Wystawa Oskara Zięty w Hotelu Arche Dwór Uphagena Gdańsk

Prestiż
czwartek, Grudzień 14, 2023 - 11:00

„Przeszłość odbita – Zięta w Dworze Uphagena” to połączenie nieziemskich, nowoczesnych metalowych form na tle zabytkowych, XIX-wiecznych wnętrz. Tak w skrócie można przedstawić niesamowitą kooperację Oskara Zięty i Hotelu ARCHE Dwór Uphagena Gdańsk. 

Oskar Zięta to architekt, projektant procesów, założyciel i prezes firmy Zieta. Tworzy metalowe meble i rzeźby, urzekające i oszałamiające swoimi rozmiarami i formą - opracował autorską technologię FiDU (niem. Freie Innendruck Umformung), dzięki której przedmioty jego autorstwa przypominają nadmuchane, lśniące baloniki.  W swych kreacjach manifestuje pasję do nieustannego odkrywania potencjału materiałowego i kunsztu interdyscyplinarności. Przekracza granice między tym, co można osiągnąć, a tym, co tylko można sobie wyobrazić. 

Dwór Uphagena to więcej niż hotel. Obiekt powstał w miejscu o nietypowej przeszłości. Historia sięga 1800r. kiedy to gdańska rodzina Uphagenów postanowiła przenieść się na przedmieścia i wybudować letnią rezydencję na Dolnym Mieście. Industrialny wystrój obnaża relikty dawnych czasów. Eksponowane są oryginalne cegły, kolebkowe sklepienia oraz wysokie, surowe, betonowe sufity podparte oryginalnymi belkami konstrukcyjnymi. Wnętrza rozświetlają kolorowe neony zapewniające niepowtarzalny klimat. Całość wykończona jest minimalistycznie, z dużą dbałością o szczegóły. To bliskie spotkanie z architekturą, sztuką współczesną i awangardą w nieco przewrotnym, zabawnym wydaniu.


Te dwa niezwykłe podejścia do sztuki i przestrzeni połączyły się, tworząc niesamowite widowisko, gdzie każde spojrzenie na prace Zięty niesie nowe wrażenia i emocje. Nie sposób tego opisać – to trzeba zobaczyć.