Spędź Sylwestra w Teatrze Szekspirowskim!

Prestiż
piątek, Listopad 10, 2023 - 16:09

Podczas wieczoru pełnego muzyki, emocji i energii na scenie zaplanowano lampkę szampana, sylwestrowy konkurs oraz wiele niespodzianek.

Musical "1989" to świetna okazja do przypomnienia sobie polskich przemianach społeczno-politycznych, obalenia komunizmu i przywrócenia w Polsce demokracji.
Na scenie pojawiają się najważniejsze postaci z polskiej historii współczesnej, m.in. Lech Wałęsa, Anna Walentynowicz, Jacek i Gaja Kuroniowie. Spektakl, realizowany wspólnie przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdański Teatr Szekspirowski, wyreżyserowała Katarzyna Szyngiera.

BILETY:

https://bilety.teatrszekspirowski.pl/rezerwacja/numerowane.html?id=9632&idt=d349aae2889df4a36124be15a9764519&d=2&idg=12&...

„1989” to spektakl na każdym poziomie pionierski, będący eksperymentem o ekstremalnie dużym stopniu ryzyka – tak jak polska transformacja. Okazał się dziełem porywającym i poruszającym, mistrzowsko łączącym warstwy znaczeń, genialnie zagranym, zaśpiewanym i wytańczonym.
Aneta Kyzioł, Polityka

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Główna dla twórców i aktorów spektaklu "1989" – krakowska Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego (2023 r.).

Nagroda Specjalna miesięcznika "Teatr" dla twórców i twórczyń spektaklu „1989”.

Pierwsza nagroda 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej dla twórców i wykonawców spektaklu "1989".

Indywidualne nagrody aktorskie 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej dla Karoliny Kazoń i Magdaleny Osińskiej za role w musicalu "1989".

Nagroda za reżyserię światła 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej  w spektaklu „1989” dla Pauliny Góral.

Nagroda za muzykę 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej dla Andrzeja „Webbera” Mikosza, za muzykę do spektaklu "1989".

Nagroda Główna Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego  dla "1989" na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym KONTAKT 2023.

Nagroda Onetu i Miasta Kraków – O!Lśnienie 2022 w kategorii TEATR za reżyserię spektaklu „1989” dla Katarzyny Szyngiery.

Nagroda za najlepszy spektakl roku 2022 na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego dla „1989” za przedstawienie roku 2022.
„Za nieszablonowe, żywiołowe i spójne przypomnienie pozytywnego mitu, za stworzenie nowej, scenicznej jakości”.

Nagroda Miasta Gdańska dla „1989” za spektakl roku 2022.

Nagroda Miasta Gdańska dla Katarzyny Szyngiery za reżyserię spektaklu „1989” (2022 r.)

1989 to spektakl w reżyserii Katarzyny Szyngiery formą nawiązujący do amerykańskiego “Hamiltona”. Rewolucyjny musical Lin-Manuela Mirandy wprowadził rap na Broadway, proponując świeży język opowiadania o historii atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Za brzmienie naszego musicalu odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz “Webber” znany m.in z wieloletniej współpracy z “Łoną”.

1989 ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy. Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożywają na scenie oglądane oczami trzech fascynujących par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie towarzyszą bohaterom w momentach ikonicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach.

* W spektaklu wykorzystano cytat muzyczny z musicalu „Hamilton” Lin-Manuela Mirandy oraz fragment z filmu „Taśmy z Magdalenki” (reżyseria Cezary Gmyz, scenariusz Antoni Dudek) wyprodukowanego w 2015 roku dla IPN-u przez Telewizję Republika; fragment to kawałek 5,5 godzinnego nagrania wykonanego przez SB, przekazanego przez Czesława Kiszczaka TVP w 1999 roku.
W napisach informacyjnych w spektaklu użyto fontu Lombard, zaprojektowanego przez Anię Wielusińską.