenie z roku na rok jeszcze bardziej wyjątkowe - dodaje.

Regaty odbędą się w Sopocie w dniach 15-16 czerwca, a na starcie zobaczymy 18 żeńskich zespołów z całej Polski. W zeszłorocznej rywalizacji najlepsza okazała się załoga YKP Szczecin z Agnieszką Skrzypulec na sterze, srebro zdobyła ekipa Weroniki Jaroszek, a brąz załoga Agaty Barwińskiej z MOS Iława. Regaty organizowane są w standardzie Polskiej Ligi Żeglarskiej z bogatą oprawą medialną i imprezami towarzyszącymi na molo i plaży w Sopocie.

Na liście startowej tegorocznej edycji pozostało jeszcze kilka miejsc, dlatego też organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkie żeglarki do udziału. Zgłoszenia i pytania można wysyłać na adres mailowy: info@ligazeglarska.pl 

Sponsorem Tytularny regat jest Dr. Irena Eris.

Partnerem strategicznym jest Polski Związek Żeglarski.

Partnerem regat są: Nice To Fit You, Lavazza, Garden Space, Efaflex i Miasto Sopot.

Organizatorami regat są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego, organizatorzy Polskiej Ligi Żeglarskiej przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego