Top 5 muzeów w Trójmieście

Katarzyna Lepianka - Głuszkiewicz
wtorek, Kwiecień 30, 2024 - 11:18

W Trójmieście nie da się nudzić. Ilość atrakcji jakie oferują trzy miasta spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób. Oprócz terenów nadmorskich, zabytków, jest tutaj także mnóstwo muzeów. Wybraliśmy top 5 muzeów, które warto odwiedzić. Niezależnie od tego, czy jesteś turystą, czy mieszkańcem Trójmiasta.

Gdy jedziemy na wycieczkę do nowego miejsca, sprawdzamy najważniejsze atrakcje warte odwiedzenia. Atrakcji, które mamy w trójmieście jest naprawdę sporo. Zaczynając od pasa nadmorskiego, przez mola, mnóstwo zabytków, a także restauracji i kawiarni, które zaspokoją podniebienie najbardziej wyrafinowanych smakoszy. Muzea, to jedne z tych atrakcji, które chętnie odwiedzamy, poszerzając naszą wiedzę i poznając wcześniej niewidziane eksponaty. Gdy natomiast jesteśmy mieszkańcami dużego miasta, np. Gdańska czy Gdyni, często zapominamy jak wiele atrakcji mamy pod ręką. 

Muzeum Narodowe w Gdańsku, ul. Toruńska 1, Gdańsk

Muzeum Narodowe w Gdańsku to jedna z najstarszych instytucji tego typu w Polsce. Powstało w efekcie połączenia Muzeum Miejskiego oraz Muzeum Rzemiosł Artystycznych. Podstawą jego zbiorów jest kolekcja Jacoba Kabruna obejmująca tysiące obrazów, rysunków i rycin pochodzących z XV–XIX w. Muzeum posiada kilka oddziałów z różnymi eksponatami: Oddział Sztuki Dawnej przy ul. Toruńskiej („Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, dzieła Pietera Brueghla Młodszego, Jana Brueghla Starszego, Dürera, Rembrandta), Oddział Sztuki Nowoczesnej przy ul. Cystersów (dzieła Jana Matejki, Olgi Boznańskiej, Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, Władysława Podkowińskiego), Nowe Muzeum Sztuki przy ul. Stefana Jaracza (sztuka współczesna, głównie Fotografii przy ul. Długi Targ 24, Oddział Etnografii przy ul. Cystersów (głównie eksponaty związane z Pomorzem, ale także z kulturą Kujaw, Pałuk, Warmii i Mazur, Kresów, a nawet kulturą pozaeuropejską), Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, a także Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim (ubrania szlachty, dekoracje dworów i przedmioty życia codziennego szlachty). Każde z tych miejsc jest warte odwiedzenia, choć wiadomo, że niekoniecznie wszystko naraz. Mamy za to pomysł na kilka kolejnych wypadów do muzeum. Ceny biletów różnią się między oddziałami, a wiele z nich w konkretne dni tygodnia można zwiedzać bezpłatnie.

Muzeum II Wojny Światowej, Plac Władysława Bartoszewskiego 1, Gdańsk

Muzeum z bardzo dużą ilością eksponatów, na które przeznaczcie dużo czasu. Zwiedzanie wystawy głównej trwa około trzech godzin (chyba, że chce się dogłębnie zapoznać z każdym eksponatem, wówczas cały dzień trzeba zarezerwować), natomiast wystawy dla dzieci około 45 minut.  Wystawa główna muzeum składa się z trzech części: „Droga do wolności”, „Groza wojny” i „Długi cień wojny”. Stworzono również specjalną wystawę dla dzieci – „Podróż w czasie”. Na najmłodszych czekają tam zrekonstruowane mieszkanie i sala lekcyjna z czasów II wojny światowej, w których musieli odnaleźć się ich rówieśnicy. Celem działania tego muzeum jest utrwalanie pamięci o ofiarach oraz często zapomnianych bohaterach wojny. Sięga się tu zarówno po tematy dotyczące wielkiej polityki, jak i codziennego życia Polaków pod okupacją, łącząc w wystawach historyczne eksponaty, które możemy podziwiać z wykorzystaniem nowoczesnej technologii. Wstęp do muzeum jest darmowy dla dzieci do lat 7 oraz dla wszystkich odwiedzających w każdy wtorek. Bezpłatnie można również zawsze przejść ścieżkę edukacyjną zorganizowaną na Westerplatte.


Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1, Gdańsk

Nie ma chyba bardziej znanego hasła i osoby na świecie kojarzących się z Gdańskiem niż: Solidarność i Lech Wałęsa. Europejskie Centrum Solidarności znajdujące się przy placu Solidarności, otwarte zostało w 2014 r. Wystawa stała prezentuje historię Solidarności oraz zmiany, jakie zapoczątkowała w Europie Środkowej i Wschodniej. Została podzielona na siedem sal, które przeprowadzą zwiedzających przez kolejne zagadnienia, aż do „Triumfu wolności” – upadku Muru Berlińskiego, rozpadu Związku Radzieckiego. Na wystawie znajdziemy zdjęcia, rękopisy, dokumenty, nagrania wideo, a także interaktywne instalacje. Jednym z najcenniejszych eksponatów są tablice z Postulatami Sierpniowymi znajdujące się na liście projektu UNESCO „Pamięć Świata”. Oprócz nich zwiedzający mogą zobaczyć suwnicę, przy której pracowała Anna Walentynowicz, czy przestrzeloną kurtkę ofiary Grudnia ‘70, Ludwika Piernickiego. Każdy z odwiedzających zostaje wyposażony w audio przewodnik, który jest wliczony w cenę biletu. Do wyboru jest kilka ścieżek o różnej długości dostosowanych do odbiorcy. Dzieciom do 7 lat przysługuje darmowy wstęp. Około dwóch godzin wystarczy na zapoznanie się z wystawą w ECS-ie. 


Muzeum Bursztynu, ul. Wielkie Młyny 16, Gdańsk

Złoto Bałtyku, bo tak o nim mówią, to bursztyn. W Gdańsku znajduje się Muzeum Bursztynu, które  cieszy się jedną z największych kolekcji bursztynu. Wśród eksponatów można zobaczyć zarówno bryłki sprzed 40 mln lat kryjące w sobie dawne rośliny i zwierzęta, jak i dzieła będące efektem pracy współczesnych artystów. Na pierwszym poziomie znajduje się wystawa przybliżająca powstanie bursztynu, z kolei na drugim prezentowanie są wyroby z bursztynu – od prac dawnych mistrzów sprzed wieków po współczesne projekty. Czas zwiedzania wystawy stałej zajmuje około 2 godzin. Wstęp dla dzieci do lat 7 jest bezpłatny, z kolei wszyscy odwiedzający mogą zwiedzić muzeum bez opłat w poniedziałki. Muzeum Bursztynu mieści się w Wielkim Młynie w Gdańsku.

Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1

W Gdyni powstało pierwsze w kraju muzeum poświęcone historii polskiej emigracji. Muzeum Emigracji w Gdyni zostało otwarte dla zwiedzających w 2015 roku. Opowiada globalną historię Polek i Polaków. Z inicjatywy władz miasta w historycznym gmachu Dworca Morskiego, skąd przez dziesięciolecia wypływały polskie transatlantyki, powstała instytucja, która o dziejach wyjazdów i losach Polaków na świecie opowiada w ścisłym związku ze współczesnością. Historia emigracji toczy się bowiem każdego dnia. Jej najróżniejsze wymiary przedstawia wystawa stała.
W Muzeum Emigracji w Gdyni wspólna historia Polaków łączy się z dialogiem na temat współczesności. Migracje są dynamicznym procesem dziejącym się obok nas, a nie historycznym faktem. Dotykamy zjawiska, które na całym świecie wydarza się ciągle na nowo. Migracje zmieniają obraz całego świata. Również dziś. Co ciekawe, odbywają się tutaj także warsztaty genealogiczne, podczas których możemy poznać historię swoich przodków. Warto zwiedzanie muzeum połączyć z niespiesznie wypitą kawą w tutejszej restauracji znajdującej się na drugim piętrze – Mondo di Vinegre, z której można podziwiać widok na wyjście z gdyńskiego portu, gdzie codziennie odpływają statki.