Zdrowe odżywianie: gdzie znaleźć najlepsze produkty lokalne

Katarzyna Lepianka - Głuszkiewicz
wtorek, Kwiecień 16, 2024 - 15:34

To, co jemy ma ogromne znaczenie zarówno dla naszego zdrowia fizycznego jak i samopoczucia. Zdrowe odżywianie dodaje nam energii, napędza do działania, a poza tym daje nam mnóstwo pozytywnych doświadczeń. Gdzie znaleźć najlepsze produkty lokalne? Na co zwracać uwagę przy robieniu zakupów? Odpowiadamy w tym artykule.

Jesteś tym, co jesz: zdrowe odżywanie

Dużo czytamy i słyszymy ostatnio o zdrowym stylu życia, zdrowym odżywianiu. Przypomnijmy sobie jedną najważniejszą rzecz dotyczącą jedzenia. Bez codziennego dostarczania organizmowi odpowiedniej porcji energii w postaci jedzenia, nie bylibyśmy w stanie w ogóle funkcjonować. Zawarte w każdym posiłku składniki odżywcze (białka, tłuszcze i cukry, makro- i mikroelementy, witaminy) są także surowcami, z których nasze ciało może tworzyć i odbudowywać swoje komórki.

Jeśli odżywiamy się w sposób zdrowy i zbilansowany, zapewniamy więc swojemu ciału odpowiednią ilość energii i najwyższej jakości surowce. Pozwala mu to pracować na najwyższych obrotach, a nam dobrze się czuć. Zdrowe odżywianie to prawidłowo zbilansowana dieta, która dostarcza wszystkie potrzebne składniki odżywcze w tym pełnowartościowe białko, zdrowe tłuszcze, węglowodany oraz witaminy i składniki mineralne. Dzienna porcja pożywienia powinna odpowiadać całkowitemu zapotrzebowaniu na energię. Zdrowa żywność to przede wszystkim ta nieprzetworzona. Jajka od kur z wolnego wybiegu, mięso prosto od rolnika, warzywa bez nawozów, itd. Mamy to szczęście, że w Trójmieście naprawdę jest dużo miejsc, w których znajdziemy wartościowe produkty spożywcze. 

Gdzie znaleźć najlepsze produkty lokalne?

Przede wszystkim odwiedzaj sklepy z żywnością ekologiczną. W centrum miast, na nowych osiedlach zawsze znajdziesz przynajmniej jeden sklep ze zdrową żywnością. Lokalne sklepy ze zdrową żywnością specjalizują się w sprzedaży świeżych i ekologicznych produktów.
Do bardziej znanych sklepów w Trójmieście należą z pewnością: EkoAleja, Avocado Vegan Shop, Farma Smaków, czy Ale Młyn w Gdańsku.

Lokalne rynki, targowiska miejskie, kiermasze, bazary. Kiedyś chodziło się po prostu na rynek po zakupy, dziś są targi, ryneczki okazjonalne i bazary, w tym na znany mieszkańcom Trójmiasta, Gdański Bazar Natury, zlokalizowany na gdańskim Garnizonie. Znajdziemy tam produkty od lokalnych dostawców z dużym wyborem. Poza tym warto śledzić, co się dzieje w mieście, w naszej dzielnicy i wspierać lokalne inicjatywy, na których często ktoś sprzedaje regionalne i sezonowe produkty.


Zainteresuj się również lokalnymi producentami. Wybieraj świeże owoce i warzywa w sezonie, produkty pełnoziarniste oraz lokalne produkty. Być może istnieją rolnicy czy małe przedsiębiorstwa spożywcze w twojej okolicy, które sprzedają zdrowe produkty bezpośrednio od producenta. Czasami ogłaszają się na forach internetowych danego osiedla, czy wsi. Warto ich poszukać i mieć np. swojego dostawcę świeżych jajek. Często takie osoby wrzucają też ulotki do skrzynek i np. raz w tygodniu dostarczają, warzywa, czy przetwory pod wybrany adres. Różnicę poczujecie przede wszystkim w smaku tych produktów i będziecie wiedzieć, że są naturalne. 


Alternatywą dla sklepów stacjonarnych są sklepy online. Warto jednak wybierać te sklepy internetowe, które biorą pod uwagę lokalność produktów i dostaw, żeby jedzenie, które wam przywiozą nie było transportowane przez setki kilometrów. Istnieją platformy online, które specjalizują się w sprzedaży produktów lokalnych. Możesz z nich skorzystać, aby zamówić zdrowe żywności z twojej okolicy. Wspieranie lokalnych rolników i przedsiębiorstw, zmniejszanie wpływu transportu na środowisko i promowanie zrównoważonego rozwoju. Często oznacza to także dla konsumentów świeższą i bardziej pożywną żywność. Kupowanie lokalnej żywności pomaga budować poczucie wspólnoty i więzi z ludźmi, którzy ją produkują. Dodatkowo może przyczynić się do rozwoju lokalnej gospodarki, utrzymując obieg pieniędzy w społeczności.


Ciekawymi miejscami, są także kooperatywy spożywcze: w jednym miejscu zrzeszają produkty regionalnych dostawców lub produktów z całego świata, ale o dobrym składzie. Takim miejscem są delikatesy Kultura Smaku w Gdyni. Tam, każdego dnia możecie kupić świeże, wartościowe pieczywo, produkty z całego świata najwyższej jakości.


Zdrową żywność nie trudno znaleźć w Trójmieście. To odpowiedź na trend zdrowotny, promowanie produktów organicznych, lokalnych i świeżych. W Gdańsku, Sopocie i Gdyni znajduje się wiele sklepów, restauracji i targów oferujących szeroki wybór zdrowych produktów, takich jak świeże warzywa i owoce, ekologiczne produkty spożywcze, świeże soki, produkty zbożowe pełnoziarniste, a także superfoods. Można też znaleźć restauracje i kawiarnie specjalizujące się w zdrowym jedzeniu, które serwują dania przygotowywane z lokalnych i naturalnych składników. Dzięki temu mieszkańcy i turyści w Trójmieście mają szereg możliwości, aby cieszyć się zdrową żywnością