Jak dobierać kosmetyki do skóry w okresie zimowym?

Katarzyna Lepianka - Głuszkiewicz
wtorek, Kwiecień 23, 2024 - 13:53

Zima i czas przesilenia wiosennego to często bardzo wymagający czas dla naszej skóry, zwłaszcza dla osób z cerą wrażliwą i naczyniową. Mróz, suche powietrze, czy gwałtowne zmiany temperatur sprawiają, że pielęgnacja skóry zimą staje się kluczowym elementem utrzymania zdrowej skóry. Jakie dbać o zimowe nawilżenie skóry, które kosmetyki  do suchej skóry w zimie wybierać i jak wdrożyć zimowe rutyny kosmetyczne? Odpowiadamy w tym artykule.

Dlaczego skóra zimą jest sucha? Pojawienie się przesuszenia zimą związane jest z wieloma czynnikami, głównie zewnętrznymi. Sucha skóra zimą to zjawisko, do którego dochodzi nie tylko ze względu na zmiany temperatury, ale także wilgotności. Niska temperatura powietrza wpływa na większe przesuszenie, natomiast gwałtowne zmiany temperatury, do których dochodzi poprzez wchodzenie do ciepłych pomieszczeń, często zwiększają jej reaktywność. Warto zaznaczyć, że w Polsce te anomalia trwają również podczas wczesnej wiosny, a pielęgnacja skóry w niskich temperaturach, dotyczy nas co najmniej do końca kwietnia. 

 
Ochrona i pielęgnacja skóry w zimie

Pielęgnacja skóry zimą i ochrona skóry przed mrozem czy wiatrem, to duże wyzwanie. Najlepszym sposobem jest zimowe nawilżanie skóry poprzez stosowanie kosmetyków do suchej skóry w zimie. Warto wybrać najlepsze kosmetyki na zimę o właściwościach nawilżających, natłuszczających i regenerujących. Jeśli lubicie swoją obecną pielęgnację i nie chcecie zmieniać kremu czy serum na stałe, a odczuwacie, że wasza cera w ostatnim czasie jest przesuszona, dobrym rozwiązaniem może okazać się włączenie do pielęgnacji maski. Sucha skóra zimą na twarzy pojawia się często, a maska może wzbogacić i uzupełnić działanie pozostałych kosmetyków. Poza tym warto stosować nawilżające kremy na zimę. 


Można sięgnąć także po wielozadaniowy kosmetyk w formie kremu i maski w jednym.
Sucha skóra twarzy zimą to nie jedyny problem. Przesuszenie często pojawia się również w obszarze całego ciała. Ochrona skóry przed zimowym wiatrem dotyczy także dłoni. O ich odpowiednią kondycję warto dbać poprzez regularną aplikację kremu do rąk i noszenie rękawiczek ochronnych.


Kolejnym elementem ulegającym nadmiernemu przesuszeniu są usta. Suche, spierzchnięte lub pękające wargi często powodują dyskomfort. Jak temu zapobiec? Regularne stosowanie balsamów lub pomadek ochronnych chroni przed odwodnieniem tej delikatnej okolicy. Dobrze w tej roli sprawdzi się peptydowe serum do ust.

Najlepsze kosmetyki dla suchej skóry zimą

Podstawowym produktem pielęgnacyjnym zawsze powinien być krem do twarzy, gdyż ma on największy wpływ na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia. Niezależnie od tego, ile innego typu kosmetyków w formie masek czy serum do twarzy stosujecie, to właśnie on będzie zawsze filarem w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia. To, czy dane kosmetyki okażą się skuteczne, zależy nie tylko od składników aktywnych czy formuły, ale także od dopasowania produktu do naszych potrzeb. Preparaty mają różną intensywność działania, a połączone w odpowiedni sposób ,  mogą wzmacniać efekt nawilżający.

Nigdy nie pomijaj szyi i dekoltu w codziennej pielęgnacji Niejednokrotnie pomijaną i zaniedbywaną strefą w codziennej pielęgnacji jest delikatna skóra na szyi i dekolcie, choć ma ona takie samo znaczenie, jak skóra na twarzy. Obszary te są szczególnie narażone na pojawianie się zmarszczek i zazwyczaj są pierwszymi miejscami, które ujawniają procesy starzenia skóry.  Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi należy aplikować niezależnie od pory roku, ponieważ nawet w pochmurne dni, jesteśmy wystawieni na działanie szkodliwego promieniowania UV. Zadbaj o swoją skórę nie tylko od zewnątrz. W naszej pielęgnacji nie tylko kosmetyki mają znaczenie, ale również dieta odgrywa kluczową rolę. Ważne, aby była ona bogata w różnorodne witaminy, minerały, a także kwasy z grupy Omega. Oprócz tego pamiętajmy o regularnym spożywaniu odpowiedniej ilości wody, co zwykle oznacza picie ok. 2-3 litrów dziennie. 

