Czy wino ma termin ważności? Jak je przechowywać

Katarzyna Lepianka - Głuszkiewicz
wtorek, luty 6, 2024 - 11:19

Czy wino ma termin ważności? Wszyscy znamy powiedzenie, że im starsze wino tym lepsze, ale czy wino może się zepsuć? Jak powinniśmy je przechowywać, żeby utrzymało wszystkie swoje walory smakowe i się nie zepsuło? Czy faktycznie każdego wino jest smaczniejsze wraz z wiekiem? Na wszystkie pytania odpowiadamy w tym artykule.

Im wino starsze, tym lepsze: prawda czy mit? To zależy. Niektóre wina zyskują na wartości wraz z wiekiem, a niektóre nie. Jeśli więc w myśl tej zasady, ktoś wam powiedział, że wino nie może się zepsuć, to jesteście w błędzie. Wino, jak każdy produkt spożywczy, ma datę ważności. Dotyczy to zarówno wina czerwonego, białego wina, win organicznych oraz win musujących. 

Przechowywanie alkoholu – o czym należy pamiętać?

Przechowywanie alkoholu wymaga zachowania odpowiednich środków ostrożności, aby zachować jakość trunku. Alkohol należy przechowywać w odpowiedniej temperaturze. Większość alkoholu powinna być przechowywana w miejscu o temperaturze pokojowej lub chłodniejszym. Bardzo ważne jest unikanie ekstremalnych temperatur, takich jak silne upały lub mrozy, które mogą negatywnie wpływać na smak wina i jakość alkoholu. Ponadto wybierzmy ciemne i chłodne miejsce: alkohol powinien być przechowywany z dala od źródeł światła. Promieniowanie UV może zepsuć smak i aromat trunków, zwłaszcza tych w butelkach przezroczystych. Dlatego zaleca się przechowywanie butelek w miejscach ciemnych, takich jak piwnica lub szafa, aby zapewnić ochronę przed światłem. Stąd tak popularne są winnice w podziemnych pomieszczeniach. Poza tym większość butelek alkoholu powinna być przechowywana w pozycji pionowej, z wyjątkiem niektórych trunków, takich jak wino, które powinno leżeć na boku. Pionowe przechowywanie zapewnia, że korek butelki jest dobrze uszczelniony i utrzymuje odpowiedni kontakt z alkoholem. Jeśli posiadasz większą kolekcję alkoholi, warto rozważyć przechowywanie ich w oddzielnym miejscu. Możesz zainwestować w specjalne szafki chłodnicze lub piwnice, które utrzymają odpowiednią temperaturę i wilgotność, chroniąc jednocześnie alkohole przed innymi zapachami i smakami. 

Jak długo można przechowywać wino?

Jeśli wino jest zamykane korkiem, zaleca się je spożyć w terminie kilkunastu lat. Niektóre wino może się poprawiać z wiekiem, ale większość win jest przeznaczona do picia w krótszym okresie. Innymi czynnikami wpływającymi na przechowywanie wina są jego jakość, zawartość alkoholu, szczep, rocznik i styl. Ważne jest również, aby pamiętać, że przechowywanie wina przez dłuższy czas nie gwarantuje jego poprawy. Niektóre wina mogą przechowywać się dobrze przez wiele lat, zwłaszcza czerwone wina, czasem wina musujące i wina organiczne, podczas gdy inne mogą stracić walory smakowe w krótkim czasie. Ważne jest, aby przed przechowywaniem wina dowiedzieć się, jakie są jego potencjalne umiejętności starzenia się i czy jest odpowiednie do przechowywania przez długi czas. Otwarty alkohol wysokoprocentowy, resztki alkoholu przechowujemy zawsze w lodówce dość krótko. 

Czy wino może się zepsuć?

Tak, wino może się zepsuć i ma termin ważności, jednak może to być różne dla różnych rodzajów wina. Świeże, niedojrzałe wina, takie jak wina białe, różowe i niektóre lekkie czerwone wina, zazwyczaj mają krótszy termin ważności, zwykle około 1-3 lat. W przypadku dojrzałych, dobrze zbudowanych win czerwonych, takich jak Bordeaux, termin ważności może wynosić od 5 do 20 lat, a nawet dłużej w przypadku niektórych wyjątkowych win. Ważne jest przechowywanie wina w odpowiednich warunkach. Jeśli wino będzie niewłaściwie przechowywane, może ulegać pogorszeniu i tracić swój smak i aromat. Należy zwrócić uwagę na datę ważności wina, która jest zwykle podana na butelce w celu wskazania okresu, w którym wino zachowuje swoją optymalną jakość. 

Jak rozpoznać zepsute wino?

Rozpoznanie zepsutego wina może być trudne, ale istnieją pewne oznaki, na które można zwrócić uwagę. To kilka wskazówek, które pomogą stwierdzić, czy wino jest zepsute:
Przede wszystkim zapach. Jeśli wino ma nieprzyjemny zapach, może to świadczyć o tym, że jest to zepsute wino. Może pachnieć jak ocet, pleśń, mokre kartonowe pudełko. Poza tym smak. Goryczka, nieprzyjemne albo jabłkowy smak octu mogą świadczyć o tym, że jest zepsute. Dodatkowo jeśli wino ma mętne zabarwienie, zanieczyszczenia lub zmieniony kolor powinny dać nam do myślenia. Gdy czujemy, że coś jest nie tak z winem, sprawdźmy termin ważności wina. Poza tym, jeśli wiesz, jak dane wino powinno smakować i pachnieć na podstawie wcześniejszych doświadczeń, porównaj je z aktualnym stanem. Jeśli odczuwasz znaczne różnice w smaku, zapachu lub wyglądzie, istnieje szansa, że wino jest zepsute.

Jak długo przechowujesz oryginalnie zamknięte wino?

Warto pamiętać, że niektóre wina, zwłaszcza starsze czerwone wina, mogą rozwijać się i zmieniać w czasie, co niekoniecznie oznacza, że są zepsute. Jednak w przypadku widocznych i nieprzyjemnych zmian, lepiej być ostrożnym i nie spożywać takiego wina. Ogólnie rzecz biorąc, wino przechowuje się najlepiej, gdy jest oryginalnie zamknięte, a butelka jest przechowywana w odpowiednich warunkach. Napoczęte butelki, otwarte wino nie nadaje się do długiego przechowywania. Należy pamiętać, że nie wszystkie wina poprawiają się z wiekiem, więc czas przechowywania może różnić się w zależności od rodzaju wina. 

Domowe wyroby alkoholowe cieszą się od kilku lat coraz większą popularnością. Należy jednak pamiętać, że mają o wiele krótszy termin ważności niż inne produkty spożywcze, wina czerwone, białe i wina musujące dostępne w sklepach.. Dlatego przygotowując domowe wyroby alkoholowe pamiętajmy o dołączeniu do nich etykiety z terminem ważności.