Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

Katarzyna Lepianka - Głuszkiewicz
środa, Grudzień 6, 2023 - 13:05

Jeden z najpiękniejszych jarmarków w Europie właśnie się rozpoczął. Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku to świetna okazja na spędzenie miło czasu z bliskimi. Spotkanie ze św. Mikołajem, bożonarodzeniowe bajki, domek św. Mikołaja, czy nowość:  kolejka górska Wirujące Beczki – to wszystko czeka każdego dnia na Targu Węglowym do 23 grudnia. Zabierz w dłoń gorącą czekoladę, grzańca i zakupiony na Jarmarku smakołyk i przenieś się w świąteczny klimat odwiedzając Bożonarodzeniowy Jarmark w Gdańsku.

Bożonarodzeniowy Jarmark w Gdańsku trwa od 24 listopada do 23 grudnia. W zeszłym roku, Bożonarodzeniowy Jarmark w Gdańsku zdobył drugie miejsce w rankingu European Best Christmas Markets 2023 – najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie. Ceremonia otwarcia Jarmarku Bożonarodzeniowego odbyła się 25 listopada 2023 w Gdańsku. Aktorzy i szczudlarze z Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz dzieci z zespołów artystyczno-twórczych, rekonstruktorzy z Garnizonu Gdańskiego, zespół Taraban, a także zespół instrumentalistów z Akademii Muzycznej w Gdańsku – wszyscy utworzyli barwną paradę, która przeszła z ulicy Tkackiej w kierunku ul. Długiej, przez Złotą Bramę i zakończyła się na Targu Węglowym. To właśnie tu odbywa się Jarmark przez cały grudzień. 

Na świątecznym jarmarku w Gdańsku jest aż 150 wystawców, a organizatorzy zapewniają, że codziennie będą się odbywać nowe atrakcje. Jak co rok, jest gadający Łoś Lucek, a także Anielski Zakątek. Najmłodsi mogą wybrać się na spotkanie ze Św. Mikołajem oraz zobaczyć, gdzie przygotowywane są niespodzianki odwiedzając Fabrykę Prezentów. Nowością są Wirujące Beczki, czyli mini kolejka górska. Jeśli chcemy poczuć się jak w filmie na jarmarku Bożonarodzeniowym, to wsiądźmy na karuzelę, która znajduje się Targu Węglowym. 

Częścią Jarmarku Bożonarodzeniowego i tworzenia świątecznego klimatu są gdańskie iluminacje. Już 5 grudnia w całym Gdańsku rozbłyśnie aż 160 figur świetlnych, które ozdobią miasto i będą świecić aż do 2 lutego 2024 roku. Magiczne iluminacje i dekoracje  pojawią się na Targu Węglowym i ul. Tkackiej, w Parkach Oliwskim, Oruńskim, Kuźniczki i Jana Pawła II, na promenadzie w Brzeźnie, Zielonym Moście i ul. Stągiewnej oraz na skwerach Heweliusza i Kobzdeja. Wśród iluminacji będzie sporo nowości: po raz pierwszy w Parku Oliwskim zobaczymy pływające lilie, na promenadzie w Brzeźnie znajdzie się szeroka na prawie osiem metrów Suwnica portowa, której towarzyszyć będą znane wcześniej, wysokie na jedenaście i dwanaście metrów dźwigi stoczniowe. Na ul. Tkackiej stanie bajkowy Konik na biegunach. Przy Zbrojowni przejdziemy przez bramę z motywem kwaitowym, a w Parku Oruńskim znajdziemy Latarniowce oraz romantyczny, rozświetlony Mostek. 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku to dobra okazja na spędzenie czasu z bliskimi, zapewnienie atrakcji dzieciom i dorosłym, a także zakup prezentów świątecznych czy dodatków do potraw wigilijnych. W trakcie Jarmarku Bożonarodzeniowego można poczuć klimat świąt i cieszyć się magią światełek, św. Mikołaja, odkryć w sobie na nowo dziecko. Święta mijają szybko, dlatego warto celebrować przedświąteczny czas. Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku trwa do 23 grudnia. Od niedzieli do czwartku jest otwarty w godzinach 12:00-20:00, a w piątki i soboty 12:00-21:00. Szczegółowy program jest dostępny na stronie bozonarodzeniowy.pl. Wstęp wolny.