Porady ekspertów dotyczące zimowej pielęgnacji skóry 

Eksperci są zgodni, co do kilku zasad, które dotyczą pielęgnacji zimą i wiosną. Pamiętaj o dokładnym oczyszczaniu skóry. Podstawą dbania o skórę twarzy jest demakijaż i oczyszczanie twarzy. To pierwszy krok, który pozwala na skuteczne działanie kosmetyków: kremu, serum. Nawilżaj cerę niezależnie od jej typu. Prawidłowa pielęgnacja każdego rodzaju skóry opiera się na nawilżaniu, nie tylko w przypadku skóry suchej, ale również tłustej. Najczęstszym błędem przy pielęgnacji skóry tłustej jest używanie tylko produktów odtłuszczających, np. z zawartością kwasów, bez zapewnienia odpowiedniego nawilżenia. Wysuszając skórę, tylko zwiększamy wydzielanie sebum. Jest to reakcja obronna skóry, a jednocześnie przy tym doprowadzamy ją do odwodnienia. Bardzo ważne jest również nawilżanie skóry całego ciała. Zaleca się stosowanie preparatów od razu po kąpieli, aby woda nie zdążyła odparować z powierzchni naskórka. 

Jak wybierać kosmetyki zimowe dla różnych typów skóry? 

Jeśli masz skórę suchą, sięgnij po krem natłuszczający, o gęstej konsystencji. Ważne są również emolienty w zimowej pielęgnacji.  W składzie szukaj olejów roślinnych (np. z wiesiołka, słodkich migdałów, awokado, słonecznikowego, oliwy), wosków, masła karite i kakaowego. Także dla tłustej cery zima jest ciężkim okresem. Może być tak, że pod wpływem zimna, gruczoły łojowe zaczną pracować intensywniej, by lepiej chronić skórę. W efekcie staje się ona jeszcze bardziej tłusta. Dlatego trzeba ją chronić, najlepiej kremem nawilżającym lub lekko natłuszczającym. Z nietetycznym błyszczeniem poradzą sobie bibułki lub puder matujący. Na noc nakładaj krem nawilżający.

Skóra naczyniowa niegdyś była problemem głównie kobiet w wieku 30-50 lat, obecnie jednak coraz częściej spotykana jest również u młodszych osób - zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dolegliwość tę cechuje zwiększona reaktywność skóry na czynniki wewnętrzne (np. stres, emocje) oraz zewnętrzne (takie jak zmiany temperatur, nieodpowiednia dieta, alkohol, leki i szkodliwe czynniki środowiskowe). Substancje czynne, które powinny się znaleźć w kosmetykach do cery wrażliwej zimą, to między innymi: witamina C, rutyna, ekstrakty z kasztanowca, miłorząb japoński, róża.


Poza kremem, funkcję ochronną może spełniać podkład i puder. Ważne, żeby kosmetyk kolorowy nie wysuszał cery, nie podkreślał łuszczącej się skóry i zawierał substancje nawilżające. Dobrze, jeśli ma też filtry słoneczne, ale nie może stanowić jedynej bariery przed promieniowaniem.

Kluczowe składniki kosmetyków do pielęgnacji zimowej

Humektanty i emolienty w zimowej pielęgnacji to nazwy, które często możemy zobaczyć w opisach kosmetyków nawilżających. Czym jednak dokładnie są i dlaczego warto ich poszukiwać w kosmetykach? Humektanty to substancje posiadające zdolności do wiązania wody, które wpływają na ogólny poziom nawilżenia, zdarza się, że trudno przywrócić pełny komfort jedynie poprzez stosowanie odpowiedniej pielęgnacji.

 
Emolienty to natomiast składniki o właściwościach natłuszczających, zmiękczających i pośrednio nawilżających skórę poprzez ograniczenie transepidermalnej utraty wody. Obie grupy substancji wpływają zatem na utrzymanie naszej skóry w równowadze i dobrej kondycji.

Składnikami, których należy szukać w kosmetykach na okres zimowy są: kwasy PHA: glukonolakton, kwas laktobionowy, kwas mlekowy, mocznik, lipidy (oleje roślinne, ceramidy), a także glicerynę i parafinę. Jak się okazuje, to prosty i tani składnik, ale jednocześnie bezpieczny i neutralny dla skóry. Pomocna może okazać się suplementacja nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy omega wpływają na zwiększenie poziomu nawilżenia, a jednocześnie wspomagają funkcjonowanie układu odpornościowego, nerwowego i sercowo-naczyniowego. Zimowe rutyny kosmetyczne pozwolą nam zachować promienną cerę.