Największe centrum Intela w Europie jest w Gdańsku

Katarzyna Lepianka
wtorek, Listopad 21, 2023 - 10:52

We wrześniu otwarto największe centrum badawczo-rozwojowe Intela w Europie. Usytuowany w Gdańsku campus firmy liczy już siedem budynków, a w najnowszym z nich, w nowoczesnych Labach, odbywają się prace nad technologiami przyszłości. Mieliśmy okazję zwiedzić nową siedzibę Intela w Gdańsku, która zdecydowanie wyróżnia się na tle innych biur w Trójmieście.

16 listopada odbył się Intel Media Tour, na który zaproszono przedstawicieli czołowych mediów z całej Polski. Choć najnowszy budynek Intela został oddany do użytku we wrześniu, to dopiero teraz pokazano go szerszemu gronu. Już od wejścia czuć nowoczesne podejście. Wchodzimy do świata rozwoju technologii, w którym witają nas żywe ekrany, ochrona wydaje przepustki, czujniki świeżego powietrza monitorują poziom tlenu, a dotykowe ekrany podpowiadają, co możemy zjeść dziś na lunch. Pracownicy mają dostęp do w pełni wyposażonej siłowni z prywatnymi trenerami, wygodnego patio i przestrzennych pokoi pracy.

Od 30 lat Intel nieustannie rozwija swoją działalność w Polsce, od początku z czołową siedzibą w Gdańsku. Trzy dekady, to co najmniej kilka skoków technologicznych na świecie, które wywracają do góry nogami rynek. Jeśli chce się być branym pod uwagę, trzeba nieustannie, nie tylko nadążać za zmianami, ale je przewidywać. Z myślą o tym powstała wspomniana nowa część firmy, która jest centrum rozwojowo-badawczym Intela. 

- Działamy zarówno w procesorach na zastosowanie komercyjne, w desktopach, notebookach, ale także w tematach związanych z serwerami. Zagadnienia audio, czy przetwarzaniem obrazu to są też rzeczy, które się tutaj dzieją. Drugim elementem wyznaczającym strategię Intela jest przejście z Cloud do Edge – przetwarzania na krawędzi. Dlaczego? Ponieważ każdy z nas chce mieć odpowiedź jak najszybciej. W tym obszarze robimy bardzo wiele, zwłaszcza w tematach związanych z udostępnianiem technologii, czyli mechanizmami jak w danym momencie tę technologię można wykorzystywać. Ogłoszona na Intel Innovation platforma: Edge-Native Software Platform, to jest platforma do używania Software'u na Edge'u też jest po części robiona w Polsce. Tworzymy nowe rozwiązania, które mają ułatwić przetwarzanie ogromnych ilości danych. W sztucznej inteligencji robimy również bardzo wiele: od poziomu projektowania pewnych rozwiązań, do pokazywania ich szerszej publice, w szczególności developerom. Kolejnym elementem jest fakt, że świat stworzony wokół nas będzie oparty na sensorach, one będą generowały ogromną ilość danych, które zasadniczo będą wejściem do poszczególnych technologicznych elementów. Tworzymy rozwiązania w sferze Digital Twins (kopia obiektów rzeczywistych) oraz szeroko pojętym Metawersie. Mówimy o tym, ponieważ często się pojawia pytanie: Co wy w tym Gdańsku robicie? Odpowiedź jest prosta: robimy wszystko. Jeśli dzisiaj, ktoś z państwa używa laptopa lub telefonu, z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że to dzięki inżynierom i inżynierkom z Gdańska jest to możliwe. Będziemy kontynuowali w tym kierunku nasz rozwój – mówił Bartosz Ciepluch z firmy Intel. 

W 2023 Intel utworzył dwa nowe budynki. Campus Intela składa się obecnie z siedmiu budynków, które łącznie dają 6 tys. metrów kw. przestrzeni biurowej. W gdańskim oddziale pracuje już 4 tys. pracowników, z czego 10% stanowią obcokrajowcy, łącznie z 37 różnych krajów. Planowany jest dalszy rozwój firmy w Gdańsku i zatrudnianie nowych pracowników.