Innowacyjne rozwiązania. Fotowoltaika na balkonie jako sposób na zmniejszenie rachunków za prąd

Prestiż
piątek, Kwiecień 19, 2024 - 21:25

Gwałtowny wzrost rachunków za prąd sprawił, że wiele gospodarstw szuka sposobów na ich obniżenie. Jednym z pomysłów może być montaż fotowoltaiki na balkonie. To innowacyjne rozwiązanie nie tylko pomoże zmniejszyć rachunki za prąd, ale też zadbać o środowisko. Jak działają panele fotowoltaiczne? Jakie warunki trzeba spełnić, aby je zainstalować?

Jak działa fotowoltaika balkonowa?

System fotowoltaiczny na balkon działa na tej samej zasadzie co panele montowane na dachu. Ogniwa przekształcają energię słoneczną na prąd stały, a następnie inwerter zamienia go na prąd przemienny – czyli dokładnie taki, jaki wykorzystuje się w domach.

Fotowoltaika balkonowa to rozwiązanie, które pojawiło się stosunkowo niedawno. Choć energia z małej instalacji raczej nie pokryje całego zapotrzebowania sprzętów domowych, to może obniżyć rachunki o kilkaset złotych rocznie. Do montażu nie jest potrzebny dostęp do dachu budynku, więc to doskonała opcja dla mieszkańców bloków i domów wielorodzinnych. Fotowoltaikę balkonową docenią również właściciele domów, których dachy nie pomieszczą już więcej paneli.

Instalacja fotowoltaiczna na balkon – model off-grid

Fotowoltaika w modelu wyspowym off grid to rodzaj instalacji, która nie wymaga podłączenia do sieci. System jest samowystarczalny – sam produkuje prąd z energii słonecznej i go magazynuje. Cały wyprodukowany prąd może być wykorzystany przez właściciela w dowolnym momencie.

Ilość wytwarzanej energii zależy od liczby zainstalowanych paneli, ale z pewnością można zasilić nią oświetlenie, sprzęt RTV oraz inne urządzenia w domu. Tego typu fotowoltaika na balkon wymaga dużego nasłonecznienia i będzie najbardziej efektywna na południowych tarasach i balkonach.

Fotowoltaika na balkon – model plug and play

Instalacja plug and play, czyli fotowoltaika do gniazdka, jest lekka i łatwa w montażu. Wystarczy zaczepić ją na balustradzie, podłączyć do prądu i gotowe! Już można cieszyć się dodatkowym źródłem zasilania w domu.

Fotowoltaika do gniazdka sprawdzi się nie tylko na balkonach i tarasach, ale też na działce, np. jako zasilanie domku letniskowego. Tego typu system jest tańszy niż off-grid, więc warto kupić go na początek, by zweryfikować, czy fotowoltaika odpowiada na potrzeby domowników.

 

Jakie warunki musi spełniać balkon, aby zamontować panele fotowoltaiczne?

Nie na każdym balkonie opłaca się zakładać PV. System okaże się zdecydowanie wydajniejszy, jeśli balkon lub taras będą cechować:

  • duże nasłonecznienie – najlepsza jest strona południowa, choć oczywiście PV nadaje się również na balkony wychodzące na południowy zachód lub południowy wschód;
  • niewielkie zacienienie – to ważne, aby wokół nie było np. wysokich budynków, które rzucałyby cień na balkon;
  • odpowiednia szerokość – minimalna szerokość balkonu to 2 metry, ale większa powierzchnia umożliwia montaż większej liczby paneli, co przekłada się bezpośrednio na wydajność instalacji.

Oprócz tego należy zadbać o prawidłowy stan techniczny domowej sieci elektrycznej oraz przeprowadzać regularne przeglądy.

Fotowoltaika na balkon a kwestie formalne

Montaż fotowoltaiki na balkonie w bloku wymaga zgody zarządcy budynku, spółdzielni lub wspólnoty. Wynika to z tego, że elewacja oraz zewnętrzna część balkonu stanowią własność wspólną wszystkich mieszkańców. Nie można więc ingerować w ich wygląd bez uzyskania pozwolenia.

Nie należy się jednak zniechęcać. Przed ustawieniem paneli na balkonie trzeba po prostu złożyć wniosek do spółdzielni lub zarządcy nieruchomości o formalną zgodę na montaż PV.

Być może będzie również konieczne przedstawienie projektu instalacji. Panele fotowoltaiczne nie powinny wpływać negatywnie na estetykę budynku oraz przede wszystkim muszą być bezpieczne dla innych mieszkańców i przechodniów.

Instalacja fotowoltaiki w bloku nie wiąże się z koniecznością informowania zakładu energetycznego, o ile moc wynosi mniej niż 800 W i jest to model off-grid. Jeśli natomiast montuje się większy system lub fotowoltaikę do gniazdka, trzeba zgłosić instalację do zakładu energetycznego i poczekać na montaż licznika dwukierunkowego. Fotowoltaika typu on-grid (do gniazdka) będzie wysyłać nadwyżki produkowanej energii do sieci publicznej, a ich wartość zostanie potem wzięta pod uwagę przy rozliczeniu.

Prywatna elektrownia słoneczna na balkonie czy tarasie to przyszłość. Produkcja własnej energii ze źródeł odnawialnych będzie się opłacać tym bardziej, im bardziej będą rosnąć rachunki za prąd. Nawet mała fotowoltaika na balkonie pomoże zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie. Łatwo więc policzyć, że inwestycja w nieduży system zwróci się już po kilku latach. To dobry wynik, zwłaszcza że panele mogą służyć nawet 20 lat. Fotowoltaika balkonowa to zatem opłacalne i ekologiczne rozwiązanie.