Konkurs Inspirujący Produkt „Spotkanie z naturą”

Prestiż
środa, Marzec 20, 2024 - 13:31

Zakończyła się siódma edycja ogólnopolskiego konkursu dla młodych projektantów, organizowanego przez trójmiejską Galerię Wnętrz City Meble. Tegoroczna edycja stawiała przed designerami zadanie zaprojektowania 'mebla' wspierającego spotkania międzygatunkowe na łonie natury, w zgodzie z ideą oraz wartościami DesignNature!

Konkurs organizowany jest przez gdańską Galerię Wnętrz od 2017 roku. Przeznaczony jest dla studentów kierunków artystycznych, przede wszystkim wzornictwa i architektury wnętrz, w całej Polsce. 

Istotną zmianą od zeszłego roku jest nowy partner w Konkursie - społeczność DesignNature - zapoczątkowana przez Gosię i Tomka Rygalików.

Poziom konkursu był bardzo wysoki, dlatego tak samo jak w roku ubiegłym, jury zdecydowało się rozdzielić nagrody pomiędzy uczestników.

Wyjazd do Mediolanu na Targi Salone del Mobile.Milano zdobyły Zofia Jędruszczak oraz Magdalena Szatyńska z projektem: Pszczelina dla chwastów.
Uzasadnienie Jury:  Punktem wyjścia projektu Pszczelina dla chwastów jest ciekawa obserwacja ubytków w murach miast. Zauważenie tych “blizn” na budynkach świadczy o pewnej wrażliwości i wnikliwości obserwacji architektury dokonanej przez autorki. W tym projekcie spotkanie z naturą polega na zaproszeniu jej do miasta. Wykorzystanie idei łąk kwietnych oraz zamknięcie jej formie swego rodzaju kwietnika, połączonego z miejscem dla owadów jest ciekawym eksperymentem. Może stanowić on bazę do testowania powstałej koncepcji w praktyce oraz dalszego rozwoju projektu. Dodatkowym atutem pracy jest podjęta próba prototypowania. 

Realizację projektu na terenie kreatywnego kampusu DesignNature wygrały Julia Bugajska oraz Izabela Bonk z projektem: NatureNest

Uzasadnienie Jury: Autorki projektu, dzięki kompleksowemu opracowaniu i rzetelnemu researchowi weszły głęboko w temat międzygatunkowości. Projekt jest udaną próbą zrozumienia i zbadania tych wzajemnych relacji, a jednocześnie bardzo konkretną propozycją rozwiązania służącego międzygatunkowym spotkaniom. Poziom opracowania techniczno-wykonawczego uwiarygadnia możliwość realizacji. Dodatkowym atutem jest charakter DIY projektu, który pozwala na faktyczne propagowanie idei spotkań międzygatunkowych i wspiera jego wymiar edukacyjny. 

Zaproszenie do udziału w Design Summer School w Sobolach w sezonie letnim 2024 trafiło do dwóch uczestników konkursu:

- Pawła Mordei z projektem: (SZE)ściany 

Uzasadnienie Jury: Uniwersalne, radykalne w prostocie osiągniętej poprzez redukcję, rozwiązanie do spotkań z naturą. Ciekawym atutem projektu jest możliwość używania modułów na różne sposoby, przez co stwarzają one warunki do różnorodnych sytuacji. (SZE)ściany stają się częścią pejzażu na styku człowieka z przyrodą, jednocześnie nie dominując przestrzeni. Autor podjął udaną próbę znalezienia archetypu prostego wielofunkcyjnego obiektu do międzygatunkowych spotkań na łonie natury.

- Pauliny Gierat z projektem: Model 96 

Uzasadnienie Jury: Bardzo ciekawa kompozycja przestrzenna, swego rodzaju nowa typologia obiektu parkowego. Instalacja na pograniczu mebla i małej architektury, która daje możliwości różnorodnego użytkowania, a jednocześnie nienachalnie wpisuje się w kontekst przyrodniczy, stwarzając funkcjonalne i ciekawe estetycznie miejsce do obcowania z naturą. 


W kapitule konkursowej zasiedli: Gosia Rygalik i Tomek Rygalik – przedstawiciele DesignNature, przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Sonia Jarczyk, partner konkursu, oraz reprezentanci Galerii Wnętrz City Meble, głównego organizatora. 

Galeria Wnętrz City Meble została otwarta w Gdańsku w marcu 2017 r. na terenie, który od blisko stu lat związany jest z meblarstwem. Przed wojną mieściła się tam Gdańska Fabryka Mebli, a w ostatnim ćwierćwieczu centrum handlowe Top Meble, później Top Shopping. City Meble, największa galeria wnętrz w północnej Polsce, to około 80 lokali, zajmujących ponad 20 tysięcy metrów kwadratowych. To przestrzeń, na której obok siebie pod jednym dachem znajdują się duże salony wnętrzarskie, wysoce wyspecjalizowane sklepy oraz showroomy sklepów internetowych, prezentujące swój bogaty asortyment. To miejsce, gdzie od początku do końca zaplanujesz i zrealizujesz swój pomysł na remont. Szeroki asortyment to wiele interesujących propozycji na wnętrze, ale i ogromna inspiracja dla tych, dla których wizja i pomysł na własne M nie jest wcale tak oczywista. Galeria posiada dużą bazę architektów i dekoratorów wnętrz, którzy pomogą klientowi zaprojektować jego przestrzeń oraz zaplanować zakupy zgodnie z posiadanym budżetem. 

DesignNature to społeczność zapoczątkowana przez Gosię i Tomka Rygalików, oparta na wspólnych wartościach holistycznego, zrównoważonego projektowania, szacunku dla natury i apetytu na dobre życie - łącząca ludzi, organizacje i biznesy, mająca na celu stymulowanie wyjątkowych kreatywnych synergii. Poprzez edukację, innowacje i dobre życie działają na rzecz pozytywnych zmian. Sercem tych działań jest kreatywny kampus w Sobolach - miejsce z dala od zgiełku miasta, na łonie natury, sprzyjające interdyscyplinarnej pracy, w której kreatywność i błogi dobrostan są wspierane oraz integrowane